کم شنوایی ناشی از ضربه به سر


ضربه به سر یک اتفاق معمول در سراسر جهان است. آسیب دیدگی سر دلیل اصلی مرگ و ناتوانی جسمی جدی در نوجوانان و جوانان است. کاهش شنوایی علامت متداول ضربه به سر است. آسیب مغزی می تواند منجر به مشکلات مختلفی در ارتباط با گوش شود ، از جمله کاهش شنوایی ، سرگیجه و وزوز گوش.

به دلیل ماهیت ناگهانی آسیب ، ضربه به سر ممکن است باعث آسیب به مسیر شنوایی شود. آسیب می تواند در هر نقطه بین گوش خارجی و قشر شنوایی در مغز ایجاد شود. بنابراین ، یک نوع خاص از کم شنوایی وجود ندارد که با ضربه به سر اتفاق بیفتد ، بلکه انواع مختلفی از علائم پیچیده وجود دارد که برای مقابله با فرد آسیب دیده می تواند چالش برانگیز باشد.

حتی یک آسیب به اندازه ضربه مغزی خفیف می تواند باعث آسیب در گوش یا تغییر در مسیر شنوایی به مغز شود. در حالی که برخی از این تغییرات برگشت پذیر هستند ، اما متأسفانه برخی دیگر چنین نیستند. این تغییرات می تواند شامل موارد زیر باشد: پارگی پرده گوش ، آسیب به استخوانچه های گوش میانی ، آسیب به بافت ها و غشاهای گوش داخلی و یا اختلال در عصب گوش. سلول های مویی گوش داخلی نیز به طور ویژه در معرض آسیب قرار دارند.
هر یک از تغییرات فوق در گوش می تواند باعث کم شنوایی شود. در حالی که پارگی پرده گوش باعث کم شنوایی کوتاه مدت می شود ، ممکن است آسیب به سلول های مویی باعث کم شنوایی دائمی شود.

در صورت ضربه جدی به سر ، ممکن است قسمت هایی از مغز که مسئول پردازش هستند نیز مختل شود. کم شنوایی انتقالی معمولاً به دلیل سوراخ شدن پرده گوش یا هموتیمپانوم رخ می دهد. صدمات زنجیره استخوانچه ای هم ممکن است اتفاق بیافتد. از هم گسیختگی زنجیره استخوانچه ای گوش میانی همیشه باید در بیماران ضربه به سر با کم شنوایی انتقالی یک طرفه و غشای تمپان سالم در نظر گرفته شود.

علائم آسیب گوش ناشی از ضربه به سر

سرگیجه و گیجی نیز از علائم بسیار شایع مرتبط با آسیب به گوش در اثر آسیب مغزی است. اعتقاد بر این است که سرگیجه در ۴۰ تا ۶۰ درصد افراد مبتلا به TBI رخ می دهد. سایر علائم دهلیزی شامل: سرگیجه ، حالت تهوع مزمن و سردرد است.

علائم شنوایی ممکن است شامل موارد زیر باشد

  • دشواری در درک گفتار ، به ویژه هنگامی که صدای پس زمینه وجود دارد
  • مشکل در مکان یابی صدا (دانستن اینکه از کجا می آیند)
    وزوز گوش (صدای زنگ گوش بدون منبع خارجی)
  • Hyperacusis (حساسیت شدید به صداها)
  • کم شنوایی انتقالی یا حسی-عصبی
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.