بهترین سمعک برای وزوز گوش چه مشخصاتی دارد؟

بهترین سمعک برای وزوز گوش

ارتباط گرفتن با دنیای اطراف از طریق حواس پنجگانه ما امکان پذیر است. وقتی در یکی  از این حواس اختلالی ایجاد شود، احساس می کنید ارتباط شما با دنیا مختل شده است. اگر وزوزی دائمی در گوش خود احساس می کنید، اگر این صدا تمرکز شما را بهم می ریزد و ارتباط گرفتن با دیگران را سخت کرده است، تنها راه چاره پیدا کردن راهی است که آن را درمان کنیم وزوز در گوش می تواند مشکلات زیادی را برای شما بوجود بیاورد و تق با در موارد شدید این جریان می تواند موجب اختلال در زندگی شما شود پس با دانیال کلینیک همراه باشید تا بهترین سمعک برای وزوز گوش را به شما معرفی کنیم.

تعدادی مگش برروی گوش فرد برای نشنا دادن وزوز گوش

وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش اصطلاحی ساده برای وضعیتی است که صدای یک زنگ را بدون اینکه در محیط خارجی وجود داشته باشد در گوش خود می شنوید. صدای یک زنگ مدام که می تواند تیز یا نرم باشد، ثابت یا منقطع شود، این وضعیت را ایجاد می کند.

این صدای وزوز می تواند قبل خواب به بلندترین حد خود برسد و یا حتی ممکن است در طول روز در زمان انجام دادن کارهای روزمره به سراغ شما بیاید. درجه آزار دیدن از این صدا بستگی به نوع تجربه فرد دارد. در برخی حالات ممکن است یک صدای زنگ نرم و منقطع باشد که خیلی در طول روز تکرار نشود و مزاحم فرد نیز نباشد. در برخی دیگر از موارد ممکن است به صورت ثابت و با صدای غیرقابل تحمل ایجاد شود که در این هنگام بیش از یک ناراحتی جزئی است و باید به آن رسیدگی شود.

وزوز گوش شامل دو بعد اصلی و مهم است. یکی مربوط به دلایل آن و یکی مربوط به درمان آن می باشد. علت اصلی وزوز گوش به صورت دقیق همچنان مبهم است و نمی توان تشخیص داد چه چیزی باعث آن شده است.

هر چند برخی دلایل به عنوان اصلی ترین دلایل وزوز گوش  شناخته می شوند مواردی مانند کهولت سن، فشار عصبی، ضربه به سر یا گوش، قرار گرفتن در معرض صداهای بلند، عادات رفتاری ناسالم مانند گوش دادن به موسیقی با صدای بلند، بیماری های دیگر مانند فشار خون بالا و غیره. جالب است بدانید که برخی از رفتارها مانند نوشیدن بیش از حد الکل، مصرف مواد مخدر و سیگار، مصرف بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار و موارد این چنینی نیز می تواند در شنیدن وزوز تاثیرگذار باشد.

بعد دوم مربوط به درمان وزوز گوش می باشد. رسیدن به مرحله درمان از همان مراحل ابتدایی که منقطع است لازم می باشد تا از رسیدن به مراحل حادتر جلوگیری کرد. هر چند اگر علت کهولت سن باشد، کمی درمان کردن آن سخت می شود و بهترین راه استفاده از سمعک است.

زمان مراجعه به پزشک برای وزوز گوش کی می باشد؟

زمان مراجعه به پزشک برای درمان وزوز گوش  تا حدود زیادی به این بستگی دارد که وزوز گوش شما در چه  وضعیتی قرار دارد. حدس زدن دلیل وزوز به شما کمک می کند تا متوجه شوید که این مشکل تا چه حد جدی و حاد است. اگر وزوز شما به صورت منقطع و با صدای کم است احتمال دارد به دلیل سردرد، استرس، گوش دادن به موسیقی با صدای بلند  باشد. هر چند که حتی اگر همین موارد هم تکرار شد، مراجعه به پزشک یک ضرورت است.

از سوی دیگر، برخی موارد مربوط به کهولت سن، ضربه به سر و حوادث خطرناک فیزیکی است که مراجعه به پزشک برای وزوز گوش را باید در اولویت قرار داد. در این شرایط معمولا وزوز گوش طولانی مدت و با صدای زیاد است.

کدام سمعک برای وزوز گوش مناسب است؟

پیشرفت در طراحی تجهیزات پزشکی و سلامت باعث شده سمعک های مختلفی برای مشکلات شنوایی مختلف طراحی شوند. همه به دلیل کم شنوایی حاد از سمعک استفاده نمی کنند. بنابراین به دلیل طیف مختلف مشکلات شنوایی، سمعک های متفاوتی نیز برای آن عرضه شده است. بهترین سمعک برای وزوز گوش، سمعک های مدرنی هستند که به بازآموزی مغز کمک می کنند.

یکی از ویژگی سمعک های مدرن این است که علاوه بر پوشاندن صدای وزوز و رساندن صدای دنیا بیرون به مغز، به بازآموزی نیز کمک می کنند. بازآموزی صدایی به این معنی است که به مغز کمک می کند تا روی صداهای دلخواه تمرکز کند و به نوعی صدا درمانی انجام می شود. این صدا درمانی در هر مرحله ای، صداهای آزاردهنده زنگ زدن گوش و وزوز کردن را از بین می برد.

وزوز گوش به تنهایی (یعنی بدون مشکل شنوایی حاد) معمولا به حدی نیست که فرد به سراغ درمان پزشکی برود. مگر موارد استثنا که شدت و ثبات و قدرت این وزوز و زنگ به حدی باشد که زندگی روزمره را مختل کند.

اگر به دنبال پیدا کردن بهترین سمعک برای وزوز گوش هستید، همواره باید یک چارچوب استاندارد و معیار در نظر داشته باشید. به طوری که هر سمعکی که پیدا می کنید را با چارچوب مورد نظر ارزیابی کنید تا ارزش آن مشخص شود. از ویژگی های یک سمعک مناسب می توان به موارد زیر اشاره داشت:

کاهش نویز و بازخورد

راه های مختلفی وجود دارد که سمعک دیجیتال با نویز سازگار می شود. کاهش نویز به دستگاه ها اجازه می دهد تا صدا را در موقعیت های پر سر و صدا کم و زیاد کنند که به شما امکان می دهد مکالمه را بهتر بشنوید. کاهش بازخورد اطمینان حاصل می کند که صدای تقویت شده توسط میکروفون دریافت نمی شود. بدون این ویژگی، ممکن است زمانی که سمعک خود را وارد و خارج می کنید، صدای زنگ آشنایی را بشنوید. میزان کاهش بازخورد در واحدهای صدا به کم شنوایی و تناسب شما بستگی دارد.

 میکروفون های جهت دار

اگر در موقعیت های پر سر و صدا به سختی می شنوید، دکتر شما ممکن است الزام این ویژگی را به شما توصیه کند. هر سمعک دارای دو میکروفون است که یکی صداهای جلوی شما و دیگری صداهای پشت سر شما را می گیرد. این پردازنده به طور خودکار حساسیت میکروفون عقب را در موقعیت ‌های پر سر و صدا کاهش می ‌دهد و زمانی که صدا چندان بلند نیست، فرآیند را به ‌طور خودکار معکوس می ‌کند.

کنترل کردن حرفه ای

اکولایزرهای صوتی استریوی قدیمی خود را به خاطر دارید؟ کنترل افزایش صدا در سمعک های دیجیتال نیز به روشی مشابه عمل می کند. صدا به فرکانس ‌های جداگانه ‌ای تقسیم می ‌شود که هر کدام دارای کنترل صدا هستند. برخی از سبک های سمعک ممکن است ۱۵ یا ۲۰ کانال فرکانس داشته باشند که می تواند توسط دکتر شما تنظیم شود. بنابراین، به شما این امکان را می دهد که صداهای بالاتر یا پایین تر را بهتر بشنوید. کنترل افزایش با کنترل دستی صدا در سمعک متفاوت است.

گذاشتن سمعک برروی گوش

واحدهای خودآموز

برخی از سمعک ها را می توان طوری تنظیم کرد که تنظیمات صدا را به خاطر بسپارند. می توانید از یک دکمه فشاری یا یک کنترل از راه دور برای افزایش یا کاهش صدا استفاده کنید. سمعک ‌ها زمان ‌هایی را که شما تنظیمات را انجام می‌ دهید یادداشت می‌ کنند و وقتی الگویی وجود دارد، واحدها به  ‌طور خودکار میزان صدا را تغییر می ‌دهند.

چه عواملی بر قیمت سمعک برای وزوز گوش تاثیر دارد؟

رنج قیمت سمعک بسیار متفاوت است و این تفاوت چیزی نیست که بتوان به صورت دقیق آن را پوشش داد. آنچه مهم است بدانید این است که چه چیزی این تفاوت را به وجود می آورد. این تفاوت از ویژگی های منحصر به فرد هر سمعک حاصل می شود. در واقع هر محصول یک سری ویژگی های حداقلی دارد که هر سمعکی باید آنها را داشته باشد. در عین حال برخی مدل ها ویژگی های اضافی دارند که بر ارزش آنها می افزاید. این ویژگی ها که در قیمت تاثیرگذار می باشند در ۴ دسته قرار دارند.

عوامل ظاهری

نحوه قرارگیری سمعک در گوش، زیبایی آن، میزان انعطاف، سایز، معلوم نبودن آن و موارد این چنین در قیمت تاثیر دارند.

عوامل تکنولوژیک

هرچه یک سمعک بیشتر با تکنولوژی درگیر شده باشد، ارزش آن نیز بیشتر است. کاربرد تکنولوژی در این است که استفاده از آن و فرایند رفع نیاز را آسان تر می کند. به همین خاطر سمعک های دیجیتال و هوشمند با سمعک های قدیمی و عادی تفاوت دارند.

عوامل مربوط به خدمات خرید

اینکه شما از کجا خرید می کنید و چه خدماتی دریافت می کنید نیز در قیمت تاثیر دارد. برای مثال، داشتن گارانتی پس از فروش، امکان تعویض و تعمیر، مهلت تست، ارائه لوازم جانبی و غیره از مهم ترین عوامل تاثیرگذار می باشند.

عوامل مربوط به ساخت

بخش ساخت تا حدودی در قسمت تکنولوژی و ظاهر پوشش داده شده است. هر چند، در اینجا بیشتر بحث روی برند سازنده، کشور سازنده و وارداتی بودن آن می باشد. سمعک های وارداتی و برندهای آمریکایی و اروپایی دارای قیمت بیشتری هستند.

کی که گوشش به دلیل وزوز اذیت می کند و کلافه اش کرده است

سخن پایانی

وزوز گوش در صورت تداوم و مختل کردن زندگی روزمره می تواند بسیار طاقت فرسا باشد. به همین خاطر مهم است که سریع علت آن را شناسایی کنید و با مراجعه به پزشک برای آن چاره ای پیدا کنید. هر چند که تا کنون درمان قطعی برای آن پیدا نشده است. اگر با این مشکل مواجه هستید باید به سراغ پیدا کردن بهترین سمعک برای وزوز گوش بروید. معیار بهترین بودن داشتن ویژگی های حداقلی و با توجه به بودجه شما ویژگی های مازاد است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد و همچنین خرید سمعک  می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

برای درمان وزوزگوش حتما باید از سمعک استفاده کنم ؟

  • یکی از روش های درمان وزوز گوش سمعک می باشد اما روش های دیگری نیز وجود دارد که میتواند به این مشکل کمک کند

کدام سمعک برای درمان وزوز گوش مناسب است ؟

  • سمعک های مختلفی وجود دارند که می تواند برای درمان این بیماری شنوایی مورد استفاده قرار گیرند شما ابتدا باید به شنوایی شناس خود مراجعه کنید و توسط اون بهترین سمعک را برای بیماری وزوز گوش انتخاب کنید

کلینیک شنوایی سنجی دنیال 

منبع: healthyhearing

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.