عفونت گوش و کم شنوایی و راه های درمان آن

مرد جوانی که گوشش عفونت کرده و درد می کند

 

عفونت گوش یا اوتیت میانی حاد همان عفونت ناگهانی در گوش میانی است که امکان بروز آن در اثر سرما خوردگی نسبتا زیاد است. موضوع اینجاست که ارتباط عفونت گوش و کم شنوایی به چه صورت ؟ امکان بروز عفونت گوش در تمام افراد از کودک گرفته تا بزرگسال وجود دارد؛ اما برخی شواهد نشان می دهد که این عارضه بیشتر در خردسالان و کودکان دیده می شود. در موارد زیادی عفونت گوش به صورت خود به خودی از بین می رود ولی گاها ممکن است پزشک برای عفونت گوش به شما دارو بدهد. اگر عفونت گوشتان خوب نشود، ممکن است دکتر برای شما آنتی بیوتیک تجویز بکند. برای کودکانی که زیر دو سال سن دارند، آنتی بیوتیک ها برای عفونت گوش نیاز هستند. اگر به صورت مداوم درد  در ناحیه گوش دارید و شما را آزار می دهد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و از سلامت گوش ها و عدم عفونت آن ها مطلع شوید. در ای مقاله از مجله دانیال کلینیک قصد داریم با شما درباره عفونت گوش و کم شنوایی و ارتباط این دو باهم با شما صحبت کنیم. حتما می دانید مشکلات شنوایی و سایر عوارض جدی می تواند با عفونت های مداوم گوش و زمانی که مایع در پشت پرده گوش جمع می شود رخ دهد. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

زنی که گوشش عفونت کرده و ممکن است عفونت گوش و کم شنوایی مرتبط باشد

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره سمعک کودکان 

 

ارتباط عفونت گوش و کم شنوایی

 کم شنوایی  یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد درگیر آن هستند. کم شنوایی دلایل مختلفی دارد که عفونت تنها یکی از آن دلایل است که در اینجا به آن می پردازیم. عفونت گوش میانی وقتی اتفاق می افتد که انواعی از ویروس ها و باکتری ها موجب ملتهب شدن و یا جمع شدن مایع در بخش پشتی پرده گوش می شوند. این عفونت می تواند موجب کم شنوایی به صورت موقت شود. عفونت گوش در میان کودکان نسبت به بزرگسالان شایع تر است، اما شنوایی کوتاه مدت را صرف نظر از سن ممکن است همه ی افراد تجربه بکنند. در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت کامل تر درباره ارتباط عفونت گوش و کم شنوایی با شما صحبت کنیم.

عفونت گوش چگونه اتفاق می افتد

 • اوتیت مدیا حاد: وقتی که شیپور استاش که در فاصله ی بین پشت گلو تا اواسط گوش قرار دارد دچار التهاب می شود، مایع را در داخل شیپور به دام می اندازد. این مایع توانایی این که عفونت ایجاد کند و باعث تورم و درد بشود را دارد که گاهی این اتفاق می تواند موجب اختلال در شنوایی فرد شود.
 • اوتیت میانی همراه با فیوژن: مخاط یا مایع امکان دارد که درون شیپور استاش جمع بشود، حتی بعد از رفع شدن عفونت، این جمع شدن مایع می تواند در توانایی شنیدن اختلال ایجاد کند.
 • اوتیت میانی چرکی مزمن: این نوع از عفونت به طور معمول در نتیجه ی عارضه های اوتیت میانی حاد ادامه پیدا می کند. ویژگی آن ترشح مکرر مایع از گوش میانی است که این موضوع به دلیل سوراخ شدن پرده گوش می باشد.
 • اوتیت میانی چسبنده: در این نوع از عفونت، فروپاشی پرده گوش باعث چسبیدن آن به دیواره ها و ساختار گوش میانی می شود. این عارضه معمولا وقتی رخ می دهد که شیپور استاش برای مدتی طولانی به درستی کارش را انجام نمی دهد.

*عفونت گوش میانی در میان نوزادان و کودکان شیوع بیشتری دارد که این امر به سبب کوچک تر بودن شیپور استاش گوش آن ها است.

 

ارتباط عفونت گوش و کم شنوایی

 بیشتر بخوانید:کم شنوایی یک طرفه چیست و راه های درمان آن کدام است؟

 

عوامل عفونت گوش

عفونت گوش را باکتری ها و همچنین ویروس ها ایجاد می کنند. بیشتر وقت ها، عفونت گوش بعد از سرماخوردگی یا دیگر عفونت ها به وجود می آید. باکتری یا ویروس از طریق شیپور استاش به گوش میانی می رود (در هر گوش یک عدد وجود دارد). این لوله گوش میانی را به پشت گلو متصل می کند. باکتری یا ویروس همچنین می تواند باعث تورم شیپور استاش شود. این تورم می‌تواند باعث مسدود شدن لوله شود، که سبب می‌شود مایعات تولید شده به‌جای تخلیه در گوش میانی جمع شوند. مشکل این است که شیپور استاش در کودکان کوتاه تر است و شیب کمتری نسبت به بزرگسالان دارد. مایع به دام افتاده می تواند توسط یک ویروس یا باکتری عفونی گردد و باعث درد شود؛ بنابراین ارتباط عفونت گوش و کم شنوایی رابطه ای کاملا مستقیم دارد.

علائم عفونت گوش

 • گوش درد

 این علامت در کودکان بزرگ تر و بزرگسالان آشکار است. در نوزادان به دنبال علائم درد مانند مالش یا کشیدن گوش، گریه بیش از حد معمول، مشکل در خوابیدن، رفتار بی قرار و تحریک پذیر باشید.

 • از دست دادن اشتها

 این موضوع ممکن است در کودکان خردسال بیشتر به چشم بخورد، به خصوص در هنگام تغذیه. فشار در گوش میانی با قورت دادن کودک تغییر می کند و باعث درد بیشتر و میل کمتری به خوردن غذا می شود.

 • تحریک پذیری

 هر نوع درد مداوم ممکن است باعث تحریک پذیری شود.

 • خواب ضعیف

 درد ممکن است زمانی که کودک دراز کشیده است بدتر گردد؛ زیرا ممکن است فشار در گوش شدید باشد.

 • تب

 تب یکی از عوامل اصلی در به وجود آمدن عفونت گوش است و گفته می شود که حدود ۵۰ درصد افراد کم سن و سال که کودکان را شامل می شود، هنگامی که دچار عفونت گوش هستند، همزمان تب را هم احساس می کنند.

 • تخلیه از گوش

 مایع زرد، قهوه ای یا سفید که جرم گوش نیست ممکن است از گوش خارج شود که امکان دارد به این معنا باشد که پرده گوش پاره شده است.

 • مشکل شنوایی

 استخوان های گوش میانی به اعصابی متصل می شوند که امواج الکتریکی را به سمت مغز ارسال می کنند. مایع پشت پرده گوش حرکت این سیگنال های الکتریکی را از طریق استخوان های گوش داخلی کند می کند.

معاینه گوش فرد توسط پزشک

بیشتر بخوانید:درمان کم شنوایی با سلول بنیادی چگونه ممکن است؟

 

عفونت گوش و مراجعه به  پزشک

تا به اینجا در باره عفونت گوش و علائم و عوامل آن و ارتباطش با کم شنوایی با شما صحبت کردیم، نکته مهمی که وجود دارد این است که عفونت ها در هر کجای بدن که وجود داشته باشند و بسته به هر عاملی که بوجود بیایند خطرناک بوده و عدم توجه به آنها ممکن است در آینده مشکلات بسیار جدی را برای شما و عزیزانتان بوجود بیاورد. پس چنانچه اگر در فرزند خود علائم عفونت در گوش را مشاهد کردید با پزشک خود مشورت کرده و برای درمان عفونت گوش اقدام کنید زیرا عفونت گوش و کم شنوایی باهم مرتبط است و ممکن است در بلند مدت برای فرزندان شما شکلات گفتاری و شنوایی جدی ای را بوجود بیاورد.

سرماخوردگی و عفونت گوش

ریچارد روزنفلد، پروفسور و رئیس گوش و حلق و بینی در مرکز پزشکی دانشگاه ایالتی نیویورک داون استیت در بروکلین، می گوید: در سرماخوردگی، می توانید گوش درد بگیرید زیرا پرده گوش در اثر عفونت ویروسی ملتهب می شود.

گوش درد مبهم، تیز یا سوزان با سرما از بین می رود. از آنجایی که سرماخوردگی توسط ویروس ها ایجاد می شود، بهترین کاری که باید اقدام به انجام آن بکنید، این است که علائم سرماخوردگی را درمان کنید. تیلنول (استامینوفن) یا ادویل یا موترین (ایبوپروفن) می توانند به کاهش گوش درد شما کمک کنند.

با این حال، در برخی از افراد، به ویژه در کودکان زیر ۸ سال و بزرگسالانی که سیگار می ‌کشند، زمانی که باکتری باعث پر شدن چرک و مایع در فضای پشت پرده گوش می‌ شود، عفونت دوم در داخل گوش رخ می ‌دهد. از بسیاری جهات، عفونت گوش ممکن است شبیه علائم گوش درد سرماخوردگی باشد، با این تفاوت که درد به احتمال زیاد شدید تر است و ناگهانی ظاهر می ‌شود. پس نمی توان ارتباط عفونت گوش و کم شنوایی را انکار کرد.

ساختار گوش

سخن پایانی

سلامت از نظر بسیاری افراد مهم ترین چیز برای انسان است؛ گوش ها هم عضوی از بدن ما هستند که باید به صورت مدام به آن ها کنیم. عدم رعایت نکات بهداشتی می تواند منجر به انواع عفونت های گوش بشود و زندگی ما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد؛ چرا که این عفونت ممکن است به کم شنوایی یا حتی ناشنوایی منجر شود. ارتباط عفونت گوش و کم شنوایی رابطه ای مستقیم دارند؛ چرا که عفونت هایی که در اثر ویروس سرماخوردگی ایجاد می شود سبب چرک کردن گوش ها می گردد.

کلینیک دانیال یکی از بهترین مراکز شنوایی سنجی و ارائه سمعک می باشد. چانچه برای عزیزان خود برای کم شنوایی های مختلف نیاز به خرید سمعک داشتید می توانید با مشاوران ما تماس گرفته تا برای درمان کم شنوایی خود اقدام کنید.

این مطلب زیر نظردکتر سید محمدرضا تقوی کاندیدای دکتری تخصصی شنوایی و تعادل دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیریت مرکز ارزیابی شنوایی دانیال نوشته شده است.

منبع:healthline

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.