سمعک دوگوشی نسبت به تک گوشی چه برترهایی دارد؟

bartari thum دانیال کلینیک کلینیک شنوایی و تجویز سمعک

در این مقاله قصد داریم در مورد مزایای سمعک دوگوشی صحبت کنیم

یکی از سوالات رایج بیماران سمعکی این است که ” آقای دکتر نمی شود یک سمعک بزنم؟”

اگر بخواهیم خیلی کوتاه و مقدماتی به این سوال پاسخ بدهیم که پاسخ منفی است. استفاده از یک سمعک مانند اینست که شما عینک را با یک شیشه استفاده نمایید.

عمکرد مغز طوری طراحی شده است که برای پردازش بهتر باید صداها از هردو گوش به آن برسد و وقتی از یک سمعک استفاده میکنید، مغز نمیتواند صدا ها را به درستی پردازش کند.

در ادامه به بررسی مزایای شنوایی دوگوشی می پردازیم:

به طور کلی در متون علمی و مقالات پیرامون سمعک و شنوایی دوگوشی ۳ دلیل اصلی ذکر شده است که در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم:

 1. تجمع دوگوشی: وقتی صدا از دو گوش و از دو سمعک دریافت می شود، نسبت به حالت تک گوشی و یک سمعک بلندی بهتری دارد و آستانه هم بهتر خواهد بود. وقتی دو گوش تحریک می شوند، این تحریک از دو گوش وارد شده در ساقه مغز جمع می شود و تجمع اتفاق می افتد و افزایش دامنه رخ می دهد. تجمع دو گوشی در سطح آستانه ۳dB می باشد و در سطح راحتی شنیداری ۶dB و در سطح بالاتر تا ۱۰dB هم می رسد.
 2. جهت یابی: زمانی که صدا در سطح افق آنالیز می شود و منبع صوت در مقابل یا پشت سر فرد قرار می گیرد، فاصله منبع صوت به دو گوش یکسان است که در نتیجه صدا از نظر شدتی و زمانی به صورت یکسان به دو گوش می رسد.
  وقتی منبع صدا در سمت راست گوش بیمار باشد، صدا ابتدا به گوش راست می رسد؛ سپس سر به عنوان یه مانع عمل می کند و در نهایت صدا به گوش چپ می رسد. در این فاصه در فرکانس های پایین افت شدت اتفاق نمی افتد ولی فاز سیگنال با توجه به سایز سر فرد تغییر می کند که این تغییر فاز یک سری نشانه ها را به مغز می فرستد و این نشانه ها به این صورت تفسیر می شود که منبع صدا در نزدیک گوش راست می باشد.
  در فرکانس های زیر به خاطر ابعاد جمجمه و طول موج کوتاه، این اختلاف فاز خیلی مشارکت ندارد و از طرفی هم در فرکانس های زیر، خود جمجمه بیشتر به عنوان مانع عمل می کند و باعث می شود که صدا در گوش راست شدت بیشتری داشته باشد و در گوش چپ با افت شدت مواجحه می شود. این افت شدت هم به عنوان یک نشانه به سمت مغز می رود که صدا به کدام گوش نزدیکتر است.
 3. Binaural squelch: این مزیت به این معناست که وقتی فرد از دو سمعک استفاده می کند مغز می تواند گفتار را از نویز متمایز کند؛ نویز را سرکوب می کند و باعث بهبود درک گفتار در محیط های شلوغ می شود که یکی از شکایت های رایج بیماران می باشد که با استفاده از ۲ سمعک فول دیجیتال کلینیک دانیال، تا حد زیادی این مشکل برطرف می شود.

bartari دانیال کلینیک کلینیک شنوایی و تجویز سمعک

اگر نویز به صورت نویز همهه ای باشد، مشکل تمایز گفتار از نویز بیشتر خواهد بود چون شبه گفتار است و بهترین حالت زمانی است که نویز کاملا متفاوت از گفتار باشد.

نکته بسیار مهم: در شنوایی دو گوشی مهارت هایی شکل می گیرد (در بدو تولد وجود ندارد) که در شنوایی تک گوشی شکل نمی گیرد؛ بنابراین اهمیت دریافت دو سمعک در کودکان خیلی زیاد است و والدین کودک باید به این مسئله توجه ویژه ای بکنند چون اگر کودک یک سمعک دریافت بکند؛ در سال های بعد دچار مشکلات تحصیلی، اجتماعی و ….. می شود.

مزیت های فرعی استفاده از دو سمعک:

 • سلامتی گوش: هر دو گوش باید فعال باشند، گوش بدون فعالیت در طول زمان توانایی خود را برای شنیدن ئ درک از دست می دهد
 • محدوده وسیع تر شنوایی: مثلا اگر با یک گوش صدا را به سختی از فاصله ۳ متری میشنوید با دو گوش از فاصله ۱۲ متری خواهید شنید.
 • خستگی کمتر: وقتی شما از دو سمعک استفاده می کنید، خیلی دیرتر نسبت به حالت تک گوشی خسته می شوید و مدت زمان بیشتری قادر به مکالمه خواهید بود.
 • تلفن همراه دو گوشی: اگر شما از دو سمعک فول دیجیتالی استفاده کنید که دارای مدارات بلوتوثی باشد، می توانید مکالمات تلفنی دو گوشی داشته باشید که در این حالت شما از یک فرد هنجار هم بهتر می شنوید.

در نهایت ذکر این نکته هم ضروریست که استفاده از دو سمعک، بیمار را راضی تر و کم توقع تر می کند.

بنابراین تیم کلینیک دانیال تاکید زیادی بر استفاده از دو سمعک دارد.

برای مشاوره سمعک و استفاده از خدمات کم نظیر کلینیک دانیال می توانید با شماره ی ۰۲۱۸۶۰۳۵۹۵۳ تماس بگیرید و نسبت به تعیین وقت اقدام فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x