چگونه صدای سمعک را بلند کنیم؟

چگونه صدای سمعک را بلند کنیم؟

فهرست مطالب

اگر احساس میکنید که صدای سمعک تان از حالتی که به آن عادت دارید، ضعیفتر است ممکن است علل مختلفی داشته باشد. در این متن به بررسی علل احتمالی و راه حل هرکدام از آنها پرداخته ایم.

اگر به تازگی سمعک گرفته اید، در ابتدا بسیاری از صداها بلندتر از زمانی که سمعک نداشتید به نظر می رسند و شما بسیار بیشتر از حد معمول به محیط اطراف خود توجه خواهید کرد. همچنین صداهایی را کشف خواهید کرد که ممکن است مدت ها نشنیده باشید. این کاملا طبیعی است و به این دلیل نیست که میزان صدای سمعک شما بسیار زیاد تنظیم شده است. این به این دلیل است که مغز شما به طور خودکار با حجم کم صداها تنظیم شده است و مدتی طول می کشد تا با سطح ورودی بلندتری تنظیم شود. پس از مدتی، مغز شما با این سطح جدید صدا و اطلاعات سازگار می شود. این زمان معمولا چند هفته طول می کشد و پس از آن احساس بلند بودن صداها را نخواهید داشت. اگر از این مرحله عبور کرده و حس کردید صداها کم هستند، باید صدای سمعک را بالا ببریم که توسط شنوایی شناس انجام خواهد شد. اگر جزء این دسته از افراد نیستید، ممکن است با موارد زیر روبرو شده باشید:

میزان صدا خیلی کم تنظیم شده است

سمعک ها معمولا دارای دکمه ولوم دستی هستند که صدا را کم و زیاد می کند. ممکن است سهوا صدای سمعک را کم کرده باشید. در اینگونه موارد فقط کافیست صدا را بیشتر کنید. اگر این اتفاق زیاد تکرار می شود، می توانید از شنوایی شناس تان بخواهید که دکمه ولوم را غیرفعال کند.

باتری ضعیف است

باتری سمعک چه از نوع یکبار مصرف و چه از نوع قابل شارژ، دارای طول عمر مشخصی است. بسته به استفاده ای که از سمعک خود دارید، باتری اش پس از مدتی تخلیه خواهد شد. برای تشخیص آن می توانید از تستر باتری استفاده کنید که شنوایی شناس در اختیارتان قرار می دهد. اگر علت کم بودن صدای سمعک هات به باتری مربو باشد، فقط کافیست که باتری یکبار مصرف را تعویض کرده و یا باتری قابل شارژ را چند ساعتی شارژ کنید.

سمعک، قالب، لوله های باریک و… به درستی وارد گوش نشده اند

اگر سمعک و اجزاء آن به درستی درون گوش قرار نگرفته باشند، مقداری از صداهای تولید شده می توانند از گوش خارج شوند. در نتیجه شدت کمتری به پرده گوش خواهد رسید. سمعک یا قابل را از گوش تان خارج کرده و مجددا درون گوش بگذارید.

سمعک ها، قالب های گوش، لوله های باریک و… با جرم گوش مسدود شده اند

جرم گوش می تواند جلوی خروج صدا را گرفته و شدت صدا را کاهش دهد. سمعک و قالب را بررسی کنید و از باز بودن این مسیر مطمئن شوید. میتوانید از ابزارهای تمیزکردن سمعک که در اختیارتان قرار گرفته است استفاده کنید. اگر مشکلی داشتید با شنوایی شناس تان مشورت کنید.

محافظ میکروفون مسدود شده است.

اگر وردی میکروفن به هر دلیلی مسدود شده باشد، صدای کمتری وارد سمعک شده و در نتیجه خروجی کمتری خواهیم داشت. در اینگونه موارد بهتر است با شنوایی شناس خود مشورت کنید.

شنوایی شما تغییر کرده است.

گاهی اوقات شنوایی شما به صورت پیشرونده است و بدتر می شود. در نتیجه تنظیمات قبلی سمعک دیگر برایتان مناسب نیست. به شنوایی شناس مراجعه کنید تا پس از انجام تست شنوایی، سمعک را مجددا بر اساس آستانه های جدید تنظیم کند.

اگر چیزی در سمعک شما به درستی کار نمی کند و نمی توانید آن را اصلاح کنید، با شنوایی شناس خود تماس بگیرید. هرگز سعی نکنید سمعک خود را فراتر از نکات ذکر شده در اینجا تعمیر کنید. سمعک ها دستگاه های الکترونیکی پیچیده ای هستند. تلاش برای تعمیر سمعک آنها توسط خودتان ممکن است باعث آسیب بیشتر شود و ضمانت آن را نیز باطل کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات