راهنمای تعمیر سمعک اتیکن و اقدامات مهم قبل از تعمیر و تعویض

راهنمای تعمیر سمعک اتیکن و اقدامات مهم قبل از تعمیر و تعویض

راهنمای تعمیر سمعک اتیکن

فهرست مطالب

کم شنوایی می تواند تاثیرات سوء زیادی بر کیفیت زندگی افراد داشته باشد. گفتار اصوات مهم توسط سیستم شنوایی دریافت و درک می شوند. این اصوات نقش مهمی در زندگی شخصی، شغلی و اجتماعی فرد دارند. کم شنوایی را می توان به طرق مختلف درمان کرد.

درمان های دارویی و جراحی که در گروه اندکی از بیماران با کم شنوایی های خاص قابل اجرا است و می تواند درمان کم شنوایی باشد. اما اغلب کم شنوایی ها این چنین نیستند و برای درمان آن ها نیاز است تا از وسایل کمک شنیداری مانند سمعک استفاده شود. امروزه سمعک ها توسط چندین شرکت در سراسر جهان ساخته می شوند جوابگوی نیازهای بیماران مبتلا به کم شنوایی باشند.

یکی از این شرکت های معتبر،  شرکت اتیکن است. این شرکت از سال ۱۹۰۴ در زمینه تولید  سمعک فعالیت دارد و همواره به عنوان یکی از پیشگامان در زمینه ابداع و تولید محصولات جدید مطرح بوده است. امروزه محصولات این شرکت در مدل های مختلف پشت گوشی و داخل گوشی و… تولید می شوند.

همانند هر وسیله ی الکترونیکی دیگر، سمعک ها نیز در معرض خرابی قرار دارند و ممکن است نیاز به تعمیر پیدا کنند. در این مقاله از مجله پزشکی  مرکز شنوایی سنجی در تهران قصد داریم به معرفی عواملی بپردازیم که این سمعک ها را دچار خرابی می کند و شما نیاز به تعمیر سمعک اتیکن خواهید داشت اگر هم از دارندگان سمعک های سونیک هستید و نیاز به تعمیر سمعک سونیک دارید می توانید مقاله کلینیک دانیال را در این باره مطالعه کنید.

تعمیر سمعک اتیکن
فرد متخصص در حال تعمیر سمعک اتیکن

شرایط نگه داری برای جلوگیری از تعمیر سمعک اتیکن

سمعک ها ابزارهای بسیار مفیدی هستند که می توانند به طور چشمگیری توانایی شنوایی و عملکرد فرد را افزایش دهند و در ادیومتری شنوایی سنجی برای شما سمعک تجویز می شود. با این حال، سمعک ها نیز بسیار ظریف هستند و می توانند گران باشند. به همین دلیل، ایده خوبی است که بدانید چگونه از سمعک خود به خوبی نگهداری کنید تا بتوانید احتمال نیاز به تعمیر را کاهش دهید. در اینجا چند نکته عالی برای نگهداری  سمعک  و  برای جلوگیری از نیاز به تعمیر سمعک اتیکن  آورده شده است.

سمعک خود را در معرض رطوبت قرار ندهید. تعداد کمی سمعک وجود دارد که واقعا ضد آب هستند. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق سمعک ها ضد آب نیستند. برای سمعک های ضدآب، خیس کردن آنها اشکالی ندارد. اما برای اکثر سمعک ها، قرار گرفتن در معرض آب یا مایعات دیگر می تواند فاجعه باشد. زیرا اگر مایعات وارد سمعک شوند، می توانند به اجزاء الکترونیکی داخل دستگاه آسیب برسانند. بنابراین، همیشه باید مراقب باشید که سمعک خود را در معرض آب قرار ندهید، مگر اینکه ضدآب باشد.

جرم گوش را مرتبا تمیز کنید. اگر سمعک خود را برای مدت طولانی استفاده می کنید، جرم می تواند در داخل آن جمع شود. وجود جرم بیش از حد در سمعک می تواند باعث شود که سمعک به طور موثر عمل نکند. برای حفظ عملکرد خوب سمعک‌ها، باید جرم آن‌ها را مرتب تمیز کنید. شما می توانید این کار را با یک برس مخصوص انجام دهید.

سمعک ها را در مکانی امن نگهداری کنید. شما نباید سمعک خود را روی زمین یا هر جای دیگری که به راحتی آسیب ببیند نگهداری کنید. اگر روی سمعک خود پا گذاشتید یا آن را انداختید، قطعا برای آسیب رساندن به آن کافی است. تعمیرات سمعک می تواند بسیار گران باشد. بنابراین، باید سمعک خود را به طور ایمن در یک جعبه یا کیف نگهداری کنید و سپس آن را در کشو یا جای دیگری که امن است نگهداری کنید.

هنگام استفاده از سمعک از اسپری مو یا محصولات مشابه استفاده نکنید. در حالی که از سمعک خود استفاده می کنید، بهتر است سر خود را با عطر، اسپری مو یا سایر محصولات آغشته نکنید. زیرا این محصولات می توانند به داخل سمعک شما نفوذ کرده و به آن آسیب برسانند. در عوض، سمعک خود را بردارید تا از آن محصولات استفاده کنید.

در مورد مراقبت و نگهداری سمعک با شنوایی شناس خود بیشتر صحبت کنید. شنوایی‌شناس شما می‌تواند به شما در ایجاد روال تمیز کردن مناسب، علاوه بر ارزیابی شنوایی  و بررسی سمعک‌ها و در صورت نیاز برای تعمیر کمک کند.

نقش دما و باطری در طول عمر سمعک اتیکن

هم بدنه سمعک و هم باتری ها ممکن است در اثر دمای بالا آسیب ببینند، به خصوص اگر در زیر نور مستقیم خورشید قرار گیرند. از گذاشتن سمعک و باتری در خودرو خودداری کنید و زمانی سمعک ها گوش شما نیستند، مکانی خنک و خشک برای نگهداری آن ها بیابید. اگر اقدامات احتیاطی مناسب انجام نشود، هوای سرد زمستانی نیز می تواند باعث آسیب سمعک شود. در حالی که اغلب سمعک ها قابل تعمیر هستند، اما پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.

سمعک های امروزی از دو نوع باتری استفاده می کنند. نوع یکبار مصرف و نوع قابل شارژ. انواع یکبار مصرف پس از چند روز استفاده تخلیه می شوند و بنابراین نیاز دارید تا آن ها را تعویض کنید.

انواع قابل شارژ نیاز به تعویض مرتب باتری را از بین برده اند و فقط کافی است در طول شب که از سمعک استفاده نمی کنید آن را شارژ کنید. اما نقش باتری در طول عمر سمعک ها چیست؟ نکته ی مهم در مورد باتری های یکبار مصرف است. اگر به مدت طولانی از سمعک خود استفاده نمی کنید بهتر است باتری آن را خارج کرده و کنار بگذارید زیرا می تواند موجب خرابی سمعک شود. در طول شب نیز این کار توصیه می شود.

نکته دیگر در مورد سمعک های اتیک نیز این می باشد که این نوع سمعک ها از لحاظ باتری  ومنبع تغذیه بسیار قوی می باشند و خیلی کم پیش می آیند که از این نظر برای تعمیر سمعک اتیکن اقدام کنید.

نقش دما در طول عمر سمعک اتیکن
انواع سمعک های اتیکن

تنظیم و تعمیر سمعک اتیکن چگونه انجام می شود؟

شنوایی یک فرآیند پیچیده و شگفت انگیز است. اما زمانی که کم شنوایی و صدای گوش رخ می دهد، ممکن است مدتی طول بکشد تا توانایی شنیدن صداهای از دست رفته را دوباره به دست آورید. بر خلاف استفاده از عینک برای کمک به بینایی ضعیف، استفاده از سمعک برای کمک به کاهش شنوایی نیاز به مرحله سازگاری دارد تا به ابزار جدید خود عادت کنید.

در طول جلسه تنظیم، سمعک‌های شما طوری برنامه‌ریزی می‌شوند که نیازهای شما را برآورده کنند و دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه قرار دادن و خارج کردن سمعک و همچنین نحوه تعویض باتری‌ها و تمیز کردن آن‌ها به شما داده می‌شود. همچنین انتظارات شما از سمعک های جدیدتان بررسی می  شود و نحوه عملکرد آن‌ها در زندگی روزمره‌تان ارزیابی می گردد. اغلب اوقات برای اطمینان از اینکه سمعک انتظارات شما را برآورده می کند، نیاز به چند بازدید بعدی دارد.

به شما توصیه می شود که به محض خرید سمعک جدید خود، آنها را استفاده کنید. اما مراقب باشید: همه چیز در ابتدا کمی عجیب به نظر می رسد. مدتی طول می کشد تا مغز شما دوباره یاد بگیرد که چگونه صداهای مختلف را که مدت زیادی از دست داده اند پردازش کند.

 گاهی پس از مدتی احساس می کنید سمعک هایتان دیگر برای گوش شما خوب نیستند. در این گونه موارد باید برای تنظیم مجدد مراجعه نمایید. شنوایی شناس با ابزارها و نرم افزار های مخصوص خود اقدام به تنظی مجدد سمعک بر اساس خواسته شما می کند.

گاهی اوقات، سمعک مانند سمعک بلوتوثی ممکن است به تعمیری نیاز داشته باشد. شنوایی شناس می تواند بخشی از این تعمیرات را در مطب انجام دهد. اما گاهی تعمیرات اساسی تر و تخصصی تر هستند.

برای تعمیرات اساسی مانند این، شنوایی شناس باید سمعک شما را برای تعمیر به شرکت نماینده سمعک بفرستد. این تعمیر مدتی طول خواهد کشید و ممکن است شنوایی شناس به شما پیشنهاد کند در این مدت از سمعک قرضی استفاده کنید که به شرایط شما بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: جدیدترین سمعک ها کدامند؟

نکات مهم جهت افزایش طول عمر سمعک اتیکن

عوامل متعددی می توانند بر طول عمر سمعک ها تاثیر بگدارند که برخی از آنها قابل پیشگیری است. دانستن این عوامل می تواند به شما در افزایش طول عمر سمعک تان کمک کرده و در هزینه هایتان مانند تعمیر سمعک اتیکن صرفه جویی کند.

  • رطوبت، جرم و موادی مانند محصولات آرایشی می توانند به سمعک نفوذ کرده و اجزاء آن را از کار بیندازند.
  • نحوه نگه داری از سمعک بسیار مهم است. قرار دادن آن در معرض سقوط، شکستگی، گرد و غبار و… می تواند عمر سمعک را کاهش داده و گاهی نیازمند تعمیر خواهد شد.
  • تکنولوژی به کار رفته در سمعک می تواند باعث تفاوت در کیفیت سمعک و طول عمر آن شود.
  • مدل سمعک بر طول عمر آن تاثیر می گذارد به نحوی که معمولا عمر سمعک های پشت گوشی بیشتر از انواع داخل گوشی است. سمعک های داخل گوشی به دلیل قرار گرفتن در معرض رطوبت و جرم گوش معمولا زودتر خراب می شوند.
سمعک اتیکن
یک نوع سمعک از برند اتیکن

مشکلات و عوامل خرابی سمعک اتیکن

 از آنجایی که  خرید سمعک  این روزها با افزایش قیمت می تواند کاری دشوار برای بیماران باشد. توصیه ما به شما این است با رعایت نکاتی آسان از سمعک های خود مرابت کنید.

سمعک ها به عنوان ابزار های کوچک و حساسی شناخته می شوند که نیاز به مراقبت زیادی دارند. سمعک ها ممکن است بشکنند، صدای سوت و خش خش بدهند، صدایشان قطع و وصل شود و یا کلا از کار بیفتند و اینجا هست که نیاز به تعمیر سمعک  احساس می شود.  در اینجا برخی از عوامل موثر بر خرابی انواع سمعک ها را به طور مختصر بیان کرده ایم.

  1. تمیز نکردن سمعک یا تمیز کردن نامناسب آن
  2. انداختن سمعک
  3. نگهداری نامناسب از سمعک
  4. شرکت در فعالیت های مشخص مانند رفتن به استخر زمانی که سمعک روی گوش فرد است
  5. قرارگیری در معرض رطوبت بالا و یا تعریق زیاد

اقدامات مهم قبل از تعمیر و تعویض سمعک اتیکن

پیش از مراجعه برای تعمیر سمعک اتیکن  بهتر است برخی موارد را چک کنید. ابتدا از پر بودن و قرارگیری مناسب باتری سمعک اطمینان حاصل کنید. فیلتر جرم را بررسی کنید که اگر مسدود شده بود آن را تعویض نمایید. همچنین در مورد سمعک هایی که لوله تهویه دارند باید این لوله را نیز چک کنید که باز باشد. قالب سمعک و لوله ی آن را نیز چک کنید که ایا جرم گوش در آن گیر کرده است یا نه.

اگر هنوز با سمعک خود مشکل دارید باید به شنوایی سنجی مراجعه کنید. او می تواند برخی از تعمیرات ساده را در مطب انجام دهد. اما گاهی تعمیرات اساسی تر مورد نیاز است که باید سمعک را برای تعمیر فرستاد. شرکت نماینده ی سمعک معمولا ان را تعمیر می کند اما اگر سمعک قابل تعمیر نبود باید به فکر خرید سمعک جدید باشید.

طول عمر سمعک اتیکن

سمعک ها مانند وسایل الکترونیکی دیگر دارای یک طول عمر هستند که به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از مهمترین اسن عوامل، مدل سمعک است. سمعک های داخل گوشی درون فضای گرم و مرطوب گوش قرار دارند و جرم گوش نیز که می خواهد از گوش خارج شود، ممکن است با سمعک تماس پیدا کند.

همه ی این عوامل باعث می شود نیاز به تعمیر و خرابی در این سمعک ها نسبت به انواع پشت گوشی بیشتر باشدو درباره تعمیر سمعک اتیکن نیز این موارد به طور کال صدق خواهد کرد.

سمعک های ریک نیز به دلیل قرارگیری رسیور در مجرای گوش ممکن است در معرض خرابی باشند اما این خرابی عمدتا در رسیور است و اجزاء بدنه اصلی سمعک اسیب نمی بینند. به طور میانگین عمر سمعک را ۵ سال می دانند که ممکن است کمتر و بیشتر ازین مقدار شود.در ادامه ویدیو ای در ارتباط با راه های افزایش طول عمر سمعک آورده شده است.

تمیز کردن سمعک اتیکن

تجمع جرم یکی از دلایل اصلی نیاز به تعمیر سمعک است. سمعک های خود را تمیز کنید تا مطمئن شوید که به کار خود ادامه می دهند. سمعک های شما سرمایه های  مهمی هستند و به گونه ای طراحی شده اند که قابل اعتماد و بادوام باشند. هر روز چند دقیقه برای تمیز کردن آنها وقت بگذارید تا با این کار از تعمیر سمعک اتیکن خود جلوگیری کرده باشید.

مجرای گوش شما جرم گوش تولید می کند که هدف بزرگ محافظت و نرم کردن گوش شما را انجام می دهد. اما تجمع جرم یکی از دلایل اصلی نیاز به تعمیر سمعک است. جرم خروجی صدا و/یا دهانه لوله تهویه را مسدود می کند و در نتیجه صدای ضعیف و ناهنجار ایجاد شده یا عدم وجود صدا را تجربه خواهید کرد.

اکثر سمعک ها دارای فیلتر یا وسیله دیگری هستند تا از ورود جرم به سمعک جلوگیری کنند. فیلتر جرم را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید. متخصص شنوایی سنجی در تهران  شما می تواند در مورد سیستم محافظت از جرم خاص در سمعک به شما توضیح دهد.

به جای استفاده از پارچه برای پاک کردن سطح، از دستمال مرطوب از هر نوع، ترجیحا آنتی باکتریال استفاده کنید. یک جایگزین برای دستمال مرطوب تمیز کردن با محلول صابون ملایم روی یک پارچه نخی است. از استفاده از آب اضافی که می تواند وارد سمعک شود خودداری کنید. پس از تمیز کردن، بگذارید سمعک تمیز شده شما به مدت یک ساعت خشک شود.

از برس مخصوص پاک کردن سمعک های اتیکن، برای پاک کردن آثار جرم از اطراف خروجی صدا استفاده کنید. اگر دهانه های میکروفون توسط گرد و غبار یا کثیفی مسدود شود، این کار بر عملکرد دستگاه تأثیر می گذارد. در حین چرخاندن برس، علائم قابل مشاهده زباله را از دهانه ها با دقت پاک کنید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره سمعک دیجیتال

تعمیر سمعک اتیکن

در بخش‌های قبلی با شما درباره عوامل خرابی سمعک اتیکن و این که چه زمانی نیاز به تعمیر سمعک اتیکن دارید صحبت کردیم. ابتدا سعی کنید با رعایت مهم ترینن نکاتی به آنها اشاره کردیم بپردازید تا کمترین هزینه ها را برای تعمیر تخصصی سمعک بپردازید، قیمت سمعک این روزها بالا رفته بهتر است مراقب سمعک های خود باشید تا در این رزوها کمتر متحمل هزینه های تعمیر و خرابی سمعک را بپردازید و به علاوه این که از شنیدن صدای اطراف خود لذت ببرید.

حال اگر با تمامی این موارد سمعک شما خراب شد و نیاز به تعمیر فوری سمعک تهران داشتید٬نگران این موضوع نباشید، زیرا کلینیک دانیال یکی از مهم ترین خدماتی که در سال های اخیر به بیماران و دارندگان سمعک  عرضه کرده است تعمیر انواع سمعک در برندهای مختلف از جمله سمعک دانمارکی می باشد. بهتر است با کلینیک شنوایی سنجی دانیال تماس بگیرید تا مشاوران ما بهترین راهنمایی را در زمینه تعمیر سمعک اتیکن به شما داشته باشند.

انواع مختلف سمعک برند اتیکن
تصویر مربوط به انواع سمعک برند اتیکن

جمع بندی

لذت شنیدن صداها نعمتی ست که خداوند به ما داده و در وهله اول باید مراقب سلامت گوش هایمان باشیم، چنانچه بر اثر بیماری و یا هر اتفاق دیگری از این نعمت بی بهره شدیم بهتر است که به سرعت به متخصص این حوزه مراجعه کرده تا با تشخیص درست بیماری در جهت بهبود و کسب سلامتی گوش هایمان باشیم.

اگر هم متخصص شنوایی ما تجویز به گذاشتن سمعک داشت با توجه به این که سمعک های مختلف با پیشرفته ترین امکانات توسط برند های معتبر ساخته می شود می توانیم لذت شنیدن صداهای مختلف را به گوش هایمان برگردانیم. در ضمن این نکته را هم ندنظر داشته باشید که سمعک دارای بیمه از طرف شرکت های مختلف می باشند و برای اطلاع از آن می توانید مقاله بیمه سمعک را مطالعه کنید. 

کلینیک شنوایی سنجی دانیال

این مطلب زیر نظردکتر سید محمدرضا تقوی کاندیدای دکتری تخصصی شنوایی و تعادل دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیریت مرکز ارزیابی شنوایی دانیال نوشته شده است.

۱-برای تعمیر سمعک اتیکن به کجا مراجعه کنیم؟

شما می توانید برای تعمیرسمعک اتیکن خود به متخصص شنوایی و مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنید

۲-هزینه آن چقدر است؟

هزینه  با توجه به خرابی در قسمت های مختلف می تواند مختلف باشد می توانید با کلینیک دانیل تماس گرفته و در این زمینه کسب اطلاعات کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۲.۷ از ۵
از مجموع ۳ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات