استفاده از سمعک نامناسب و عوارض آن

استفاده از سمعک نامناسب و عوارض آن

سمعک نامناسب

فهرست مطالب

تهیه سمعک  با قیمت سمعک مناسب یکی از مهم‌ترین چالش‌های افراد کم‌شنوا است. این محصولات بر ‌اساس نوع و شدت کم‌شنوایی، در تنوع بسیار بالایی تولید می‌شوند. تجویز یک سمعک مناسب باید توسط متخصص ادیولوژیست انجام شود. در ‌صورتی تجویز سمعک نامناسب، امکان ایجاد اختلال و آسیب به گوش وجود دارد؛ بنابراین، توصیه می‌شود از یک محصول مناسب استفاده کنید.

دلیل استفاده نکردن از سمعک نامناسب

بدون‌شک، استفاده از سمعک موجب بهبود روابط افراد با محیط پیرامون  و درمان کم شنوایی می‌شود و کیفیت زندگی را افزایش می‌دهد. در ‌مقابل، استفاده از یک محصول نا‌مناسب و غیر‌استاندارد می‌تواند عوارض جبران‌نا‌پذیری به­دنبال داشته باشد. در برخی از مواقع این عوارض می‌تواند موجب بدترشدن سطح شنوایی و  شود.

۱-سردرد و وزوز گوش

یکی از رایج‌ترین عوارض استفاده از سمعک نامناسب، سردرد و وزوز کردن گوش است. استفاده از سمعکی که میزان صدای تقویت شده آن مناسب نباشد، می‌تواند منجر به ناراحتی گوش، سردرد و شنیدن وزوز در گوش شود. در‌ صورت مشاهده این عوارض، توصیه می‌شود به شنوایی‌شناس خود مراجعه کنید. شنوایی‌شناس با معاینه و بررسی وضعیت، می‌تواند به شما در بهبود آسیب‌ها کمک کند.

نکته مهمی که وجود دارد این است که این عوارض برای افرادی که به‌تازگی از سمعک استفاده می‌کنند نیز دیده می‌شود؛ زیرا مدت زمان کوتاهی طول می‌کشد تا افراد به سمعک عادت کنند که این عادت‌پذیری به مغز بستگی دارد. اگر این عوارض ادامه پیدا کند، می‌تواند برای سلامت شما خطر‌ساز شود.

سمعک
سمعک روی گوش

۲-خارش کانال گوش

استفاده از سمعک، موجب حفظ رطوبت در داخل گوش می‌شود؛ وجود رطوبت در گوش، احساس خارش را ایجاد می‌کند. همچنین، استفاده از این محصول می‌تواند حساسیت‌های آلرژیک و پوستی را در برخی از افراد ایجاد کند. در ‌این ‌هنگام، استفاده از سمعک نامناسب، خارش گوش را تشدید می‌کند.

در‌ صورت احساس خارش گوش، به هیچ‌عنوان سمعک را برای خاراندن گوش داخلی، بیرون نیاورید. برای برطرف­کردن احساس خارش، می‌توانید با کمک یک دستمال مرطوب کانال گوش خود را مرطوب کنید. با این کار احساس خارش تا حد زیادی برطرف می‌شود.برای اطلاع بیشتر مقاله درمان خارش گوش را بخوانید.

۳-فیدبک و تداخل

یکی‌دیگر از مشکلات استفاده از سمعک نامناسب، شنیدن صدای سوت و صدا‌های نا‌خوشایند است. این اتفاق زمانی می‌افتد که سمعک به‌درستی برنامه‌ریزی نشده باشد؛ بنابراین، برای برطرف­کردن صدا‌های نا‌خوشایند می‌توانید به شنوایی‌شناس در کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

۴-سوزش و درد پوست

یکی از فاکتور‌های مهم در هنگام انتخاب سمعک ها مانند سمعک سوئیسی، اندازه و سایز آن است. در بسیاری از مواقع به‌دلیل قالب‌گیری و انتخاب نا‌درست، سمعک به‌خوبی در گوش شما جای نمی‌گیرد. برای اینکه این قطعه به‌خوبی در گوش شما قرار بگیرد، باید قالب‌گیری به‌صورت دقیق انجام شود.

در‌ صورتی­که قالب‌گیری دقیق انجام نشود، قالب نهایی کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از اندازه استاندارد آماده می‌شود. این امر می‌تواند موجب احساس ناراحتی در گوش شما شود. در‌حالت‌کلی، سمعک‌هایی که بزرگ‌تر از اندازه گوش هستند، عوارضی همچون تحریکات پوستی را به‌دنبال دارند.

سمعک داخل گوش
تصویر یک سمعک داخل گوش

اهمیت مشاوره درست در هنگام تجویز کزدن سمعک

انتخاب یک سمعک مناسب و متناسب با نیاز‌های افراد کم‌شنوا، از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌طوری­که، برای انتخاب و تهیه بهترین سمعک‌ها، مشاوره‌هایی ایجاد شده‌اند. توصیه می‌شود برای جلوگیری از خرید یک سمعک نامناسب، بامتخصص شنوایی سنجی در تهران مشورت کنید.

سطح شنوایی

اولین و اساسی‌ترین فاکتور برای خرید یک محصول مناسب، سطح شنوایی افراد است. برخی از محصولات برای شنوایی عمیق و شدید طراحی نشده‌اند. به‌عنوان مثال، عملکرد برخی از سمعک نامرئی با فاصله گرفتن از منبع صوت کاهش می‌یابد. این در ‌صورتی است که برخی از محصولات مرئی بسیار پر‌قدرت عمل می‌کنند؛ بنابراین، نمی‌توان محصول نا‌مرئی را جایگزین محصول مرئی کرد.

نوع سمعک

امروزه، برند‌های مختلفی در زمینه تولید سمعک فعالیت می‌کنند. از‌این‌رو، این محصولات با تنوع بالایی در جنس، شکل، کیفیت و قدرت در بازار وجود دارند. هنگامی که به مرکز شنوایی‌سنجی مراجعه می‌کنید، انواع مختلف این محصولات به شما معرفی می‌شود.

در‌ نهایت، متخصص شنوایی‌شناس  و شنوایی سنجی٬سمعک نامناسب را کنار گذاشته و بهترین را برای شما تجویز می‌کند. در سال‌های اخیر، محصولات توسط ربات‌ها تولید و به شما عرضه می‌شود. پس از آماده­شدن کالا، شما در یک جلسه سمعک را بررسی کرده و آن را تحویل می‌گیرید.

برند سمعک

یکی‌دیگر از فاکتور‌های بسیار مهم در‌ هنگام خرید سمعک، برند تولیدی آن است. در حال حاضر، شرکت‌های مختلفی در دنیا برای تولید سمعک‌هایی با‌کیفیت و مناسب تلاش می‌کنند. برخی از این شرکت‌ها توانسته‌اند تا تمام نیاز‌های افراد کم‌شنوا را برطرف کنند.

بسیاری از این برند‌ها، زیر‌مجموعه نام‌های تجاری یا هلدینگ‌های بزرگ‌تر هستند. از‌این‌رو، به‌طور معمول نمونه‌های مطرح دارای خروجی‌های مشابه هستند. در‌حالت‌کلی، توصیه می‌شود تا سمعک مورد‌نظر خود را از برند‌های معتبر تهیه کنید. در‌ این‌صورت، می‌توانید از کیفیت و گارانتی آن‌ها نیز بهره برده و از خرید سمعک نامناسب جلوگیری کنید.

دلیل تهیه سمعک از مراکز معتبر

بدون‌شک، برای خرید سمعک باید بودجه‌ای را در‌ نظر بگیرید. به عبارت دیگر، شما برای خرید یک محصول کاربردی هزینه‌ای را پرداخت خواهید کرد. همچنین، قرار است از آن برای مدت طولانی استفاده کنید؛ بنابراین، محصول خریداری شده باید از جنبه‌های مختلف مناسب و به‌صرفه باشد. توجه داشته باشید که در‌ هنگام تهیه سمعک، به مراکز معتبر مراجعه کنید.

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک مرکز معتبر شنوایی، عبارت‌اند از:

  • برخورد مناسب کادر درمان با بیماران و راهنمایی آن‌ها
  • محیطی آرام، منظم و مجهز باشد
  • افرادی که خدمات مربوط به شنوایی‌سنجی را ارائه می‌دهند، مجرب باشند.
  • برخورداری از جدید‌ترین، به‌روز‌ترین و کاربردی‌ترین تجهیزات
  • ارائه سمعک‌های کاربردی و اجتناب از فروش سمعک نامناسب و بی‌کیفیت
  • ارائه خدمات پس از فروش

نتیجه گیری

سمعک، نقش پر‌رنگی را در زندگی روزمره افراد کم‌شنوا ایفا می‌کند؛ به‌طوری­که، موجب بهبود روابط و پیشرفت آن‌ها در زمینه‌های مختلف می‌شود؛ بنابراین، انتخاب و خرید یک سمعک مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. برای جلوگیری از تهیه سمعک نامناسب، می‌توانید درباره انواع آن‌ها و عوامل موثر برای انتخاب بهترین گزینه، اطلاعات کسب کنید.

همچنین، می‌توانید با کمک­گرفتن از شنوایی‌شناس، گزینه‌ای مناسب را انتخاب کنید. در‌ صورت داشتن انتخابی نا‌مناسب و بی­کیفیت، سلامت گوش و سطح شنوایی شما آسیب می‌بیند. برای داشتن انتخابی کاربردی، باید به فاکتور‌های مهم در ‌هنگام خرید توجه داشته باشید. به‌عنوان مثال، به نوع سمعک، برند آن و سطح شنوایی افراد توجه داشته باشید.

سوالات متداول

۱-عوارض استفاده از سمعک نامناسب چیست؟

در ‌صورت استفاده از سمعک‌های نا‌مناسب، عوارضی همچون سردرد، وزوز گوش، خارش کانال گوش، تداخل و سوزش پوست ایجاد می‌شود.

۲-نکات مهم در هنگام خرید سمعک کدامند؟

برای خرید سمعک باید به عوامل مهمی توجه داشته باشید؛ این عوامل شامل برند، کیفیت، سطح شنوایی افراد و نوع سمعک می‌شود.

۳-اهمیت خرید سمعک از مراکز معتبر چیست؟

با خرید از مراکز معتبر می‌توانید از کیفیت کالا اطمینان حاصل کرده و خدمات پس از فروش دریافت کنید.

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات