قالب های ضد صوت و ضد آب

قالب های ضد صوت و ضد آب

قالب های ضد صوت و ضد آب

فهرست مطالب

در بعضی موارد مانند کار کردن در محیط‌های پر سر و صدا یا زمانی که فرد دچار بیماری پارگی پرده گوش است، مراقبت از دستگاه شنوایی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

خصوصیات قالب‌های محافظ گوش

قالب های ضد صوت و ضد آب دارای خصوصیات زیر هستند:

  • این محافظ‌ها با استفاده از قالب‌های اولیه که توسط شنوایی شناس گرفته می‌شود؛ ساخته می‌شود.
  • جنس محافظ‌ها نرم و انعطاف‌پذیر هستند.
  • قالب‌ها قابل شستشو و ضد حساسیت هستند.

قالب ضد آب

برای زمانی که پرده گوش بیمار پاره است و یا مستعد عفونت‌های قارچی و… است باید از ورود آب به گوش جلوگیری کرد. قالب‌های ضد آب با توجه به قالب گوش فرد ساخته می‌شود. نسبت به نمونه‌های دیگر و پیش ساخته محافظت بیشتری برای ورود آب به گوش بیمار انجام می‌دهد.

انواع مختلفی از محافظ‌‌های ضد آب در دسترس هستند. علاوه بر آن، محافظ‌ ضدِ آب را می‌توان برای افرادی که به صورت تفریحی شنا می‌کنند ؛ تهیه نمود.

قالب ضد صوت

یکی دیگر از علل شایع کم شنوایی در بزرگسالان قرار گرفتن در معرض اصوات بلند یا نویزهای مربوط به شغل یا استفاده از موسیقی با صدای بلند است. در چنین شرایطی سن ابتلا به کم شنوایی کاهش پیدا می‌کند. حتی می‌توان گفت به علت استفاده زیاد کودکان و نوجوانان از هندزفری و صدای بلند موسیقی، آنها هم در خطر ابتلا به کم شنوایی قرار دارند. از کم شنوایی ناشی از نویز و عوارض شنیداری آن می‌تواند از دلایل وزوز گوش و علایم دیگر از جمله مشکل در درک گفتار در مکان های نویزی اشاره کرد که هر دو می‌تواند نشانه‌های اولیه از درگیری‌های بیشتر دستگاه شنوایی در اثر قرارگیری در معرض اصوات بلند برای دستگاه شنوایی محیطی و مرکزی باشد.

بیشتر بخوانید: روش‌های درمان وزوز گوش

استفاده از قالب‌های ضد صوت برای جلوگیری از بروز این نوع کم شنوایی می‌تواند موثر باشد. که به دو صورت فیلتر دار و بدون فیلتر ارائه می‌شود. قالب‌های بدون فیلتر کانال گوش را به صورت کامل مسدود می‌کند که این نوع قالب‌ها احتمال عفونت و خارش گوش را بالا می‌برد. قالب‌های فیلتر دار یک فیلتر برای تهویه هوا دارد. این فیلتر خطر ابتلا به کم شنوایی و عفونت را کاهش می‌دهد و همچنین باعث عبور مقداری صدا می‌شود.

روند ساخت هر دو قالب سمعک ضد آب و ضد صوت تقریبا مشابه می‌باشد و هر دو نیاز به قالب گیری اولیه در کلینیک‌های شنوایی دارند. عمر این قالب‌ها به طور متوسط ۲ تا ۵ سال می‌باشد.

کلینیک شنوایی سنجی دانیال

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات