با روش های درمان وزوز گوش آشنا شوید

زن با احساس ناراحتی در گوش خود

وزوز گوش زمانی اتفاق می ‌افتد که هیچ ‌گونه صدایی از یک منبع خارجی شنیده نمی ‌شود اما شما صدای زنگ و یا صدای دیگری را می ‌‌شنوید و احساس می ‌کنید. صدایی که شما آن را احساس می‌کنید معمولاً مانند صدای کلیک کردن، وزوز کردن و سوت کشیدن می ‌باشد. معمولاً این صدا می‌تواند یا خیلی بلند باشد و یا خیلی کم باشد. بعضی از افراد در یک گوش خود همچین صدایی را می ‌شنوند و برخی از افراد از طریق دو گوش خود متوجه این صدا می ‌گردند. به این مشکل بیماری گفته نم ی‌شود اما م ی‌تواند نشانه یک بیماری دیگر باشد. به عنوان مثال، اگر مشکلی در سیستم شنوایی شما به وجود آید با وزوز گوش ( tinnitus )متوجه این مشکل خواهید شد. سیستم شنوایی بدن ما شامل عصب شنوایی، بخشی از مغز و گوش می ‌باشد که مجموعه این سیستم صدا را برای شنیدن ما پردازش می ‌کند. شایع‌ ترین بیماری که منجر به این مشکل در سیستم شنوایی می‌‌ گردد مربوط به کم شنوایی می ‌باشد. این مشکل ممکن است به صورت ناگهانی پدیدار شود و ممکن است به صورت تدریجی به وجود آید. درمان قطعی برای مشکل وجود ندارد بلکه روش هایی که وجود دارد باعث می شود تا شما بتوانید با کمک آن‌ ها این صدا ها را مدیریت نمایید. یعنی شما با استفاده از این روش ‌ها می‌‌توانید شدت این صدا را کاهش دهید و باعث افزایش کیفیت شنوایی خود گردید.در مقالات قبلی درباره دلایل وزوز گوش  با شما صحبت کرده بودیم با ما همراه باشید تا با شما درباره درمان وزوز گوش نیز صحبت کنیم.

وزوز گوش چیست؟

معمولاً به شنیدن صدای زنگ توسط گوش وزوز می گویند. در ۱۵ تا ۲۰ درصد از افراد این مشکل شایع به وجود می آید. این وزوز نشانه بروز بیماری ‌های زمینه ‌ای مثل آسیب دیدن گوش، اختلال سیستم شنوایی و از دست دادن شنوایی به دلیل بالا رفتن سن می باشد. شایع ‌ترین نوع وضعیتی که فقط خود فرد متوجه آن می گردد وزوز ذهنی می باشد که این صدا می ‌تواند به دلیل به وجود آمدن مشکلاتی در گوش داخلی، میانی و خارجی ایجاد گردد یا به احتمال دیگر اگر آن بخشی از مغز که برای شما سیگنال های عصبی را به صورت صدا تفسیر می نماید آسیب ببیند و یا دچار مشکلی گردد ممکن است صدای وزوز را بشنوید. البته برخی دیگر از افراد دچار وزوز عینی می گردند به این صورت که وقتی پزشک متخصص آن‌ ها را معاینه می‌کند نیز این صدای وزوز را می‌شنود. این مدل از وزوز نوع نادر ‌تری از انواع آن می‌باشد که به دلیل وجود اختلالاتی در عروق و یا در استخوان گوش میانی ایجاد می ‌گردد.

درمان وزوز گوش

تمامی بیماری هایی که در زمینه گوش ، کاهش شنوایی و همچنین اختلالات که منجر به وزوز گوش می شود روش های درمانی مختلفی در نظر گرفته شده و پزشکا هب بیماران خود توصیه می کنند.مهم است که به خاطر داشته باشید که وزوز یک علامت است نه یک بیماری. به این ترتیب، استراتژی درمانی بهینه باید در جهت از بین بردن بیماری باشد، نه صرفا کاهش علائم. همچنین، از آنجایی که وزوز ممکن است نشانه یک اختلال جدی‌تر باشد، مهم است که قبل از تصمیم‌گیری در مورد درمان، علت پزشکی را پیدا کنید. تشخیص علت وزوز به واسطه ی ارزیابی های متعدد شنوایی است و متخصص گوش و حلق و بینی صلاحیت این تشخیص را دارد.

احساس وزوز در گوش در یک زن

روش های درمانی وزوز گوش

دارو

دارویی برای درمان وزوز گوش وجود ندارد که بتواند تمامی بیمارانی که با این مشکل مواجه هستند را بهبود ببخشد. اما برخی از دارو های ضد افسردگی و ضد اضطراب وجود دارند که برای برخی از این بیماران که با مشکل وزوز مواجه هستند مفید است.

عادت شنوایی یا درمان بازآموزی وزوز گوش

این تکنیک از دو جز اصلی یعنی مشاوره دستورالعمل‌ ها و تولید کننده صدا‌ های سطح پایین تشکیل شده است. در رابطه با بخش مشاوره دستورالعمل مشاور آموزش ‌های فشرده‌ ای را در رابطه با علل و اثراتی که وزوز بر روی گوش و مغز می ‌گذارد برای آگاه سازی بیمار تشکیل می ‌دهد و مکانیسم مقابله با آن را نیز ارائه می ‌دهد. در بخش بعدی تولید کننده صدای سطح پایین را با استفاده از دستگاه ‌های سمعک به شکل نرمی درست می‌کنند و در گوش قرار می‌‌دهند تا به این شکل مغز هم بتواند صدا و هم وزو‌ز هایی که از طریق گوشی ایجاد می ‌شود را درک کند. به این شکل مغز یاد می ‌گیرد به صدا‌هایی که از طریق وزوز ایجاد می گردد بی اهمیت باشد. همچنین از این دستگاه می‌توانند برای حساسیت زدایی افرادی که بیش از حد ممکن به صدا حساس هستند نیز استفاده کنند.

موزیک درمانی

بسیاری از بیمارانی که از صدای وزوز رنج می ‌برند متوجه شده ‌‌اند که موسیقی به ویژه موسیقی‌ های کلاسیک می ‌‌تواند برای بخش لیمبیک مفید باشد. بخش لیمبیک یک پردازنده عاطفی در مغز می ‌باشد که به صورت منفی با واکنش بیمارانی که به مشکل وزوز مبتلا هستند در ارتباط می ‌باشد. موسیقی کلاسیک می ‌تواند برای این قسمت هم تحریک کننده باشد و هم تسکین دهنده باشد.

رفتار درمانی

این مشکل یعنی شنیدن صدای وزوز در گوش عموما با استرس عاطفی ایجاد می ‌گردد. مشکلاتی مانند اضطراب، بی‌‌ خوابی و افسردگی در افرادی که با وزوز گوش مواجه می ‌گردند دیده می‌ شود. در اینجا پزشک با استفاده از درمان شناختی رفتاری باعث می ‌شود تا افرادی که مبتلا به صدای وزوز در ناحیه گوش هستند با این شرایط راحت‌ تر زندگی کنند. یعنی در اینجا به جای آن که به فرد یاد دهند که چگونه می‌‌ تواند این مشکل را بر طرف نماید به او یاد می ‌دهند تا این مشکل را بپذیرد و با آن زندگی کند. فرد با استفاده از این روش کیفیت زندگی خود را افزایش داده و از اختلالاتی که باعث ایجاد مشکل در زندگی روزمره او می‌ گردد جلوگیری نماید

درمان اختلالات و موانعی که وجود دارد

در آمریکا انجمنی با نام انجمن وزوز گوش وجود دارد که طبق تحقیقات و مطالعات این افراد مشکل وزوز معمولاً به دلیل کم شنوایی است. کم شنوایی می‌تواند ناشی از کهولت سن و یا  تحریک سیستم شنوایی باشد. دلیل دیگری که ممکن است باعث به وجود آمدن چنین مشکلاتی گردد مربوط به ایجاد اختلال در مفاصل گیج گاهی یا فک می‌‌باشد. اگر وزوز مربوطه به مفاصل گیج‌گاهی یا فک مربوط باشد با استفاده از روش ‌های درمانی دندانپزشکی می ‌توان با تغییر ترتیب قرار گرفتن دندان ها شنیدن صدای وزوز را کم کرد و یا کاملاً از بین برد. گاه ممکن است که این اختلال ناشی از جرم گوش باشد که برای از بین بردن این انسداد خفیف باید به پزشک مراجعه نمایید.

درد گوش در یک زن جوان

سمعک

هر چند که با کمی جستجو و حتی مراجعه به کلینیک های درمانی گوش پزشکان شما را با راه های مختلف درمان آشنا می کنند اما به عقیده بسیاری و به عنوان موضوعی که به اثبات رسیده است باید گفت که سمعک امروزه بهترین و تنها راه درمان کم شنوایی و درمان وزوز گوش می باشد. از آنجایی که وزوز در گوش یکی از نشان ههای کم شنوایی است استفاده از این دستگاه می تواند یک راه حل بسیار موثر برای این موضوع باشد. سمعک یک وسیله الکترونیکی کوچکی است که با داشتن میکروفن ، بلندگو و گیرنده می تواند صدا را در گوش شما به خوبی تقویت کند.

ورزش

شاید در نگاه اول ورزش گزینه خوبی برای درمان وزوز گوش نباشد اما ورزش کردن موجب کاهش استرس و اضطراب می شود و این مورد می تواند در جلوگیریو  حتی درمان این بیماری به افراد مبتلا کمک کند.

مدیریت پیشرفت وزوز

یکی از برنامه هایی که ایالت متحده امریکا برای درمان وزوز گوش پایده سازی و اجرا کرد برنامه مدیریت پیشرفت این بیماری بود وزوز به خصوص در افراد نظامی که بیشتر در معرض سر و صدا هستند شایع است.

کاهش استرس

استرس یکی از بزگترین خطراتی که است که می تواند موجب بیماری های مختلف زیادی در افراد شود. یکی از برنامه هایی که در این زمینه در نظر گرفته شده است یک برنامه هشت هفته ای برای این منظور می باشد در طی این هفته ها افراد با اجرای برنامه های مختلف کاهش و مدیریت استرس که مبتنی بر ذهن آگاهی می باشد را پیاده سازی کرده و می تواند تاثی خوبی نیز داشته باشد.

مشاوره

صرف نظر از علت وزوز ، اگر این اختلال  فرد را آزار ندهد، دیگر مشکلی ایجاد نمی کند. مداخله روانشناختی با هدف کاهش موفقیت آمیز استرس، پریشانی و حواس پرتی مرتبط با وزوز می تواند بسیار سازنده باشد و اغلب دست یافتنی ترین اهداف را ایجاد می کند. در زمان مشاوره اطلاعات متععدی در اختیار بیمار قرار می گیرد از جمله مکانیسم و نحوه ایجاد وزوز که احتمالا در فرد باعث بروز این مشکل شده است. این اطلاعات توسط شنوایی شناس به بیمار داده می شود و در برخی از افراد می تواند به تنهایی حساسیت نسبت به وزوز را کاهش داده و یک روش درمانی موثر باشد.

مشاوره برای تشخیص برای درمان وزوز گوش

جمع بندی

به عنوان سخن پایانی با کسانی که به دنبال درمان وزوز گوش هستند باید این نکته مهم را یاداور شویم که مهم ترین اقدام در جهت درمان این اختلال این است که پزشک و یا شنوایی شناس این اختلال و بیماری را به درستی و خوبی تشخیص دهد و روش های درمانی را به عنوان یک روش مطمعن و مناسب به کسانی که از این بیماری رنج می برند تجویز کند تشخیص این اختلال مهم ترین اقدام است و می تواند اقدام پایانی برای شما خرید سمعک باشد . واقعا سخت است که یک صدایی به طور مداوم در گوش شما وزوز کند، این مشکل می تواند زندگی را برای شما مختل کرده و مشکلات عصبی بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد.

سوالات متداول 

صدایی بعضی وقت ها در گوش من مانند زنگد یا وزوز به صدا در می آید آیا قرار است کم شنوا شوم؟

  • حتما وزوز در گوش علت کم شنوایی نیست ولی بهتر است که برای رفع این مشکل به شنوایی شناس خود مراجعه کنید

کدام روش ها غیر از سمعک برای وزوز گوش مناسب است ؟

  • روش های درمانی مانند دارو و مدیریت استرس و حتی رفتار درمانی یکی از روش هایی درمان وزوز گوش است

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x