سمعک قابل برنامه ریزی چیست؟

سمعک قابل برنامه ریزی چیست؟

فهرست مطالب

تنوع گسترده‌ای در بازار سمعک‌ها وجود دارد که به افراد امکان می‌دهد سمعکی را انتخاب کنند که به بهترین شکل ممکن به نیازهایشان پاسخ دهد. یکی از جدید‌ترین انواع سمعک‌ها، سمعک قابل برنامه ریزی است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا با توجه به قیمت سمعک قابل برنامه ریزی و نیازهایشان، این سمعک را برای خود تهیه کنند. این محصول به‌صورت ویژه و برای کاربرد‌های خاص طراحی و تولید شده‌اند.

این سمعک‌ها از تکنولوژی پیشرفته‌ای بهره می‌برند که به کاربران این امکان را می‌دهد تا با توجه به نیازها و شرایط خاص خود، تنظیمات سمعک را تغییر دهند. این امکان به کاربران کمک می‌کند تا به صورت شخصی‌تر و دقیق‌تر، با توجه به محیط‌های مختلف و نیازهای صوتی خود، از سمعک خود استفاده کنند. سمعک‌های قابل برنامه‌ریزی می‌توانند به طور خاص برای افرادی که در موقعیت‌های صوتی مختلف قرار می‌گیرند مفید باشند، از جمله صحبت کردن در مکان‌های با سر و صدای زیاد، یا حتی گوش دادن به موسیقی و صداهای خاص نیز مواردی است که این سمعک به کار می‌آید.

استفاده از سمعک‌های قابل برنامه‌ریزی ممکن است باعث بهبود وضوح صدا، کاهش نویزهای محیطی غیر ضروری، و ارائه تنظیمات دقیق‌تر برای تطبیق با نیازهای شنوایی شخص شود. این نوع سمعک‌ها به کاربران امکان می‌دهند تا به صورت هوشمندانه‌تر و دقیق‌تر، تجربه بهتری از شنوایی داشته باشند.

تعریف سمعک قابل برنامه ریزی

امروزه، سمعک‌های متنوعی توسط کمپانی‌های معروف ساخته می‌شوند و قیمت سمعک این کمپانی ها با یکدیگر متفاوت است. این محصولات توانایی آن را دارند که توسط نرم‌افزار‌های مخصوص، برای افراد کم‌شنوا برنامه‌ریزی و تنظیم شوند. با استفاده از این کالا، شنوایی‌شناس می‌تواند آن را بر ‌اساس کم‌شنوایی و علائم کم شنوایی فرد تنظیم کند. به‌طوری­که، افراد می‌توانند کیفیت شنوایی مورد‌نیاز و رضایت‌بخشی را داشته باشند.

در‌ واقع، سمعک قابل برنامه ریزی شبیه به دستگاه‌های صوتی است؛ چرا‌که، امکان برنامه‌ریزی تقویت صدا بر ‌اساس فرکانس‌های مختلف وجود دارد. این تنظیمات به‌صورت دستی و مطابق با ذائقه شنوایی، انجام می‌شوند. در‌حالت‌کلی، این سمعک‌ها همانند سایر آن‌ها از پردازش آنالوگ استفاده می‌کنند. تنها تفاوتی که دارند این است که توسط تنظیم‌کننده‌های دیجیتالی که شبیه به رایانه هستند، تنظیم می‌شوند. این‌ در‌حالی است که سایر آن‌ها توسط تریمر تنظیم می‌شوند.

سمعک قابل برنامه ریزی
سمعک قابل برنامه ریزی

چه سمعک هایی قابل برنامه ریزی هستند؟

به‌تقریب تمام سمعک‌هایی که امروزه و توسط فناوری‌های جدید تولید می‌شوند، قابل برنامه‌ریزی هستند. در ‌حقیقت، سمعک قابل برنامه ریزی همان سمعک آنالوگ است؛ اما یک تفاوت بسیار مهم دارد. این تفاوت در نحوه تنظیم آن‌ها است. نکته قابل‌توجهی که وجود دارد این است که سمعک قابل برنامه ریزی تولید نمی‌شود؛ اما سمعک‌های دیجیتالی جایگزین این سمعک‌ها شده‌اند. به‌طوری­که، الگوی برنامه‌ریزی در محصولات قدیمی، پایه و اساسی برای تولید سمعک‌های جدیدی شد.

تکنولوژی های به کار رفته در این سمعک

عملکر شنوایی هر شخص، تنها و تنها به خود شخص اختصاص دارد؛ به‌طور کلی، انواع مختلفی از ضعف شنوایی در افراد وجود دارد؛ بنابراین، هر سمعک با‌توجه به نوع شنوایی و کمبود‌های افراد تنظیم می‌شود. شنوایی‌شناس در شنوایی سنجی به‌منظور اطمینان از بهره‌مندی حداکثری شما از سمعک، از طیف گسترده‌ای از ابزار‌ها و تکنولوژی‌ها استفاده می‌کند.

برای این کار، سمعک را به سیستم و شبیه‌ساز صدا‌های مختلف متصل می‌کند. با این روش، برنامه‌ریزی سمعک شما به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود. سمعک قابل برنامه ریزی، مجهز به طیف وسیعی از برنامه‌های مختلف شنوایی است. هنگام برنامه‌ریزی، شنوایی‌شناس از یک برنامه تخصصی استفاده می‌کند. این امر موجب می‌شود تا برنامه‌ریزی به‌طور کامل و اختصاصی انجام شود.

به‌عنوان مثال، شما نیاز دارید تا در هنگام مکالمه با تلفن‌همراه، فقط صدای شخص پشت خط را بشنوید؛ این امر با برنامه‌ریزی سمعک امکان‌پذیر است. برنامه‌نویسی سمعک یک امر حرفه‌ای است که بیشترین راحتی را برای فرد مصرف‌کننده ایجاد می‌کند.

مزایا سمعک یادگیرنده
۴ مزیت سمعک قابل برنامه ریزی

مزایای سمعک‌های قابل برنامه ریزی

استفاده از سمعک قابل برنامه ریزی، از مزایای بسیاری برخوردار است. این محصولات به‌دلیل طراحی جذاب و کارآمدی که دارند، بهترین گزینه برای افراد مختلف به‌شمار می‌روند.

اندازه کوچک‌تر

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات برای استفاده از سمعک‌های مختلف، اندازه آن‌ها بود. طراحی سمعک‌های قابل‌برنامه‌ریزی به‌گونه‌ای است که گوش افراد را خسته نکرده و به‌راحتی درون گوش جا می‌گیرد. از‌ آن‌جایی‌ که، هیچ پیچ یا تریمر تنظیمی روی این محصولات نصب نشده، اندازه آن‌ها کوچک‌تر می‌شود.

مقاومت بالا

قاب سمعک به‌صورت یک‌دست طراحی شده است؛ به‌طوری­که هیچ‌گونه منفذ، درز یا سوراخی روی آن دیده نمی‌شود. این امر موجب شده تا سمعک در ‌برابر نفوذ عوامل مختلف مانند آب، رطوبت و گرد‌و‌غبار مقاوم باشد. نکته قابل‌توجه این است که مقاومت سمعک در ‌برابر عوامل محیطی، موجب افزایش طول عمر آن می‌شود.

کارایی و عملکرد مناسب

قابلیت برنامه‌ریزی این سمعک‌ها موجب شد تا با پیشرفت تکنولوژی، امکانات دیگری علاوه‌بر تقویت صدا نیز ایجاد شود. سمعک‌های قدیمی، تنها برای تقویت صدا و بلند‌تر کردن آن کاربرد داشتند. این ‌در‌حالی است که سمعک قابل برنامه ریزی، یکی از مهم‌ترین مشکلات افراد کم‌شنوا را برطرف کرد. افراد کم‌شنوا، توانایی شنیدن صدا‌های ضعیف را ندارند؛ از‌سوی‌دیگر، صدا‌های بلند آن‌ها را آزار می‌دهد. در حال حاضر، با استفاده از سمعک‌های قابل‌برنامه‌ریزی در حین شنیدن صدا‌های ضعیف، صدا‌های بلند نیز آزار‌دهنده نخواهند بود.

قابلیت حافظه و برنامه‌های متعدد

با‌ کمک سمعک قابل برنامه ریزی، این امکان وجود دارد تا برنامه‌های تنظیمی مختلف در حافظه سمعک فراهم گردد. با این کار افراد کم‌شنوا با لمس دکمه قرارگرفته بر ‌روی سمعک، می‌توانند حالت‌های مختلفی را انتخاب کنند. این حالت‌ها با‌توجه به فضا‌های مختلف تنظیم شده‌اند که باعث بهبود کیفیت شنوایی و کم شدن وزوز گوش می‌شوند.

سمعک قابل برنامه ریزی
سمعک با قابلیت برنامه ریزی

ویژگی‌های سمعک با قابلیت برنامه ریزی

سمعک قابل برنامه ریزی ویژگی‌هایی دارد که بسیار کارایی زیادی دارد، ۴ مورد از این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

ردیفویژگیتوضیحات
۱حالت‌های صوتیمانند حالت گفتاری، موسیقی، فیلم و… که می‌توانند تنظیم و برنامه‌ریزی شوند
۲کنترل‌های مختلفاز جمله کنترل صدا، تنظیمات EQ (اکولایزر)، تنظیمات میکروفن و…
۳فناوری‌های کاهش نویزمانند فناوری‌های حذف صداهای محیطی یا تشخیص و کاهش صداهای ناخواسته
۴تطبیق صداقابلیت تطبیق صدا به محیط و شرایط مختلف (مانند شناسایی محیط و تنظیمات صدا به طور خودکار)

کلام آخر

از گذشته تا‌کنون، سمعک‌های مختلفی برای افراد کم‌شنوا طراحی و تولید شده است. یکی از سمعک‌های تولید شده، سمعک قابل برنامه ریزی است. این محصول از ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی برخوردار است که موجب شده تا از آن به‌صورت گسترده استفاده شود. این سمعک به کمک تکنولوژی‌ها و فناوری‌های مختلفی تولید می‌شود.

این فناوری‌ها امکان تنظیم و برنامه‌ریزی اختصاصی سمعک‌ها را فراهم می‌کنند؛ زیرا سطح شنوایی افراد با یک‌دیگر تفاوت دارد. از‌این‌رو، تنظیمات سمعک‌ها به‌صورت خصوصی و با‌ هدف افزایش کیفیت و سطح شنوایی انجام می‌شود. نکته قابل‌توجه این است که تنظیم این محصولات با استفاده از دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شود؛ بنابراین، برای تنظیم آن‌ها باید به شنوایی‌شناس در کلینیک گوش تهران مراجعه کنید.

کلینیک دانیال

سوالات متداول

۱. سمعک قابل برنامه ریزی چیست؟

این محصول یکی از انواع مختلف سمعک‌ها است که امکان تنظیم و برنامه‌ریزی را برای افراد ایجاد می‌کند.

۲. سمعک‌های قابل‌برنامه‌ریزی چگونه کار می‌کنند؟

این سمعک‌ها همانند سایر سمعک‌ها استفاده می‌شوند؛ اما به‌صورت اختصاصی برای افراد کم‌شنوا تنظیم می‌شود.

۳. مزایا استفاده از سمعک‌های قابل‌برنامه‌ریزی چیست؟

استفاده از سمعک‌های قابل‌برنامه‌ریزی از مزایا بسیاری برخوردار است؛ می‌توان به­ راحتی، مقاومت بالا، کارایی و عملکرد مناسب اشاره کرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات