مشخصات بالینی کم شنوایی ارثی و ناشنوایی

GettyImages 1143867227 6399772692214135a1ba6dabf58144fc دانیال کلینیک کلینیک شنوایی و تجویز سمعک

کم شنوایی دلایل زیادی دارد. ۵۰ تا ۶۰ درصد کم شنوایی در نوزادان به دلایل ژنتیکی است. همچنین مواردی در محیط وجود دارد که می تواند باعث کم شنوایی شود. ۲۵٪ یا بیشتر کم شنوایی در نوزادان به علت “محیطی” مانند عفونت های مادر در دوران بارداری و عوارض بعد از تولد است. گاهی اوقات هر دو ژن و محیط با هم کار می کنند تا باعث کم شنوایی شوند. به عنوان مثال ، برخی از داروها وجود دارد که می تواند باعث کم شنوایی شود.

کم شنوایی ژنتیکی می تواند پیشرونده یا غیر پیشرونده باشد. کم شنوایی پیشرونده به این معنی است که با گذشت زمان بدتر می شود در صورتی که کم شنوایی غیر پیشرونده با گذشت زمان ثابت می ماند. این آسیب می تواند در یک گوش یا هر دو گوش رخ دهد. حتی اگر کاهش شنوایی در هر دو گوش رخ دهد ، میزان کم شنوایی می تواند بین دو گوش متفاوت باشد. این فرم کم شنوایی ، “کم شنوایی نامتقارن” است.

کاهش شنوایی ژنتیکی می تواند به سایر شرایط ارثی منتقل شده از ژن ها مربوط باشد یا ممکن است به تنهایی ایجاد مشکل کند. این نوع کم شنوایی می تواند طیف کاملی از کم شنوایی خفیف تا عمیق را منفجر شود. همه اینها بدان معنی است که کاهش شنوایی ناشی از ژنتیک می تواند طیف وسیعی از کاهش شنوایی را پوشش دهد.

درمان کاهش شنوایی ژنتیکی

هر کودکی که با اختلال شنوایی ژنتیکی متولد شود یا از کم شنوایی ژنتیکی رنج ببرد ، باید در اسرع وقت مداخلات درمانی انجام شود. توصیه می شود کودکان قبل از رسیدن به شش ماهگی شروع به درمان کنند.این کار به کودک در ایجاد مهارت های ارتباطی قابل مقایسه با همسالان خود کمک می کند.

روش های درمانی متعددی در دسترس است . والدین باید روی آنچه برای فرزندشان و خانواده او مناسب است تمرکز کنند. محدودیت های بودجه ای ممکن است در برخی از روش های درمانی تأثیر داشته باشد اما با صحبت با پزشکان و گروه های پشتیبانی ، والدین می توانند گسترده ترین گزینه موجود را پیدا کنند.

کودکان چهار هفته ای می توانند از سمعک بهره مند شوند . سمعک یکی از روش های درمانی است که باید در درمان کم شنوایی ژنتیکی مورد توجه قرار گیرد. کمک به کودکان برای شنیدن می تواند نقشی حیاتی در رشد مهارت های زبانی آنها داشته باشد. این سبک کمک برای کودکانی که کم شنوایی شدید تا عمیق دارند؛ مناسب نیست. اما برای بسیاری دیگر از جوانان ، سمعک یک گزینه مطمئن و قابل اعتماد است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x