سمعک و پیشرفت تحصیلی

Depositphotos 5397496 l دانیال کلینیک کلینیک شنوایی و تجویز سمعک

دانش آموزی را تصور کنید که بی توجه است ، در کلاس رفتار بدی دارد و نمرات بدی می گیرد. اولین فکر شما ممکن است این باشد که کودک دارای اختلال یادگیری است. اما همچنین ممکن است این احتمال هم وجود داشته باشد که کودک دچار کم شنوایی شده است. شایع تر از آن است که شما فکر می کنید. کم شنوایی – چه خفیف ، چه متوسط و چه شدید – تأثیر منفی زیادی بر عملکرد تحصیلی دارد.

حتی کم شنوایی فقط در یک گوش تأثیر بسزایی در عملکرد مدرسه دارد. تحقیقات نشان می دهد از ۲۵ تا ۳۵ درصد کودکان با کم شنوایی یک طرفه در معرض مردودی حداقل در یک مقطع هستند.

شنوایی و تحصیل به هم مرتبط هستند:

کم شنوایی درمان نشده باعث تاخیر در پیشرفت گفتار و زبان می شود و سپس این تأخیرها منجر به مشکلات یادگیری می شود که اغلب منجر به عملکرد ضعیف مدرسه می شود.
متأسفانه ، از آنجا که عملکرد ضعیف تحصیلی غالباً با بی توجهی و گاهی اوقات رفتار ضعیف همراه است ، کودکان کم شنوا اغلب به دلیل داشتن ناتوانی در یادگیری مانند ADD و ADHD اشتباه شناسایی می شوند.

طبق انجمن شنوایی گفتاری (ASHA) آمریکا ، کودکانی که کم شنوایی خفیف تا متوسط دارند اما مداخله ای انجام نمیشود ، احتمالاً در هر مقطع از یک تا چهار از همسالان خود از نظر درسی عقب تر هستند و برای کسانی که کاهش شنوایی شدیدتری دارند ، خدمات مداخله ای بسیار مهم تر هستند. کسانی که مداخله نمی کنند معمولاً از سطح کلاس سوم پیشرفت نمی کنند.

دلایل این شکاف تحصیلی چیست؟

مسلماً مسئله هوش نیست؛ فقط به این دلیل هست که کودک دچار کم شنوایی است. گاهی اوقات محیط کلاس از کودکی با کم شنوایی پشتیبانی نمی کند. معلمی که درک ضعیفی از کم شنوایی دارد و … اغلب نمی توانند سبک تدریس خود را تغییر دهد یا ضعف شنوایی دانش آموز را هنگام تدریس درس یا تعیین تکالیف در ذهن داشته باشند.

به عنوان مثال ، اگر معلمی هنگام تدریس به دانش آموزان پشت کند، صدای او به سمت تخته سیاه هدایت می شود و باعث می شود دانش آموز کم شنوا بخشی از درس را از دست بدهد. تغییرات شفاهی در تکالیف منزل، لهجه ای ناآشنا یا معلمی که خیلی سریع صحبت می کند، همگی می توانند مانع پیشرفت یادگیری دانش آموز مبتلا به کم شنوایی شوند.

از آنجا که مداخله زودهنگام مهم است، علائمی که معلمان می توانند در کلاس تماشا کنند عبارتند از:

  • بی توجهی
  • پاسخ نامناسب به سوالات
  • مشکل در دنبال کردن دستورالعمل ها
  • مشکلات گفتاری

سمعک و سایر مداخلات تفاوت ایجاد می کند؟

سمعک به رشد زبان در کودکان کم شنوا کمک می کند.
براساس تحقیقات انجام شده، کودکانی که از سمعک یا وسایلی مانند کاشت حلزون استفاده می کنند می توانند پیشرفت بزرگی داشته باشند و مانند همسالان خود عمل کنند.

برای تجویز سمعک به صورت اصولی و با استفاده از ابزارهای به روز به کلینیک دانیال مراجعه نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x