hq00812 ds00172 im02886 ha7 hearingaidstylesthu jpg دانیال کلینیک کلینیک شنوایی و تجویز سمعک

سمعک یک دستگاه کوچک و الکترونیکی با میکروفون، تقویت کننده و بلندگو است که به بلندتر شدن صدا کمک می کند. سمعک امواج صوتی را از طریق میکروفون خود می گیرد، آن امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند، سیگنال ها را پردازش کرده و یک سیگنال تقویت شده را به بلندگو ارسال می کند. سپس بلندگو سیگنال را دوباره به امواج صوتی تبدیل می کند و صدایی بلندتر و واضح تر ارائه می دهد که شنوایی را بهبود می بخشد و درک گفتار را آسان تر می کند.

شکل ظاهری سمعک مهم است؟

در حال حاضر انواع یا مدل های مختلفی از سمعک وجود دارند که هر کدام بسته به ترجیحات کاربر، میزان کم شنوایی و توانایی های جسمانی او، مزایا و معایب خاص خود را دارند. شنوایی شناس شما با توجه به این عوامل و تجربه خود در زمینه تجویزات سمعک قادر است بهترین گزینه ی پیشنهادی در مورد شکل سمعک برای شما را تعیین نماید. در نهایت با کمک او می توانید درباره سمعک تان تصمیم بگیرید.

سمعک ها دارای چندین شکل ظاهری هستند که به بررسی اجمالی آن ها می پردازیم:

  • سمعک پشت گوشی:

قطعات اصلی و بدنه سمعک در پشت گوش بیمار قرار گرفته است. صدا از طریق لوله باریک و قالب داخل گوش فرد فرستاده می شود.

  • سمعک ریک:

شبیه به نوع پشت گوشی است اما یک قطعه از سمعک داخل مجزای گوش قرار می گیرد. شکل کلی آن کوچکتر و ظریفتر از انواع پشت گوشی است. بلندگو به علت قرار گیری در محیط مرطوب گوش، مستعد خرابی و تجمع جرم خواهد شد.

  • سمعک داخل گوشی:

تمام قطعات در یک قالب قرا دارد که فضای داخلی گوش را می پوشاند. می توان در افت های شدید استفاده کرد اما بیشترین قابلیت دیده شدن بین سمعک های سفارشی را دارد.

  • سمعک داخل کانال:

که کوچکتر است و در ورودی کانال گوش قرار می گیرد. در افت های شنوایی شدید قابل استفاده نیست و اینکه از بیرون تا چه حد دیده می شود، به حجم کانال گوش فرد بستگی دارد.

  • سمعک کاملا داخل کانال:

که داخل تر از نوع قبلی قرار می گیرد و قابلیت دید کمتری دارد.

که مشابه نوع قبلی هستند اما قابلیت دید بسیار کمتری دارند و اغلب افراد قادر به دیدن آن نخواهند بود.

هر چه سمعک در گوش فرد داخل تر باشد، قابلیت دید آن کمتر می شود اما چنین سمعک های کوچکی را نمی توان برای افت های شنوایی زیاد مورد استفاده قرار داد. گاهی نیز به دلیل وجود مشکلاتی مانند عفونت گوش و رطوبت بالای آن و… نمی توان از انواع داخل گوشی استفاده نمود. بنابراین بهتر است به شنوایی شناس تان در مورد تعیین نوع سمعک، اعتماد کنید.

برای خرید انواع سمعک به کلینیک دانیال مراجعه نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x