قالب های ضد صوت و ضد آب


در بعضی موارد مانند کار کردن در محیط های پر سر و صدا یا زمانی که فرد دچار بیماری پارگی پرده گوش است، مراقبت از دستگاه شنوایی اهمیت ویژه ای پیدا می‌کند.

خصوصیات قالب‌های محافظ گوش

  • این محافظ ‌ها با استفاده از قالب های اولیه که توسط شنوایی شناس گرفته میشود؛ ساخته می‌شود.
  • جنس محافظ‌ها نرم و انعطاف‌پذیر هستند.
  • قالب‌ها قابل شستشو و ضد حساسیت هستند.

قالب ضد آب

برای زمانی که پرده گوش بیمار پاره است و یا مستعد عفونت‌های قارچی و …است باید از ورود آب به گوش جلوگیری کرد. قالب‌های ضد آب با توجه به قالب گوش فرد ساخته می‌شود. نسبت به نمونه‌های دیگر و پیش ساخته محافظت بیشتری برای ورود آب به گوش بیمار انجام می‌دهد.

انواع مختلفی از محافظ‌ های ضد آب در دسترس هستند. علاوه بر آن، محافظ‌ ضدِ آب را می‌توان برای افرادی که به صورت تفریحی شنا می‌کنند ؛ تهیه نمود.

قالب ضد صوت

یکی دیگر از علل شایع کم شنوایی در بزرگسالان قرار گرفتن در معرض اصوات بلند یا نویز های مربوط به شغل یا استفاده از موسیقی با صدای بلند است. در چنین شرایطی سن ابتلا به کم شنوایی کاهش پیدا میکند. حتی میتوان گفت به علت استفاده زیاد کودکان و نوجوانان از هندزفری و صدای بلند موسیقی، آن ها هم در خطر ابتلا به کم شنوایی قرار دارند. از کم شنوایی ناشی از نویز و عوارض شنیداری آن میتوان به احتمال به وجود آمدن وزوز و علایم دیگر از جمله مشکل در درک گفتار در مکان های نویزی اشاره کرد که هر دو می تواند نشانه های اولیه از درگیری های بیشتر دستگاه شنوایی در اثر قرارگیری در معرض اصوات بلند برای دستگاه شنوایی محیطی و مرکزی باشد.

استفاده از قالب های ضد صوت برای جلوگیری از بروز این نوع کم شنوایی میتواند موثر باشد. که به دو صورت فیلتر دار و بدون فیلتر ارائه میشود. قالب های بدون فیلتر کانال گوش را به صورت کامل مسدود میکند که این نوع قالب ها احتمال عفونت و خارش گوش را بالا میبرد. قالب های فیلتر دار یک فیلتر برای تهویه هوا دارد. این فیلتر خطر ابتلا به کم شنوایی و عفونت را کاهش میدهد و همچنین باعث عبور مقداری صدا میشود.

روند ساخت هر دو قالب سمعک ضد آب و ضد صوت تقریبا مشابه میباشد و هر دو نیاز به قالب گیری اولیه در کلینیک های شنوایی دارند. عمر این قالب ها به طور متوسط ۲ تا ۵ سال می‌باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.