با سمعک اتیکن مدل Alta2 آشنا شوید و معرفی انواع آن

با سمعک اتیکن مدل Alta2 آشنا شوید و معرفی انواع آن

سمعک اتیکن مدل Alta2

فهرست مطالب

بسیاری از افرادی که کم‌شنوا هستند، نیاز دارند تا در خرید سمعک از سمعکی استفاده کنند که بسیار سرآمد بوده و بتواند حس شنوایی کامل را به آن‌ها بازگرداند. سمعک اتیکن مدل Alta2 یکی از همین وسایل است که تکنولوژی‌های مختلفی را در خود جای داده و از این طریق می‌توانند پاسخگوی نیاز‌های چنین انسان‌هایی باشد.

این محصول دارای انواع مختلفی است که این تکنولوژی‌های پیشرفته درون تمامی انواع آن جای داده شده‌اند.وقتی یک فرد بتواند امکانات بسیاری را از این جهت در ‌اختیار داشته باشد، به‌طور قطع می‌تواند با درک بهتر صدا‌ها، زندگی راحت‌تری داشته باشد. 

معرفی سمعک اتیکن مدل Alta2

ریا و نرا٬ ۲ محصول دیگر از این کمپانی دانمارکی هستند که در سال ۲۰۱۵ به‌صورت همزمان با این محصول تولید و عرضه بازار شده‌اند. به هیچ عنوان نمی‌توان تکنولوژی‌های پیشرفته موجود در سمعک اتیکن مدل Alta2 را با این دو سمعک مقایسه کرد؛ چراکه مدل آلتا ۲ در سطح بالا‌تری قرار دارد.

هدف شرکت اتیکن که یک کمپانی دانمارکی است، این بود که به افراد با علائم کم شنوایی کمک کند تا بتوانند همانند دیگر انسان‌ها زندگی با‌کیفیت داشته باشند و بتوانند به‌راحتی تعامل و ارتباط برقرار کنند.

ساخت این محصول، قدم بسیار بزرگی در این جهت بود. فردی که از این محصول استفاده کرده و آن را روی گوش خود قرار می‌دهد، می‌تواند بسیاری از صدا‌ها را به‌صورت واضح شنیده و اگر در جای شلوغی قرار داشته باشد، ریز‌ترین و جزئی‌ترین صدا‌ها را از هم تشخیص و تفکیک دهد. این ویژگی سمعک اتیکن مدل Alta2 به­دلیل وجود حالت برِین هیرینگ در آن است. 

علاوه‌بر این تکنولوژی، حالت‌های پیشرفته دیگری هم همچون قابلیت مدیریت فیدبک سنس، وجود ۶ باند فرکانس، سیستم کنترل نویز ۳ مرحله‌ای و… امکانات بسیاری را به‌وجود آورده‌اند. 

انواع سمعک
تصویری از انواع مدل انواع سمعک

 

انواع سمعک اتیکن مدل Alta2 

به‌صورت کلی، این محصول در ۶ مدل ساخته شده که ۴ نوع آن درون گوش و ۲ نوع دیگر پشت گوش قرار می‌گیرند. مدل‌های سمعک داخل گوشی با نام‌های ITC، IIC، CIC و ITE شناخته می‌شوند. RITE و BTE هم از مدل‌های پشت گوشی سمعک اتیکن مدل Alta2 هستند. تمامی این انواع، زیر‌مجموعه‌هایی دارند که در ادامه نام می‌بریم:

 • مدل ریک ( DesignRITE )
 • ریک دارای تلکویل و ولوم کنترل ( RITE )
 • پشت گوشی دارای تلکویل و ولوم کنترل ( BTE )
 • مدل داخل گوشی آلتا
 • مدل سمعک نامرئی ( IIC )
 • مینی ریک ( MiniRITE )

مینی پشت گوشی دارای ولوم کنترل ( MiniBTE )

سمعک اتیکن مدل Alta2
یک نوع سمعک اتیکن مدل Alta2

 

تکنولوژی های به کار رفته در این سمعک

همان‌گونه که گفته شد، امکانات بسیاری در این محصول تعبیه شده‌اند که می‌توان این امکانات و قابلیت‌ها را مدیون تکنولوژی‌های پیشرفته آن بود.

تکنولوژی BrainHearing سمعک اتیکن مدل Alta2 

این حالت می‌تواند فردی که شنوایی ضعیفی دارد را در محیط‌های مختلف، پوشش داده و صدا‌های اطراف را به‌صورت واضح برای او جمع‌آوری کند. وجود برین هیرینگ در سمعک اتیکن مدل Alta2 می‌تواند درک گفتاری و همچنین کلامی فرد را بسیار بهتر و راحت‌تر کند.

با وجود این قابلیت، کسی که شنوایی پایینی دارد، لازم نیست برای شنیدن کوچک‌ترین صدا‌های اطراف در محیط‌های شلوغ، سعی و تلاش زیادی کند.

تکنولوژی Personal Profiles and YouMatic Technology

برای درک بهتر و راحت‌تر این قابلیت می‌توانیم ابتدا به نامی که برای آن در ‌نظر گرفته شده، بسنده کنیم! این تکنولوژی پیشرفته با نام پروفایل‌های شخصی و فناوری یوماتیک شناخته می‌شود. با وجود این اسم، می‌توان به کارایی تغییر‌دادن تنظیمات اولیه و اصلی بر حسب اولویت‌های کاربر پی برد.

سمعک اتیکن مدل Alta2 می‌تواند با وجود این حالت، نیاز‌های شنوایی افراد در مکان‌های مختلف را تشخیص داده و پروفایلی را بر ‌اساس همان نیاز بسازد.این پروفایل، صدا‌های متناسب با نیاز شخص را از دیگر صدا‌های اطراف تفکیک کرده و به گوش فرد می‌رساند.

سمعک اتیکن مدل alta
دو سمعک اتیکن مدل alta

تکنولوژی Soft Speech Booster

یکی از مشکلات اصلی کم‌شنوایان در موقعیت‌های خصوصی و حساس است که باید با صدای پایین‌تری صحبت کنند. در چنین موقعیت‌هایی اگر از سمعک‌های عادی بهره ببرند، نمی‌توانند چیزی که می‌گویند را به‌خوبی بشنوند. این مسئله برای شنیدن صدا‌های بیرونی هم صدق می‌کند. وجود تکنولوژی Soft Speech Booster در سمعک اتیکن مدل Alta2 چنین چالشی را به‌خوبی رفع کرده است.

اگر گفتار‌ها آرام باشند و فرد باید برای شنیدن‌شان تقلای زیادی کند، این حالت می‌تواند آن‌ها را تقویت کرده و چنین قابلیت منحصر‌به‌فردی را به شخص بدهد.

تکنولوژی Binaural Noise Management

این بخش به فرد امکان تنظیم صدا‌ها را می‌دهد. این تنظیمات به‌صورتی است که فرد کم‌شنوا می‌تواند ۲ گوشی را هماهنگ کند. با این وجود، اگر صدا در یک طرف زیاد‌تر یا کمتر شود، در طرف دیگر هم همین تنظیمات اعمال شده و همه‌چیز یکسان خواهد بود.

تکنولوژی FreeFocus Essential

با وجود بخش FreeFocus Essential در سمعک اتیکن مدل Alta2، شخص می‌تواند صدا‌ها را به‌صورت ۳ بعدی بشنود؛ این قابلیت امکان درک راحت‌تر شرایط را به فرد می‌دهد. وقتی آوا‌ها از ۳ جهت فضایی به گوش برسند، کم‌شنوایان می‌توانند روی مهارت شنیداری خود تمرکز بیشتر داشته باشند. این قابلیت با کنترل میکروفن‌های دایرکشنال فعالیت خود را آغاز می‌کند.

کاهنده صدای مزاحم

همان‌گونه که مغز در محیط‌های شلوغ صدای گفتار اصلی را بولد کرده و دیگر گفتار‌های اطراف را با آوای پایین درک می‌کند، بخش کاهنده صدای مزاحم هم چنین قابلیتی را برای کم‌شنوایان به‌وجود می‌آورد. این بخش در سمعک اتیکن مدل Alta2 گفتار‌های اصلی را کشف کرده و آن‌ها را بر آوا‌های فرعی تمیز می‌دهد.

تکنولوژی های به کار رفته در این سمعک
تکنولوژی های ها در انواع سمعک اتیکن

مزایا و امکانات سمعک Alta2 اتیکن

سمعک Alta2 اتیکن یکی از مدل‌های سمعک‌های دیجیتال پیشرفته است که توسط شرکت Oticon تولید شده است. این سمعک دارای مزایا و امکانات متعددی است که به افراد با مشکلات شنوایی کمک می‌کند. در زیر به برخی از مزایا و امکانات این سمعک اشاره می‌کنم:

 • دارای قابلیت وایرلس ( ارتباط بین ۲ گوشی سمعک )
 • کاهش نویز‌های زمینه
 • دارای برنامه وزوز گوش برای کم‌کردن وزوز
 • وجود رنگ‌های مختلف برای آن
 • امکان درک راحت‌تر و بهتر گفتار در موقعیت‌های شلوغ و پر سر‌و‌صدا
 • قابلیت وصل‌شدن به گوشی همراه هوشمند
 • دارای قابلیت تل کویل که برای تلفن خودکار است.

نتیجه گیری

سمعک یکی از لوازم ضروری برای افراد کم‌شنوا است که باید در هر جایی، برای شنیدن گفتار و آوا‌ها از آن استفاده کنند. انواع مختلف این وسیله در بازار وجود دارد که بسیاری از آن‌ها کیفیت لازم را دارا نیستند.

سمعک اتیکن مدل Alta2 دارای تکنولوژی‌های بسیاری است که هر یک از آن‌ها قابلیت منحصر‌به‌فردی را به این محصول اضافه کرده و کار را برای کم‌شنوایان راحت‌تر می‌کنند. این مدل، خود دارای انواع مختلفی است که تمامی آن‌ها از این تکنولوژی‌های پیشرفته برخوردار هستند.

کلینیک دانیال

« سوالات متداول »

۱. انواع مختلف سمعک مدل Alta2 اتیکن کدام‌اند؟

داخل گوشی ( ITC، IIC، CIC و ITE ) و پشت گوشی ( RITE و BTE )

۲. این سمعک چه مزایایی دارد؟

قابلیت تل کویل و وایرلس، وصل‌شدن به گوشی همراه، رنگ‌های متنوع، کاهش نویز‌های زمینه

۳. اصلی‌ترین شاخصه تمایز آن با مدل‌های دیگر موجود در بازار چیست؟

به‌کار‌رفتن در موقعیت‌های شلوغ

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات