اجزای قالب سمعک

41Mcu vao5L دانیال کلینیک کلینیک شنوایی و تجویز سمعک

برای سمعک پشت گوشی، از قالب سمعک استفاده می‌شود. قالب‌ بخش اساسی سمعک‌ پشت گوشی است. صدایی که سمعک تولید می‌کند، توسط قالب به گوش می‌رسد. همچنین به قرار گرفتن مناسب سمعک بر روی گوش بیمار کمک می‌کند. قالبی که برای سمعک استفاده می‌شود باید متناسب با گوش فرد باشد تا از بروز فیدبک ( سوت کشیدن) جلوگیری کند. مهم است که طول لوله یا تیوب قالب سمعک مناسب باشد و همچنین آن تمیز، نرم و بدون پارگی باشد. اگر طول تیوب مناسب گوش نباشد، سمعک به راحتی به روی گوش بیمار قرار نمی گیرد و ممکن است حتی باعث ایجاد زخم و ناراحتی برای گوش بیمار شود.
قالب سمعک قسمت های مختلفی دارد:

مجرای خروجی صدا که به مجرای گوش راه دارد. برای بهبود کیفیت صدا نیز می‌توان یک لوله تهویه یا ونت در قالب ایجاد کرد. ونت در کیفیت صدای رسیده به گوش بیمار می‌تواند تاثیر به سزایی داشته باشد. همچنین باعث کاهش اثر انسداد هم می‌شود. اثر انسداد باعث پیچیدن صدای فرد در گوش می‌شود و ونت با توجه به میزان افت شنوایی و با نظر شنوایی شناس انتخاب می‌شود.

تیوب برای کمک به هدایت صدا از سمعک به مجرای گوش بر روی قالب سمعک نصب می‌شود. تیوب قالب معمولاً شفاف و تقریبا نامرئی است.

نکته مهم در ساخت قالب برای سمعک پوشت گوشی، قالب‌گیری اولیه است. اگر قالب‌گیری اولیه دقیق انجام نشود، قالب سمعک پشت گوشی یا پوسته سمعک ممکن است کوچکتر یا بزرگتر ساخته شود و باعث فیدبک شود.
قالب سمعک از نظر مواد به کار رفته به دو دسته نرم و سخت تقسیم میشود. قالب سخت بیشتر برای بزرگسالان استفاده میشود و قالب نرم برای نوزادان و اطفال استفاده می‌شود.

انواع قالب سمعک از نظر شکل و سایز:

قالب کانال (Canal): این نوع قالب در کانال گوش قرار می‌گیرد و دید نسبتا کمی دارد.

قالب نیمه شل (Half Shell): که در نیمه پایینی صدفه یا کونکا گوش قرار می‌گیرد.

قالب سایزفول شل (Shell): که کاملا قسمت صدفه لاله گوش را پر می‌کند.

قالب اسکلتون: این مدل قالب قسمت بیرونی گوش را پر می کند ولی قسمت وسط آن جهت سبکی و دید کمتر خالی می‌شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x