ریزترین سمعک دنیا

ریزترین سمعک دنیا

تصویر شاخص ریزترین سمعک دنیا

فهرست مطالب

در دنیای امروزی اکثر افراد یا بهتر است بگوییم تقریبا همه افراد زیبایی ظاهری خود را در اولویت قرار داده و این زیبایی به آن­ها اعتماد به نفس می­دهد. اکثریت کسانی که مشکل شنوایی دارند و نیاز به استفاده از وسایل کمکی درمان مانند سمعک را دارند، از این قاعده کلی مستثنی نیستند. آن­ها نیز دوست دارند مانند تمام افراد عادی باشند و وسیله‌­ای مازاد بر اندام خود، نداشته باشند. وسایلی چون سمعک باعث می­شود که فرد مشکلات روانی چون اختلال در تصویر بدن خود پیدا کنند. متعاقب این اتفاق عزت نفس آن­ها پایین آمده و وارد فاز افسردگی و انزوا می­‌شوند. البته بیشتر افراد پس از مدتی با این مسدله کنار می­آیند اما همه دوست دارند تا این سمعک کمتر مورد توجه قرار گرفته و در دید باشد و به نوعی به دنبال استفاده از ریزترین سمعک دنیا هستند.

بعد از پیشرفت­های فراوانی که در حوزه ساخت سمعک حاصل شده است و فناوری­های گسترده­ای که در ساخت آن به کار می­‌رود، برای این مشکل نیز راه حلی به مددجویان ارائه شده است. ساخت و روانه کردن سمعک‌­های ریز و کوچک به بازار توسط کمپانی­‌های مختلف این موضوع را تا حد زیادی حل و رفع کرده است و ساختن سمعکی با عنوان ریزترین سمعک دنیا تبدیل به یک نبرد بین رقبا شده است.

ریزترین سمعک­ دنیا

همان­طور که گفتیم ساخت و ارائه سمعک­‌های ریز و کوچک یکی از پیشرفت‌­های مهم علم و صنعت سمعک­‌سازی در سراسر دنیا است. ساختن ریزترین سمعک دنیا در حال حاضر یکی از موضوعاتی است که کمپانی‌­های بزرگ دنیا در آن با یکدیگر رقابت می­‌کنند. کمپانی‌­های مختلف در بازه‌­های زمانی مختلف سمعک­‌هایی را ارائه دادند که مدعی ریزترین سمعک دنیا بود. اما با گذشت زمان و استقبالی که از این موضوع توسط بیماران عمل آمد، باعث ایجاد رقابت بین این شرکت­‌ها شد.

در گذر زمان این کمپانی­‌ها از محصولات جدید خود رونمایی کردند و رفته رفته علاوه بر اینکه سعی داشتند ریزترین سمعک دنیا را بسازند و روانه بازار کنند، به دنبال اضافه کردن آپشن‌­های مختلف در آن نیز بودند و از آخرین فناوری‌های ممکن در ساخت این سمعک­‌ها استفاده کردند. در ادامه بررسی روند ریزترین سمعک دنیا، سراغ ریزترین سمعک ۴ کمپانی بزرگ دنیا، یعنی زیمنس، ویدکس، فوناک و استارکی رفته و آن­ها را خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

ریزترین سمعک زیمنس

در معرفی ریزترین سمعک دنیا ابتدا سراغ شرکت قدیمی آلمانی بازار یعنی زیمنس می­‌رویم. برند زیمنس با ارائه مدل SILK NX مدعی شده است که سازنده ریزترین سمعک دنیا است. این محصول کوچک در عمق مجرای گوش قرار گرفته و اصلا دیده نمی­‌شود. البته استفاده از این نوع سمعک‌­ها شرایط خاصی دارد . مثلا فردی از این سمعک می‌­تواند استفاده کند که کم‌­شنوایی او تا حدود ۷۰ دسی بل است. ۷۰ دسی بل را می‌­توان جزو کم‌­شنوایی در حد متوسط طبقه بندی کرد. با این اوصاف سمعک برند زیمنس از کیفیت و کارایی قابل قبولی برخوردار است.

این سمعک یک سری ویژگی‌­ها و مشخصات دارد که وجود این ویژگی‌­ها به عنوان نوعی از ریزترین سمعک دنیا، در نوع خودش باعث تعجب است. این سمعک دیگر نیاز به قالب گیری ندارد و به صورت آماده در بازار وجود دارد و در صورت صلاحدید پزشک هرکسی می­‌تواند از آن استفاده کند. استفاده از فناوری OPV یکی دیگر از ویژگی‌­های این سمعک ریز است. فناوری OPV یعنی تشخیص و تفکیک صدای خود فرد و پردازش آن به صورتی که مددجو احساس طبیعی بودن صدای خود را داشته باشد. این سمعک ریز و کوچک از تکنولوژی وایرلس نیز بهره می‌­برد و توسط یک اپلیکیشن در گوشی موبایل می­توان آن را به راحتی تنظیم و شخصی سازی کرد.

این سمعک برند زیمنس، اولین سمعک کراس داخل گوش است که از آن می‌­توان برای افت شنوایی‌ها و کم­شنوایی یک طرفه در بیماران استفاده کرد. با توجه به اینکه در رده ریزترین سمعک دنیا قرار می­‌گیرد اما از تکنولوژی خاصی برخوردار است.

ریزترین سمعک ویدکس

کمپانی بعدی که مدعی ساختن ریزترین سمعک دنیا است برند ویدکس است. سمعک سازی ویدکس با ساخت مدل UNIQUE CIC MICRO و ارائه آن به بازار، یکی از سمعک­‌های با کیفیت را در این زمینه ساخته است. این سمعک درون کانال گوش قرار گرفته و نیازی هم به قالب­گیری ندارد. یعنی با صلاحدید پزشک می­‌توان به راحتی از آن استفاده کرد. این سمعک نیز مانند سمعک برند زیمنس، برای کم­‌شنوایی‌­های کم تا متوسط کاربرد دارد.

ویژگی خاصی که این سمعک­‌های برند ویدکس دارند، استفاده از یک تکنولوژی خاص در این سمعک است که بدون توجه به کاری که انجام می‌­دهید و جایی که هستید بیشترین صدا را بشنوید. یعنی در هنگام دویدن و فوتبال بازی کردن همان صدایی را می‌­شنوید که در هنگام استراحت می‌­شنوید. این ویژگی با توجه به سایز بسیار ریزی که دارد و در رده ریزترین سمعک دنیا، بسیار قابل توجه است.

ریزترین سمعک فوناک

مدعی بعدی در ساخت ریزترین سمعک دنیا برند بزرگ و محبوب فوناک است. مدلی که برند فوناک سوئیس به بازار ارائه می‌کند، کوچک­ترین و ریزترین سمعک دنیا از نوع  IIC ( INVISIBLE IN CANAL ) است. مدل VITRA B TITANIUM یک سمعک با کیفیت و ساخت بسیار عالی و قدرتمند است که در سراسر جهان طرفداران بسیاری نیز دارد.

همان­طور که از اسم این سمعک مشخص است، این سمعک از جنس تیتانیوم بوده و به همین دلیل بسیار بادوام و محکم است و به سختی خراب می­شود. این سمعک کوچک از تکنولوژی کالیبراسیون بیومتریک بهره می­برد که در نوع خودس کم­نظیر یا حتی می­توان گفت که بی­نظیر است. تکنولوژی کالیبراسیون بیومتریک باعث می­شود که سمعک در گوش تنظیم و به خوبی در آن فیت شود.

این محصول سوئیسی قابل سفارش در دو سطح تکنولوژی است. این سطوح مختلف ارائه تکنولوژی در آن باعث شده که بتوان آن را در ۲ قیمت مختلف در بازار یافت که یک مزیت رقابتی برای این شرکت محسوب می­شود. این سمعک کوچک قابلیت این را دارد که یک دکمه کوچک روی آن کار گذاشته شود تا به راحتی قابل کنترل باشد. این محصول جزو سمعک­های هوشمند دنیا طبقه بندی می­شود.

برند فوناک با ارائه این محصول یعنی سمعک مدل VITRA B TITANIUM که ریزترین سمعک دنیا در سبک خودش یعنی نوع IIC  می­باشد خط و نشان خوبی برای رقبای خود کشیده است.

ریزترین سمعک استارکی

در آخر می‌­رسیم به آخرین کمپانی که می­خواهیم به عنوان یکی از مدعیان ساخت ریزترین سمعک دنیا به آن بپردازیم. نوبت می‌­رسد به کمپانی بزرگ آمریکایی استارکی، که بسیار نیز محبوب است. البته جا دارد اشاره کنیم که برندهای دیگری نیز وجود دارند که سمعک­‌های ریز و کوچک تولید می‌­کنند، اما ما فقط به بررسی همین ۴ شرکت بزرگ و قدرتمند مارکت دنیا بسنده می‌­کنیم.

محصولی که شرکت استارکی آمریکا به عنوان یکی از ریزترین و کوچک­ترین سمعک­‌های دنیا عرضه می­‌کند، مدل SOUNDLENSE SYNERGY IQ است. این محصول یکی از ریزترین و کوچک­ترین سمعک­‌های حال حاضر دنیا است. این محصول در داخل گوش قرار می‌گیرد و با ۳ کیفیت و ۳ طرح تکنولوژی متفاوت به بازار عرضه می­‌شود که یک پوینت مثبت برای این محصول در نظر گرفته می‌شود.

اگر بخواهیم کمی از مشخصات کلی این محصول بگوییم در ابتدا می‌­توانیم به راحتی و طراحی مناسب این محصول اشاره کرد. نوع طراحی و متریال این محصول به نحوی است که می‌­توان در طی روز بدون هیچ مشکلی به صورت دائمی از آن استفاده کرد.

تکنولوژی به کار برده شده در این محصول باعث می‌­شود که صدای صاف و بسیار واضحی را به فرد بدهد. به همین دلیل مغز به راحتی ان را پذیرفته و با آن سازگار می‌­شود. این سرعت باعث می‌شود که فرد از همان ساعات ابتدایی کاملا با سمعک ارتباط مناسب برقرار کرده و بتواند با آسودگی از آن استفاده کند. این سمعک گرچه در دسته ریزترین سمعک دنیا قرار دارد در درمان کم شنوایی بسیار موثر است و یک صدای بسیار طبیعی را به مددجو می­‌رساند.

علاوه بر ویژگی­‌ها و مشخصاتی که گفتیم، یک ویژگی و آپشن مهم دیگر هم این محصول دارد که قابلیت اتصال آن به گوشی موبایل است. این قابلیت باعث می­شود هم قابلیت تنظیم و کنترل توسط یک اپلیکیشن را داشته باشید. هم اینکه می­تواند به صورت وایرلس به گوشی شما وصل شود و نقشی مانند نقش یک ایرپاد را برای شما ایفا کند که به آن قابلیت استریمینگ می­گویند.

هر کدام از این شرکت­ها که ادعای ساخت ریزترین سمعک دنیا را دارند، با اضافه کردن آپشن­های مختلف سعی در جذب مشتری دارند که به جذابیت بازار می‌­افزاید.

ریزترین سمعک پشت گوشی

سمعک­‌های پشت گوشی را اگر بخواهیم در رده بندی ریزترین سمعک دنیا وارد کنیم قطعا از محصولاتی که تا اینجای کار نام بردیم بزرگ­تر هستند. سمعک­‌های پشت گوشی متداول­ترین نوع سمعک مصرفی در دنیا هستند. احتمالا شما نیز اگر فردی با مشکل کم­‌شنوایی را دیده باشید، از این سمعک استفاده می‌­کرده است. این سمعک به صورت یک لایه پشت لاله گوش قرار گرفته و از طریق یک تیوپ پلاستیکی هوشمند، به داخل گوش بیمار وصل شده و کار انتقال صدای پردازش شده را انجام می‌­دهد.

اگر بخواهیم یک اشاره کلی به ریزترین سمعک­‌های پشت گوشی داشته باشیم، می­توانیم بگوییم که آن‌ها را در خانواده سمعک‌­های پشت گوشی کوچک یا BTE MINI طبقه بندی می‌­کنند. این سمعک‌­ها توسط کمپانی­های مختلف تولید و روانه بازار می‌­شود که برای کم‌شنوایی افت شنوایی کم تا متوسط رو به عمیق کاربرد دارد.

سمعک ریک برند زیمنس که در مدل‌­های مختلف پیور ریک، تنئو ریک و مواردی از این دست ساخته می‌­شوند جزو کوچک­ترین و ریزترین سمعک­‌های پشت گوشی در دنیا هستند که در مارکت حرف زیادی برای گفتن دارند. بسیار خوش ساخت بوده و علاوه را بر اینکه کیفیت عالی را در صدا دارد، در مقابل سوت کشیدن و فیدبک هم به خوبی طراحی شده است.

ریزترین سمعک نامرئی

پیش­تر سمعک­‌هایی را از بین ۴ برند معروف دنیا معرفی کردیم که همگی ادعای تولید ریزترین سمعک دنیا را داشتند. همه سمعک­‌های معرفی شده در آن بخش جزو سمعک نامرئی طبقه بندی می‌­شوند به گونه‌ای که مدل IIC در بین سمعک­‌های دنیا ریزترین نوع تولید شده است.

باید بدانید که استفاده از سمعک­‌های ریز و نامرئی برای هر نوع شنوایی مناسب نیست و قبل­تر نیز به این موضوع اشاره کردیم که بیشتر مناسب کم­‌شنوایی‌­های کم تا متوسط است. این نوع از سمعک­‌ها نسبت به هم­رده‌­های پشت گوشی خود ضعیف­‌تر هستند چون که فضای کمتری را اشغال می‌­کنند و علم ساخت سمعک به حدی پیشرفت نکرده است که تمام تکنولوژی‌­های سمعک­‌های بزرگ­تر را به صورت مینی اجرا کند.

ریزترین سمعک کودکان

تجربه ثابت کرده است که تمام والدین برای کودکان خود به دنبال استفاده از ریزترین سمعک دنیا هستند که هم زیبایی کودک و نوزاد خود را حفظ کنند و هم فشار کمتری را به سر و گوش او وارد کنند. اما باید بگوییم که استفاده از سمعک برای یک نوزاد یا یک کودک عملا غیرممکن است. چون کوچک‌ترین سمعک دنیا همان­طور که گفتیم یک سمعک نامرئی است که داخل کانال گوش قرار می‌­گیرد و هر نوع کم‌شنوایی را جبران نمی­‌کند. در کودکان و نوزادان ما نمی‌­توانیم داخل کانال گوش این سمعک را کار بگذاریم پس عملا استفاده از سمعک منتفی می­‌شود.

در مرحله بعد یک رده ­بندی جدید اضافه می‌کنیم به عنوان ریزترین سمعک دنیا در حوزه کودکان و نوزادان. در این رده‌­بندی نیز به علت اینکه صدا برای کودکان باید بیشتر از حالت عالی تقویت شود، نمی‌توان به ظرافت سمعک­‌های بزرگسالان نزدیک شد اما با کوچک کردن باتری در حد امکان ظریف ساخته می‌­شود. البته باید بگوییم برند ویدکس که مدعی ساخت کوچکترین سمعک دنیا نیز بود، از رقبای خود یک پله جلوتر رفته و با اخت سمعک BABY کوچک­ترین سمعک کودکان را ساخته است.

سخن پایانی

در پایان صحبت‌­هایمان در رابطه با ریزترین سمعک دنیا باید بگوییم که مهم­ترین نکته شناخت این موضوع است که کدام نوع از فیلد سمعک­‌ها برای شما مناسب‌­تر است. تشخیص این موضوع نیز بر اساس کم­‌شنوایی شما است که متخصص گوش و حلق و بینی، میزان آن را تعیین می­‌کند. بعد از تعیین میزان کم‌­شنوایی، شما می‌­توانید بر اساس نیازتان از سمعک‌های پشت گوشی، نامرئی و انواع دیگر سمعک استفاده کنید. سمعک­‌های نامرئی در رده اول ریزترین سمعک دنیا قرار دارند و داخل کانال گوش قرار می­گیرند، اما نسبت به سمعک‌های پشت گوشی هم­رده ضعیف­تر هستند.

کلینیک شنوایی سنجی دانیال

سوالات متداول

سمعک های دیجیتال جز ریزترین سمعک های دنیا هستند؟
به طور کلی سمعک ها به دو دسته سمعک آنالوگ و سمعک دیجیتال تقسیم می‌شوند. سمعک های دیجیتال از آنالوگ بسیار کوچک تر هستند.

سمعک های کوچک به اندازه سمعک های بزرگ، در درمان وزوز گوش موثر هستند؟
در این خصوص برند و کیفیت سمعک از اندازه آن مهمتر است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات