اهمیت مشاوره صحیح سمعک

اهمیت مشاوره صحیح سمعک

فهرست مطالب

امروزه بیش از پیش افراد به استفاده از سمعک تمایل دارند. با این حال هرچقدر این دستگاه ها عالی باشند، مدتی طول می کشد تا به استفاده آنها، مزایا و همچنین محدودیت های آنها عادت کنید. اگر این اولین تجربه شما با سمعک است، یک مشاوره اصولی توسط شنوایی شناس برایتان ضروری است.

مزایای مشاوره صحیح

وقتی تشخیص می دهید که کم شنوایی دارید، ممکن است احساس کنید تمام زندگی شما وارونه شده است. در حقیقت این چنین است اما شما یاد خواهید گرفت که بر چالش های مربوط به کم شنوایی خود غلبه کنید و نحوه استفاده از سمعک خود را بیاموزید تا بیشترین سود را از آنها ببرید. درک این نکته مهم است که این یک فرایند است و سازگاری برای زندگی با سمعک زمان می برد، اما شما به آنجا خواهید رسید!

هنگامی که متخصص شنوایی شناس پس از ارزیابی های کامل، سمعک را توصیه می کند باید سمعک مناسب خودتان را انتخاب کنید. با وجود طیف گسترده ای از مدل ها، فرایند تصمیم گیری می تواند دلهره آور باشد. علاوه بر انتخاب سمعک، باید مراحل آماده سازی را نیز طی کنید در این صورت شنوایی شناس شما سمعک را برنامه ریزی کرده و تنظیماتی را انجام می دهد تا اطمینان حاصل شود که میزان مناسبی از تقویت صدا را برای نیازهای خاص شنوایی خود دریافت می کنید.

این مرحله برای بسیاری از افراد ضروری است و یکی از دلایل مهم لزوم مشاوره است.

متخصص شنوایی شناسی حین مشاوره به شما کمک می کند تا بر اساس عوامل متعددی از جمله نوع و میزان کم شنوایی، شیوه زندگی، ترجیحات ظاهری و بودجه، در مورد سمعک تصمیم گیری کنید. او همچنین می خواهد مطمئن شود که شما انتظارات واقع بینانه ای در مورد سمعک خود دارید و می دانید که استفاده از آنها محدودیت های خاصی را شامل می شود.

مشاوره معمولا قبل از استفاده از سمعک برای اولین بار شروع می شود. شنوایی شناس شما می خواهد شما را برای این تغییر چشمگیر در شیوه زندگی تان آماده کند و به شما اطلاع دهد در عین حال که سمعک کیفیت زندگی شما را تا حد زیادی بهبود می بخشد، اما به طرز جادویی شنوایی شما را بهتر نمی کند. اینکه قبل از شروع بفهمید از سمعک چه انتظاری داشته باشید، برای موفقیت بلند مدت شما بسیار مهم است.

آموزش زندگی با سمعک

شما در مورد سمعک ها تحقیق کرده اید. شاید چند نوع مختلف را امتحان کرده باشید. مدل مورد نیاز خود را انتخاب کرده اید و گزینه ها و لوازم جانبی را انتخاب کرده باشید. اکنون وقت آن است که شروع به استفاده از آنها کنید. ابتدا شنوایی شناس شما آمادگی جسمانی را بررسی می کند تا از راحتی آنها مطمئن شود. سپس سمعک ها را برنامه ریزی می کند تا با نیازهای شنوایی شما مطابقت داشته باشد. بخش مهمی از این جلسه، تعیین شیوه زندگی و سطح فعالیت های اجتماعی شماست. هر چند وقت یکبار بیرون می روید، کجا می روید و چه کاری انجام می دهید همه آنها در تنظیم دقیق سمعک موثرند بنابراین سمعک ها تقویت کافی را برای رفع نیازهای شما ارائه می دهند.

پس از برنامه ریزی، سمعک خود را در گوش قرار میدهید و روشن می کنید.

این به شنوایی شناس شما فرصتی می دهد که سطح صدا را بررسی کند تا مطمئن شوید که طیف کاملی از صداها را می شنوید. به شما نشان داده می شود که چگونه سمعک خود را تمیز و مراقبت کنید تا اطمینان حاصل شود که سمعک ها در وضعیت خوب و ماندگاری طولانی مدت قرار دارند. به شما آموزش داده می شود که چگونه سمعک خود را روی گوش قرار دهید و آن را بردارید، باتری ها را داخل و خارج کرده و تنظیمات مختلف را انجام دهید. سرانجام، استراتژی های ارتباطی برای سهولت گذار به زندگی با سمعک در اختیار شما قرار می گیرد.

با این حال، این آخرین موردی نیست که از شنوایی شناس خود می بینید. در صورت نیاز تعدادی جلسه، چند هفته دیگر تعیین می شود. در طول این جلسات، شنوایی شناس شما به هر سوالی که ممکن است داشته باشید پاسخ می دهد. ممکن است کمی طول بکشد تا سمعک شما با تنظیمات مطلوب تان مطابقت داشته باشد. بنابراین گاهی نیاز است در چند ماه آینده چند جلسه دیگر به مطب شنوایی شناس بیایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات