بیماری خود ایمنی گوش داخلی (AIED)

بیماری خود ایمنی گوش داخلی (AIED)

فهرست مطالب

بیماری خود ایمنی گوش داخلی (AIED) ، یک بیماری نادر است که هنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به گوش داخلی شما حمله کند. این می تواند باعث سرگیجه ، وزوز و کاهش شنوایی شود.
کمتر از ۱٪ از ۲۸ میلیون آمریکایی که کم شنوایی دارند به دلیل AIED به آن مبتلا هستند. این در خانمهای میانسال کمی بیشتر دیده می شود.

علائم بیماری خود ایمنی گوش داخلی (AIED)

اگر AIED داشته باشید ، کم شنوایی خواهید داشت که از یک گوش شروع می شود و به گوش دیگر منتقل می شود. این ممکن است هفته ها طول بکشد ، یا ممکن است در طی چند ماه اتفاق بیفتد.

علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • سرگیجه و عدم تعادل
  • احساس پری در گوش شم
  • وزوز گوش (زنگ زدن ، خروش ، یا خش خش در گوش شما)
  • سرگیجه (حسی که در حال چرخیدن هستید)

علل بیماری خود ایمنی گوش داخلی (AIED)

سلول های ایمنی بدن شما همیشه بدنبال میکروب هایی هستند که سعی در حمله به بدن شما دارند. اگر آنها سلولهای گوش داخلی شما را به عنوان ویروس یا باکتری اشتباه بگیرند ، به آنها حمله می کنند. این واکنش خود ایمنی نامیده می شود.
سلول های ایمنی بدن شما ممکن است به اعضای دیگر نیز آسیب برساند. کمتر از ۳۰٪ افرادی که دچار AIED هستند بیماری خود ایمنی دیگری دارند که کل بدن آنها را تحت تأثیر قرار می دهد ، مانند آرتریت روماتوئید ، لوپوس ، اسکلرودرمی ، کولیت اولسراتیو یا سندرم شوگرن (سندرم خشکی چشم).

تشخیص بیماری خود ایمنی گوش داخلی (AIED)

از آنجا که علائم AIED بسیار شایع است ، تشخیص آن دشوار است. بسیاری از اوقات ، تا زمانی که کم شنوایی به گوش دوم سرایت نکند ، عفونت گوش اشتباه است.

برای تشخیص AIED ، پزشک در مورد سلامتی و سابقه پزشکی شما سوال می کند ، معاینه فیزیکی می کند و تست شنوایی می دهد. آنها همچنین تعادل شما را آزمایش می کنند ، که می تواند نشان دهد گوش داخلی شما چقدر با مغز “تعامل” می کند. همچنین ممکن است تست خون بدهید

هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند به شما اطمینان دهد که شما AIED دارید ، اما نتایج ممکن است نشان دهد که شما یک واکنش خود ایمنی دارید. در صورت انجام این کار ، بهتر است به یک متخصص گوش و حلق و بینی (پزشک گوش) مراجعه کنید.
بسیاری از افراد تا زمانی که شروع به درمان نکنند و علائم آنها بهتر نشود ، با AIED تشخیص داده نمی شوند.

درمان بیماری خود ایمنی گوش داخلی (AIED)

احتمالاً پزشک دارویی برای کمک به التهاب به شما می دهد. نشان داده شده است که دوزهای بالای استروئیدها برای AIED خوب عمل می کنند ، اما عوارض جانبی زیادی دارند. بنابراین احتمالاً بیش از چند هفته آنها را مصرف نخواهید کرد.
بعد از مصرف استروئیدها ، پزشک ممکن است دارویی برای شما آرام کند که بتواند سیستم ایمنی بدن شما را آرام کند.
سمعک می تواند به شما کمک کند تا با کم شنوایی سازگار شوید .

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات