۳ روش موثر برای درمان سرگیجه خوش خیم وضعیتی

فردی که دچار سرگیجه خوش خیم وضعیتی شده است

سرگیجه موضعی خوش خیم ( BPV ) شایع ترین علت سرگیجه، احساس چرخش یا تاب خوردن در سر است. این نوع سرگیجه باعث ایجاد احساس چرخش ناگهانی می شود یا مانند این است که سر شما از داخل می چرخد. اگر سرگیجه موضعی خوش خیم دارید، می توانید دوره های کوتاهی از سرگیجه خفیف یا شدید را هم داشته باشید. تغییر موقعیت سر می تواند یک قسمت را تحریک کند. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که سر خود را به سمت بالا یا پایین می‌ برید، زمانی که دراز می‌ کشید، یا وقتی روی تخت می‌ چرخید یا می‌ نشینید. این بیماری ممکن است در هر سنی اتفاق بیوفتد اما بیشترین سنی که افراد به این بیماری دچار می شوند سنین بالای ۵۰ سال می باشند و البته در زنان نیز این بیماری بیشتر شیوع پیدا می کند. برای درمان سرگیجه خوش خیم وضعیتی سه روش وجود دارد که در ادامه این مطلب از مجله دانیال کلینیک   به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 

علائم سرگیجه خوش خیم وضعیتی چیست؟

علائم (BPV) می توانند ناگهانی به وجود بیایند و از بین بروند. این مدل سرگیجه معمولا کمتر از یک دقیقه طول می کشند. انواع فعالیت ها می توانند (BPV) را ایجاد کنند. با این حال، بیشتر علائم زمانی رخ می دهد که تغییری در موقعیت سر شما ایجاد شود. حرکات غیر طبیعی چشم که نیستاگموس نیز نامیده می شود، معمولاً با علائم سرگیجه خوش خیم وضعیتی همراه است. اگر چه بسیار نادر است، اما شما می توانید این نوع سرگیجه را در هر دو گوش داشته باشید. در برخی موارد شدید (BPV)، افراد ممکن است به دلیل استفراغ دچار کم آبی شوند.

علائم سرگیجه خوش خیم وضعیتی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه
 • استفراغ
 • تاری دید
 • حالت تهوع
 • سبکی سر
 • از دست دادن تعادل
 • بی ثباتی

ساختار گوش و علت سرگیجه خوش خیم وضعیتی

سرگیجه خوش خیم وضعیتی چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص برای  درمان سرگیجه خوش خیم وضعیتی پس از معاینه  و بررسی پزشک بر اساس سابقه پزشکی فرد انجام می شود همچنین پزشکان در این مرحله ممکن است که گوش فرد را به طور کامل معاینه کنند تا مطمعن شوند که بیماری هایی که خطر کم شنوایی  در افراد را تهدید می کند وجود نداشته باشد.

آزمون دیکس _ هالپایک ( Dix-Hallpike)

یکی از راه های تشخیص این بیماری انجام تست دیکس – هاپایک می باشد. پزشک سر  را در موقعیتی  نگه می‌ دارد در حالی که از شما می‌ خواهد به سرعت دراز بکشید و پشت خود را روی میز قرار دهید.هدف پزشکان برای این کار و  در طول این آزمایش  تشخیص حرکات  غیر طبیعی چشم شما خواهند بود و ممکن است از شما بپرسند که آیا احساس چرخش دارید یا خیر. پزشک در این تست همچنین یک معاینه فیزیکی عمومی از شما خواهد گرفت . پزشکان یک تاریخچه پزشکی کامل می گیرند و یک معاینه عصبی انجام می دهند تا هر گونه اختلال یا بیماری دیگر را رد کنند.

ام آر آی

اگر پزشک نتواند از راه های مختلف اقدام به تشخیص برای درمان سرگیجه خوش خیم وضعیتی بکند از ام آر ای برای این کار استفاده خواهد کرد.

آزمایش ها و تست های دیگری نیز هستند که برای تشخیص آن کمک خواهد کرد.

 • تحریک که شامل گرم کردن و خنک کردن گوش داخلی با آب یا هوا برای مشاهده حرکات چشم است.
 • MRI از سر
 • آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRA) سر، که شبیه به MRI است.
 • سی تی اسکن از سر
 • ارزیابی شنوایی
 • الکترونیستاگموگرافی (ENG) برای ثبت حرکات چشم
 • الکتروانسفالوگرام (EEG) برای اندازه گیری فعالیت مغز

عوامل سرگیجه خوش خیم وضعیتی چیست؟

سرگیجه خوش خیم وضعیتی نتیجه یک اختلال در داخل گوش داخلی شما است. کانال‌ های نیم دایره‌ ای یا لوله‌ های داخل گوش حاوی مایعی هستند که با تغییر وضعیت بدن حرکت می‌ کنند. کانال های نیم دایره ای بسیار حساس هستند.

این نوع سرگیجه زمانی ایجاد می شود که کریستال های کوچک کربنات کلسیم که به طور معمول در ناحیه دیگری از گوش هستند آزاد شده و وارد کانال های نیم دایره ای می شوند. همچنین می تواند زمانی اتفاق بیفتد که این کریستال ها در داخل کانال های نیم دایره ای شکل می گیرند. این باعث می شود مغز شما پیام های گیج کننده ای در مورد وضعیت بدن شما دریافت کند. برخی حرکات موجب تشدید این بیماری در افراد شود:

 • چرخیدن سر 
 • هنگامی که فرد اقدام به دراز کشیدن می کند 
 • غلتیدن در رختخواب 
 • تکیه دادن سر 
 • خم کردن سر 

چه کسانی در معرض سرگیجه خوش خیم وضعیتی هستند؟

هیچ خطر عمده ای برای سرگیجه خوش خیم وضعیتی وجود ندارد، اما نشانه هایی وجود دارد که می تواند یک بیماری ارثی باشد. بسیاری از افراد مبتلا به (BPV) خویشاوندانی دارند که این عارضه را نیز دارند. همچنین شرایط دیگری وجود دارد که می تواند برخی افراد را مستعد ابتلا به (BPV) کند. این موارد به شرح زیر است:

 • صدمات قبلی به سر
 • پوکی استخوان
 • دیابت
 • یک بیماری گوش داخلی

تشخیص ب ای درمان سرگیجه خوش خیم وضعیتی

بیشتر بخونید : راه های درمان سرطان گوش کدام است ؟

 

درمان سرگیجه خوش خیم وضعیتی چیست؟

انواع درمان ها برای کمک به درمان سرگیجه خوش خیم وضعیتی در دسترس هستند. انواع این درمان ها شامل موارد زیر است:

مانور Epley

برخی از پزشکان مانور Epley را موثر ترین درمان برای سرگیجه خوش خیم وضعیتی می دانند. این یک تمرین ساده است که می توانید آن را در خانه امتحان کنید و به هیچ وسیله ای نیاز ندارد. این شامل کج کردن سر به منظور انتقال تکه کربنات کلسیم به قسمت دیگری از گوش داخلی است.

درمان خانگی

مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای مدیریت سرگیجه مرتبط با (BPV) را انجام دهید. مراقب محیط اطراف خود باشید و از قرار دادن خود در معرض خطر خودداری کنید. از دست دادن تعادل همیشه یک احتمال است. سقوط می تواند صدمات جدی ایجاد کند. هر زمان که احساس سرگیجه کردید، بنشینید. نشستن در هنگام سرگیجه خوش خیم وضعیتی می تواند به شما کمک کند از زمین خوردن جلوگیری کنید. همچنین باید اقدامات احتیاطی مانند داشتن نور مناسب در اطراف خانه و استفاده از عصا را برای پایداری انجام دهید.

همچنین بهتر است بیاموزید که چه چیزی باعث ایجاد بدتر شدن سرگیجه شما می شود. جلوگیری از بدتر شدن علائم سرگیجه در طول دوره‌ های (BPV) می‌ تواند به سادگی اجتناب از موقعیت‌ هایی باشد که سرگیجه را تحریک می‌ کنند.

دارو

پزشک ممکن است دارو هایی را برای تسکین احساس سرگیجه خوشم خیم وضعیتی تجویز کند. این ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آرام بخش، خواب آور یا کمک به خواب
 • آنتی کولینرژیک ها که با مسدود کردن انتقال دهنده عصبی استیل کولین عمل می کنند
 • آنتی هیستامین ها

عوارض سرگیجه خوش خیم وضعیتی چیست؟

اگر درمان سرگیجه موثر نبود یا اگر دچار ضعف، اختلال گفتار یا مشکلات بینایی شدید ممکن است لازم باشد با پزشک خود تماس بگیرید. به خاطر داشته باشید که علائم سرگیجه خوش خیم وضعیتی گاهی اوقات می تواند مربوط به سایر بیماری های جدی تر باشد.

سخن پایانی 

زندگی با سرگیجه خوش خیم وضعیتی می تواند چالش برانگیز باشد. این نوع سرگیجه می تواند بر روابط با دوستان و خانواده، بهره وری در کار و کیفیت زندگی تأثیر بگذارد. همچنین هیچ درمانی برای (BPV) وجود ندارد و حتی پس از درمان موفقیت آمیز می تواند بدون هشدار دوباره رخ دهد. در حالی که سرگیجه خوش خیم وضعیتی ممکن است گاهی اوقات ناراحت کننده باشد، قابل کنترل است و معمولا با گذشت زمان بهبود می یابد. برای اطلاع از درمان سرگیجه خوش خیم وضعیتی بهتر است با مراجعه به پزشک در این زمینه مشاوره بگیرید.

 

این مطلب زیر نظردکتر سید محمدرضا تقوی کاندیدای دکتری تخصصی شنوایی و تعادل دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیریت مرکز ارزیابی شنوایی دانیال نوشته شده است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵.۲ از ۵
از مجموع ۶ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.