مهم ترین نکات در مورد بیمه سمعک در ۱۴۰۲

مهم ترین نکات در مورد بیمه سمعک در ۱۴۰۲

بیمه سمعک

فهرست مطالب

خدمات درمانی در تمام کشور‌ها بسیار هزینه‌بر است و اگر به فکر یک بیمه ی خوب نباشید می‌تواند هزینه‌هایی کمر شکن برای شما در بر داشته باشد. کسانی که به کم شنوایی مبتلا هستند همیشه از هزینه زیاد تهیه‌ی سمعک نگران هستند. سمعک‌ها وسایل درمانی گران قیمتی هستند که خرید آن‌ها می‌تواند بار مالی بسیاری برای بیماران داشته باشد. بیمه سمعک کمک می‌کند تا این افراد بتوانند با هزینه کمتری نیاز خود را برای سمعک رفع کنند.

آیا سمعک شامل بیمه می‌شود؟

بیمه‌های پایه عمدتا به پرداخت هزینه‌های اولیه درمانی می‌پردازند اما با توجه به محدودیت این خدمات، بیمه‌های درمان تکمیلی به عنوان یک گزینه مناسب تر برای پوشش هزینه‌های درمانی مطرح شده است. سمعک به عنوان یک پروتز در درمان کم شنوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت‌های بیمه سمعک مستقیما هزینه آن را به شنوایی شناس و ارائه دهنده خدمات آن پرداخت نمی‌کنند. بلکه فرد باید ابتدا سمعک را تهیه کرده و سپس با استفاده از فاکتور رسمی‌و معتبر که شنوایی شناس در اختیارش قرار می‌دهد، برای دریافت کمک هزینه سمعک مراجعه می‌نماید.

میزان مبلغ پرداختی بسته به نوع قرار داد بیمه سمعک تفاوت دارد. گاهی بخشی از مبلغ و گاهی نیز تمام آن به بیماران پرداخت می‌شوند. در مورد سقف پرداختی توسط بیمه‌ها بهتر است اطلاعات لازم را توسط شنوایی شناس و متخصص شنوایی سنجی در تهران یا خود شرکت بیمه کسب کنید.

بیمه سمعک
بررسی بیمه سمعک

بیمه سمعک چیست؟

بیمه درمانی قراردادی است که بیمه‌گر را ملزم می‌کند که بخشی یا تمام هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی یک فرد را در ازای دریافت حق بیمه بپردازد. به طور خاص، بیمه درمانی معمولا هزینه‌های پزشکی، جراحی، داروهای تجویزی و گاهی اوقات دندانپزشکی را که بیمه‌گذار متحمل می‌شود، پرداخت می‌کند. بیمه درمانی می‌تواند هزینه‌های ناشی از بیماری یا جراحت را به بیمه گذار بازپرداخت کند یا مستقیما به ارائه دهنده خدمات پزشکی پرداخت کند.

این بیمه‌ها اغلب در بسته‌های مزایای کارفرما به عنوان وسیله ای برای جذب کارکنان باکیفیت گنجانده می‌شود و توسط حق بیمه‌هایی تامین می‌شود که تا حدی توسط کارفرما پوشش داده می‌شود اما اغلب از چک‌های حقوق کارمندان نیز کسر می‌شود.

کم شنوایی می‌تواند در افراد مسن، شایع تر باشد. سمعک‌ها گران قیمت هستند بنابراین ممکن است خرید سمعک برای افرادی که درآمد کمتری دارند، دشوارتر باشد. در این مقاله بیمه سمعک و آنچه از بیمه گذاران مختلف باید انتظار داشت، مورد بحث قرار می‌گیرد. همچنین گزینه‌های ارائه شده توسط انواع بیمه‌ها، بررسی می‌گردد. سمعک ممکن است گران باشد و این قیمت‌ها اغلب شامل هزینه سمعک و خدمات حرفه ای مربوط به ارزیابی شنوایی و تجویز سمعک می‌شود. تنها بخشی از بزرگسالانی که به سمعک نیاز دارند، از آن استفاده می‌کنند. هنگامی‌که با شرکت بیمه خود در مورد سمعک تماس می‌گیرید، این سوالات ممکن است مطرح باشد:

 • مزایای ارائه شده و پوشش برای سمعک چیست؟
 • آیا باید از مرکز خاصی سمعک را تهیه کنم تا شامل این کمک هزینه باشم؟
 • اگر طرح سلامت کمک هزینه یا مزیتی برای سمعک داشته باشد، آیا باید مبلغ کامل سمعک را پرداخت کنم و سپس مدارک را برای بازپرداخت ارائه کنم یا می‌توانم بخشی از مبلغ را پرداخل کرده و بیمه سمعک مبلغ باقیمانده را به شنوایی شناس خواهد داد؟
 • آیا این کمک هزینه محدود به مدل‌های سمعک یا فناوری خاصی است یا شامل همه ی انواع داخل گوشی، پشت گوشی، هوشمند و… می‌شود؟
 • آیا معیار یا شرایطی برای پوشش بیمه وجود دارد؟ زیرا برخی از برنامه‌های بهداشتی ممکن است مستلزم این باشند که شما دارای درجه خاصی از کم شنوایی باشید تا از مزایای آنها بهره مند شوید.

بازپرداخت و تامین هزینه‌های درمان توسط بیمه‌های مختلف دارای شرایط متفاوتی است. برخی ممکن است هزینه‌های اعمال جراحی خاص یا برخی درمان‌ها را تقبل نکنند اما برخی این هزینه را می‌پردازند. میزان پرداختی نیز به نوع بیمه سمعک و قراردادی بستگی دارد که با شرکت بیمه منعقد شده است. در هنگام عقد چنین قراردادهایی بهتر است به نوع پوشش و موارد استثناء آن نیز توجه نمایید.

چه کسانی شامل بیمه‌ی سمعک می‌شوند؟

خوشبختانه بسیاری از بیمه‌های پایه و تکمیلی برای سمعک مبلغ معمولا ثابتی را به عنوان کمک هزینه سمعک در نظر گرفته اند. پرداخت این کمک هزینه شامل بیمه سمعک شده اصلی، مستمری بگیران و افراد تحت تکفل آن‌ها در نظر گرفته اند و تحت شرایطی اقدام به پرداخت آن می‌نمایند. افراد تحت تکفل شامل موارد زیر است:

 1. همسر (زن یا شوهر فرد)
 2. فرزندان دختر تا زمانیکه ازدواج نکرده اند و فاقد شغل و حرفه می‌باشند.
 3. فرزندان پسر که سن سان کمتر از ۱۸ سال است یا منحصرا مشغول به تحصیل هستند و یا طبق نظر پزشک معتمد به عنوان از کار افتاده در نظر گرفته می‌شوند.
 4. پدر و مادر که سن پدر از ۶۰ سال بیشتر بوده و یا طبق نظر پزشک معتمد از کار افتادگی کلی باشد و در هر حال معاش آن‌ها توسط بیمه شده تامین گردد.
 5. خواهر و برادر تحت تکفل در صورتیکه شرایط فرزندان دختر و پسر را داشته باشند(بند‌های ۲ و ۳).
بیمه سمعک
بررسی انواع بیمه سمعک

کدام بیمه‌ها از بیمه‌ی سمعک پشتیبانی می‌کنند؟

بسیاری از شرکت‌های بیمه سمعک در مورد سمعک به پرداخت مبالغ متفاوتی اقدام کرده اند. در این قسمت به معرفی این بیمه‌ها پرداخته ایم. این بیمه‌ها شامل:

 • بیمه آتیه سازان حافظ
 • بیمه آسیا
 • بیمه البرز
 • بیمه ایران
 • بیمه بانک تجارت
 • بیمه بانک سپه
 • بیمه بانک صادرات
 • بیمه بانک کشاورزی
 • بیمه بانک ملت
 • بیمه بانک ملی
 • بیمه پارسیان
 • بیمه تامین اجتماعی
 • بیمه خدمات درمانی کارکنان دولت
 • بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح
 • بیمه دانا
 • بیمه سازمان صدا و سیما
 • بیمه سازمان شهرداری
 • بیمه سلامت
 • بیمه شرکت نفت
 • بیمه شرکت‌های هواپیمایی
 • بیمه شرکت هواپیمایی ماهان
 • بیمه کوثر
 • بیمه میهن
 • بیمه نظام آسایش

مدارک لازم برای بیمه سمعک در سال ۱۴۰۲

روند دریافت کمک هزینه بیمه سمعک در اکثر بیمه‌ها یکسان است. مدارک اصلی که شما باید برای دریافت این کمک هزینه به بیمه ارائه کنید شامل موارد زیر است:

 1. گواهی پزشک متخصص گوش و حلق و بینی که در آن به استفاده از سمعک توصیه شده است.
 2. برگه ادیوگرام که نشان دهنده ی میزان افت شنوایی فرد است و زمان زیادی از آن نگذشته باشد.
 3. فاکتور خرید که توسط شنوایی شناس در زمان تحویل سمعک به فرد داده می‌شود.
 4. کارت گارانتی معتبر که توسط شرکت ارائه دهنده‌ی سمعک برای فرد تنظیم شده است و دارای نام بیمار، نام شرکت سمعک، مدل سمعک و تاریخ آغاز گارانتی است.
بیمه سمعک
پرداخت هزینه انواع بیمه سمعک

هزینه سمعک با بیمه چه تغییری می‌کند؟

یکی از عللی که ممکن است فرد را از دریافت سمعک و درمان کم شنوایی اش منصرف کند، هزینه بالای سمعک است و قیمت سمعک این روزها انند هر کالا و یا خدمات دیگری افزایش پیدا کرده است . بنابراین طبیعی است که بسیاری از افراد به دنبال یافتن بیمه سمعک هستند تا هزینه سمعک را بپردازد. بیمه‌های کمی‌وجود دارند که تمام مبلغ سمعک را پرداخت می‌کنند. با اینحال اکثر بیمه‌ها بخشی از این مبلغ را خواهند داد.

حداقل پرداختی بین شرکت‌های بیمه سمعک برای هر سمعک مبلغ ۲۵۰ هزار تومان است. حداکثر پرداختی نیز ۳ میلیون تومان برای هر سمعک می‌باشد. اینکه بیمه شما تا چه میزان این هزینه را پوشش می‌دهد، به نوع قرارداد و شرکت بیمه برمیگردد. اگر سمعک تهیه کرده و یا به فکر تهیه سمعک هستید و می‌خواهید در مورد مبلغ کمک هزینه آن اطلاعات کسب کنید، بهتر است به خواندن این مقاله ادامه دهید.

بیمه سمعک
استفاده از بیمه سمعک

مراحل استفاده از بیمه سمعک

ابتدا باید مطمن باشید که افت شنوایی به روش‌های دیگر قابل درمان نیست و حتما به سمعک نیاز است. این کار به واسطه تعامل متخصص گوش و حلق و بینی و شنوایی شناس انجام می‌شود. برای ایکه بتوانید از بیمه سمعک استفاده کنید باید چند مرحله را پشت سر بگذارید.در قدم اول باید سمعک خود را از کلینیک معتبر شنوایی مانند کلینیک گوش تهران تهیه نمایید که با بیمه شما طرف قرارداد باشد. پس از دریافت سمعک، مدارک و گواهی پزشک به در بخش قبل ذکر شد را تکمیل نمایید. سپس به کارگذاری بیمه مراجعه نموده و شماره حساب جهت واریز مبلغ کمک هزینه را اعلام می‌نمایید.پس از تایید مدارک توسط شورای پزشکی بیمه مبنی بر لزوم استفاده از سمعک، این کمک هزینه پس از مدتی به حساب فرد واریز خواهد شد. در مورد بیمه‌های تکمیلی ممکن است مراحل اندکی تفاوت داشته باشد. برخی از ظانها امکان واریز مستقیم مبلغ سمعک به حساب کلینیک شنوایی را دارند بنابراین شما یک معرفی نامه از بیمه سمعک دریافت کرده و آن را به شنوایی شناس ارائه می‌دهید و سمعک خود را دریافت می‌نمایید.

دانیال کلینیک

منابع:jarahan

سوالات متداول

 • آیا برای سمعک می‌توان از بیمه پول گرفت؟

بله. سمعک یک پروتز نسبتا گران قیمت است که ارتباط مستقیی با سلامت شنوایی و ارتباطات فرد دارد. هزینه‌ی بالای آن ممکن است فرد را از مراجعه و تلاش برای دران باز دارد. به همین دلیل شرکت‌های بیمه سمعک معمولا مبالغی را بعنوان کمک هزینه سمعک در نظر گرفته اند و در صورت نیاز، پرداخت خواهند کرد.

 • کمک هزینه بیمه سمعک چقدر است؟

این کمک هزینه به بیمه شما و نوع قراردادش با ساطمان یا ارگان بستگی دارد. به طور معمول بیمه‌ها یک سقف مشخص به عنوان حداکثر پرداختی خود تعیین می‌کنند که ارقام متفاوتی دارد. از ۲۵۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان. برای اطلاعات دقیق تر در مورد مبالغ پرداختی و نحوه انجام کار در بیمه‌های مختلف می‌توانید از بیمه خود سوال کنید.

 • برای دریافت کمک هزینه بیمه سمعک باید چه کارهایی انجام داد؟

ابتدا باید مشخص شود که آیا به سمعک نیاز دارید یا خیر. برای اینکار باید تست شنوایی را نزد شنوایی شناس انجام دهید و متخصص گوش و حلق و بینی نیز آن را تایید کند. سپس برای دریافت هزینه سمعک دو را دارید که به بیمه شما و روش کار آن بستگی دارد. روش اول این است که در برخی بیمه‌های طرف قرارداد با کلینیک‌های شنوایی، شما به بیمه مراجعه کرده و یک برگه معرفی نامه دریافت می‌کنید.با ارائه این برگه به شنوایی شناس، میزان سقف پرداختی بیمه سمعک از هزینه کم شده و باقی مبلغ را به شنوایی شناس می‌پردازید. بیمه به صورت ماهانه این هزینه را به حساب کلینیک پرداخت خواهد کرد. روش دوم مربوط به بیمه‌هایی است که کمک هزینه را بازپرداخت می‌کنند. به این معنی که شما ابتدا سمعک را از کلینیک شنوایی تهیه کرده و تمام مبلغ را می‌پردازید. سپس با ارائه فاکتور معتبر و سایر مدارک مبنی بر لزوم اسفاده از سمعک و دریافت آن به کارگزاری بیمه، خواهید توانسب بخشی از هزینه را دریافت کنید.

 • آیا کمک هزینه بیمه سمعک به مدل خاصی از سمعک تعلق می‌گیرد؟

خیر. شما می‌توانید برای انواع سمعک‌های پشت گوشی، داخل گوشی، نامرئی، ریک و… از کمک هزینه بیمه سمعک استفاده نمایید. اما به این نکته توجه داشته باشید که مبلغ پرداختی بیمه به نوع سمعک و قیمت آن بستگی ندارد بنابراین شما تنها سقف مشخصی از هزینه را دریافت خواهید نمود. اگر سمعکی انتخاب کنید که قیمتی کمتر از تعرفه بیمه دارد، بنابراین کل هزینه سمعک را دریافت می‌کنید اما اگر سمعکی که انتخاب کرده اید دارای قیمتی بالاتر از تعرفه بیمه است، تفاوت قیمت را باید خودتان پرداخت کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۸ از ۵
از مجموع ۱۲ رای

۱۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات