انواع کاشت شنوایی

cochlear implants دانیال کلینیک کلینیک شنوایی و تجویز سمعک

کاشت یا ایمپلنت شنوایی، یک دستگاه شنوایی است که معمولا در گوش کاشته می شود. انواع کاشت شنوایی عبارتند از:

کاشت حلزون، سمعک های استخوانی، کاشت گوش میانی و کاشت ساقه مغز.

انواع مختلف کاشت شنوایی وجود دارد. چیزی که برای افراد مبتلا به کم شنوایی مناسب است بستگی به علت و نوع کم شنوایی دارد. اما در همه موارد، ایمپلنت های شنوایی زمانی اهمیت پیدا می کنند که فرد مبتلا به کم شنوایی نتواند از تقویت صوتی سمعک ها به درستی استفاده نکند یا به دلایلی قادر به استفاده از سمعک نباشد.

انواع متداول کاشت شنوایی عبارتند از:
  • کاشت حلزون (CI)
  • سمعک استخوانی
  • کاشت گوش میانی (MEI)
  • کاشت ساقه شنوایی مغز (ABI)
کاشت حلزون گوش

اگر دچار کم شنوایی شدید و دائمی هستید که سمعک به آن کمک نمی کند، کاشت حلزون ممکن است یک گزینه باشد. این دستگاه ها با تبدیل صدا به سیگنال های الکتریکی و ارسال آنها به قسمتی از گوش داخلی به نام حلزون گوش کار می کنند. از اینجا سیگنال ها به مغز می روند و به صورت صدا شنیده می شوند.

کاشت حلزون دارای ۲ قسمت اصلی است:

میکروفونی در پشت گوش که صدا را می گیرد و آن را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند که در طول سیم به دستگاه روی پوست ارسال می شود.

دستگاهی که داخل جمجمه قرار می گیرد و سیگنال های الکتریکی دستگاه را بر روی پوست می گیرد و آنها را در امتداد سیم به حلزون گوش می فرستد

قبل از انجام کاشت حلزون گوش باید ارزیابی کنید که آیا می تواند برایتان کمک کننده باشد. کاشت تنها در صورتی کار می کند که عصبی که صدا را به مغز می فرستد (عصب شنوایی) به درستی عمل کند.

سمعک های استخوانی

سمعک استخوانی (BAHA) در صورتی که دچار کم شنوایی انتقالی باشید، ممکن است یک گزینه خوب باشد.
این نوع سمعک در طول یک عمل کوچک به جمجمه شما متصل می شود. صدا را می گیرد و با ارتعاش استخوان های نزدیک گوش شما، آن صداها را به گوش داخلی می فرستد. در واقع گوش بیرونی و گوش میانی را دور می زنند.
می توان آن را خاموش و روشن کرد برای مثال در شب و هنگام شنا یا دوش گرفتن برداشته می شود. برخی از انواع جدیدتر به جای اتصال دهنده، از طریق آهن ربا روی پوست سر نگه داشته می شوند.

کاشت گوش میانی

اگر نمی توانید از سمعک معمولی استفاده کنید، ایمپلنت گوش میانی (MEI) ممکن است یک گزینه باشد. به عنوان مثال ، اگر به موادی که سمعک از آنها ساخته شده حساسیت دارید یا به درستی در گوش شما قرار نمی گیرند.

یک کاشت گوش میانی دارای ۲ قسمت اصلی است:

دستگاهی متصل به پوست که صدا را می گیرد و آن را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند.

دستگاهی در زیر پوست که این سیگنالها را دریافت کرده و آنها را در امتداد یک سیم به استخوان های کوچک عمق گوش می فرستد که باعث ارتعاش آنها می شود.

ارتعاش استخوان های شنوایی به این معنی است که صدا می تواند به گوش داخلی و مغز شما منتقل شود. این کار به طور کامل شنوایی شما را بر نمی گرداند اما می تواند صداها را بلندتر و واضح تر کند.

کاشت ساقه مغز شنوایی

اگر دچار کم شنوایی شدید و دائمی و مشکل عصب شنوایی هستید، کاشت ساقه مغز شنوایی (ABI) ممکن است یک گزینه خوب باشد. این کاشت به روشی مشابه کاشت حلزون گوش عمل می کند. اما سیگنال های صوتی الکتریکی مستقیما به جای حلزون، از طریق سیم ها به مغز ارسال می شوند.

کاشت ساقه مغز معمولا شنوایی شما را به طور کامل بازیابی نمی کند اما می تواند تا حدی آن را بهبود بخشد.

اکثر انواع کاشت ها نیاز به یک جراحی کوچک یا عمل دارند. اما برخی از انواع سمعک های استخوانی را می توان بدون عمل جراحی استفاده کرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x