وزوز گوش چیست و روش های درمان وزوز گوش | دلایل وزوز گوش - دانیال

وزوز گوش چیست و چگونه درمان می شود؟ + دلایل وزوز گوش

یک خانم در حال عذاب کشیدن از دلایل وزوز گوش

وزوز گوش (tinnitus) زمانی اتفاق می‌افتد که هیچ ‌گونه صدایی از یک منبع خارجی شنیده نمی‌شود؛ اما شما صدای زنگ و یا صدای دیگری را می‌شنوید و احساس می‌کنید. صدایی که شما آن را احساس می‌کنید معمولاً مانند صدای کلیک کردن، وزوز کردن و سوت کشیدن می‌باشد. معمولاً این صدا می‌تواند یا خیلی بلند باشد و یا خیلی کم باشد. بعضی از افراد در یک گوش خود همچین صدایی را می‌شنوند و برخی از افراد از طریق دو گوش خود متوجه این صدا می‌گردند. به این مشکل بیماری گفته نمی‌شود اما می‌تواند نشانه یک بیماری دیگر باشد. به عنوان مثال، اگر مشکلی در سیستم شنوایی شما به وجود آید با وزوز گوش متوجه این مشکل خواهید شد. سیستم شنوایی بدن ما شامل عصب شنوایی، بخشی از مغز و گوش می‌باشد که مجموعه این سیستم صدا را برای شنیدن ما پردازش می‌کند.

شماره های تماس جهت رزرو نوبت و مشاوره رایگان: ۰۲۱۸۶۰۳۵۹۵۳ - ۰۹۳۰۸۹۴۶۵۶۱

شایع‌‌ترین بیماری که منجر به وزوز گوش در سیستم شنوایی می‌‌‌گردد مربوط به کم‌شنوایی می‌باشد. این مشکل ممکن است به صورت ناگهانی پدیدار شود و ممکن است به صورت تدریجی به وجود آید. درمان کم شنوایی به صورت قطعی وجود ندارد بلکه روش‌هایی که وجود دارد باعث می‌شود تا شما بتوانید با کمک آنها این صداها را مدیریت نمایید. یعنی شما با استفاده از این روش‌ها می‌‌توانید شدت این صدا را کاهش دهید و باعث افزایش کیفیت شنوایی خود گردید. ویدئو زیر از دکتر تقوی دربار دلایل وزوز گوش و روش های درمان وزوز گوش را مشاهده کنید تا بیشتر با این بیماری شایع آشنا شوید.

وزوز گوش چیست؟

معمولاً به شنیدن صدای زنگ توسط گوش وزوز می‌گویند. در ۱۵ تا ۲۰ درصد از افراد این مشکل شایع به وجود می‌آید. این وزوز نشانه بروز بیماری‌های زمینه‌ای مثل آسیب دیدن گوش، اختلال سیستم شنوایی و از دست دادن شنوایی به دلیل بالا رفتن سن می‌باشد. شایع‌ترین نوع وضعیتی که فقط خود فرد متوجه آن می‌گردد وزوز ذهنی می‌باشد که این صدا می‌تواند به دلیل به وجود آمدن مشکلاتی در گوش داخلی، میانی و خارجی ایجاد گردد یا به احتمال دیگر اگر آن بخشی از مغز که برای شما سیگنال های عصبی را به صورت صدا تفسیر می نماید آسیب ببیند و یا دچار مشکلی گردد ممکن است صدای وزوز را بشنوید. البته برخی دیگر از افراد دچار وزوز عینی می‌گردند به این صورت که وقتی پزشک متخصص آن‌ ها را معاینه می‌کند نیز این صدای وزوز را می‌شنود. این مدل از وزوز نوع نادر ‌تری از انواع آن می‌باشد که به دلیل وجود اختلالاتی در عروق و یا در استخوان گوش میانی ایجاد می‌گردد.

یک خانم ناراحت از وزوز گوش

برای درمان وزوز گوش چه روش هایی وجود دارد؟

روش های درمان وزوز گوش

برای تمامی بیماری‌هایی که در زمینه گوش، کاهش شنوایی و همچنین اختلالات که منجر به وزوز گوش می‌شود؛ روش‌های درمانی مختلفی در نظر گرفته شده و پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند. مهم است که به خاطر داشته باشید که وزوز یک علامت است نه یک بیماری. به این ترتیب، استراتژی درمانی بهینه باید در جهت از بین بردن بیماری باشد، نه صرفا کاهش علائم. همچنین، از آنجایی که وزوز گوش ممکن است نشانه یک اختلال جدی‌تر باشد، مهم است که قبل از تصمیم‌گیری در مورد درمان، علت پزشکی را پیدا کنید. تشخیص علت وزوز به واسطه‌ی ارزیابی‌های متعدد شنوایی است و متخصص گوش و حلق و بینی صلاحیت این تشخیص را دارد.

۱. دارو

دارویی برای درمان وزوز گوش وجود ندارد که بتواند تمامی بیمارانی که با این مشکل مواجه هستند را بهبود ببخشد. اما برخی از داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب وجود دارند که برای برخی از این بیماران که با مشکل وزوز مواجه هستند مفید است.

۲. عادت شنوایی یا درمان بازآموزی وزوز گوش

این تکنیک از دو جز اصلی یعنی مشاوره دستورالعمل‌‌ها و تولید کننده صدا‌های سطح پایین تشکیل شده است. در رابطه با بخش مشاوره دستورالعمل مشاور آموزش‌های فشرده‌‌ای را در رابطه با علل و اثراتی که وزوز بر روی گوش و مغز می‌گذارد برای آگاه سازی بیمار تشکیل می‌دهد و مکانیسم مقابله با آن را نیز ارائه می‌دهد. در بخش بعدی تولید کننده صدای سطح پایین را با استفاده از دستگاه‌های سمعک به شکل نرمی درست می‌کنند و در گوش قرار می‌‌دهند تا به این شکل مغز هم بتواند صدا و هم وزو‌ز هایی که از طریق گوشی ایجاد می‌شود را درک کند. به این شکل مغز یاد می‌گیرد به صدا‌هایی که از طریق وزوز ایجاد می‌گردد بی اهمیت باشد. همچنین از این دستگاه می‌توانند برای حساسیت زدایی افرادی که بیش از حد ممکن به صدا حساس هستند نیز استفاده کنند.

درمان وزوز گوش با موزیک درمانی تسط پزشک

موزیک درمانی چگونه به درمان وزوز گوش کمک می کند؟

۳. موزیک درمانی

بسیاری از بیمارانی که از صدای وزوز رنج می‌برند متوجه شده‌اند که موسیقی به ویژه موسیقی‌‌های کلاسیک می‌تواند برای بخش لیمبیک مفید باشد. بخش لیمبیک یک پردازنده عاطفی در مغز می‌باشد که به صورت منفی با واکنش بیمارانی که به مشکل وزوز مبتلا هستند در ارتباط می‌باشد. موسیقی کلاسیک می‌تواند برای این قسمت هم تحریک کننده باشد و هم تسکین دهنده باشد.

۳. رفتار درمانی

این مشکل یعنی شنیدن صدای وزوز در گوش عموما با استرس عاطفی ایجاد می‌گردد. مشکلاتی مانند اضطراب، بی‌‌‌خوابی و افسردگی در افرادی که با وزوز گوش مواجه می‌گردند دیده می‌‌شود. در اینجا پزشک با استفاده از درمان شناختی رفتاری باعث می‌شود تا افرادی که مبتلا به صدای وزوز در ناحیه گوش هستند با این شرایط راحت‌ تر زندگی کنند. یعنی در اینجا به جای آن که به فرد یاد دهند که چگونه می‌‌‌تواند این مشکل را بر طرف نماید به او یاد می‌دهند تا این مشکل را بپذیرد و با آن زندگی کند. فرد با استفاده از این روش کیفیت زندگی خود را افزایش داده و از اختلالاتی که باعث ایجاد مشکل در زندگی روزمره او می‌‌گردد، جلوگیری نماید

۴. درمان اختلالات و موانعی که وجود دارد

در آمریکا انجمنی با نام انجمن وزوز گوش وجود دارد که طبق تحقیقات و مطالعات این افراد مشکل وزوز معمولاً به دلیل کم شنوایی است. کم شنوایی می‌تواند ناشی از کهولت سن و یا  تحریک سیستم شنوایی باشد. دلیل دیگری که ممکن است باعث به وجود آمدن چنین مشکلاتی گردد مربوط به ایجاد اختلال در مفاصل گیج گاهی یا فک می‌‌باشد. اگر وزوز مربوطه به مفاصل گیج‌گاهی یا فک مربوط باشد با استفاده از روش‌های درمانی دندانپزشکی می‌توان با تغییر ترتیب قرار گرفتن دندان‌ها شنیدن صدای وزوز را کم کرد و یا کاملاً از بین برد. گاه ممکن است که این اختلال ناشی از جرم گوش باشد که برای از بین بردن این انسداد خفیف باید به پزشک مراجعه نمایید.

انواع سمعک های کلینیک دانیال

۵. استفاده از سمعک

هر چند که با کمی جستجو و حتی مراجعه به کلینیک‌های درمانی گوش پزشکان شما را با راه‌های مختلف درمان آشنا می‌کنند اما به عقیده بسیاری و به عنوان موضوعی که به اثبات رسیده است باید گفت که سمعک امروزه بهترین و تنها راه درمان کم شنوایی و درمان وزوز گوش می‌باشد. از آنجایی که وزوز در گوش یکی از نشانه‌های کم شنوایی است استفاده از این دستگاه می‌تواند یک راه حل بسیار موثر برای این موضوع باشد. سمعک یک وسیله الکترونیکی کوچکی است که با داشتن میکروفن، بلندگو و گیرنده می‌تواند صدا را در گوش شما به خوبی تقویت کند.

بیشتر بخوانید: معرفی سمعک دیجیتال

۶. ورزش

شاید در نگاه اول ورزش گزینه خوبی برای درمان وزوز گوش نباشد اما ورزش کردن موجب کاهش استرس و اضطراب می‌شود و این مورد می‌تواند در جلوگیری و حتی درمان این بیماری به افراد مبتلا کمک کند.

۷. مدیریت پیشرفت وزوز

یکی از برنامه‌هایی که ایالت متحده امریکا برای درمان وزوز گوش پایده سازی و اجرا کرد برنامه مدیریت پیشرفت این بیماری بود وزوز به خصوص در افراد نظامی که بیشتر در معرض سر و صدا هستند شایع است.

۸. کاهش استرس

استرس یکی از بزگترین خطراتی که است که می‌تواند موجب بیماری‌های مختلف زیادی در افراد شود. یکی از برنامه‌هایی که در این زمینه در نظر گرفته شده است یک برنامه هشت هفته‌ای برای این منظور می‌باشد در طی این هفته‌ها افراد با اجرای برنامه‌های مختلف کاهش و مدیریت استرس که مبتنی بر ذهن آگاهی می‌باشد را پیاده سازی کرده و می‌تواند تاثی خوبی نیز داشته باشد.

۹. مشاوره

صرف نظر از علت وزوز، اگر این اختلال  فرد را آزار ندهد، دیگر مشکلی ایجاد نمی‌کند. مداخله روانشناختی با هدف کاهش موفقیت آمیز استرس، پریشانی و حواس پرتی مرتبط با وزوز می‌تواند بسیار سازنده باشد و اغلب دست یافتنی ترین اهداف را ایجاد می‌کند. در زمان مشاوره اطلاعات متعددی در اختیار بیمار قرار می‌گیرد از جمله مکانیسم و نحوه ایجاد وزوز که احتمالا در فرد باعث بروز این مشکل شده است. این اطلاعات توسط شنوایی شناس به بیمار داده می‌شود و در برخی از افراد می تواند به تنهایی حساسیت نسبت به وزوز را کاهش داده و یک روش درمانی موثر باشد.

ابتلا شدن یک خانم به وزوز گوش

از کجا بفهمیم به وزوز گوش مبتلا شده ایم؟

چگونه به وزوز گوش مبتلا می شویم؟

یک مگس یا پشه‌ای را تصور کنید که در طول یک روز بارها در کنار گوش شما وزوز می‌کند. قطعا ناراحت می‌شوید و قصد دارید که از شر آن خلاص شوید! حال تصور کنید که در طول روز چندین بار چیزی در گوش شما وزوز کند، قطعا زندگی را برای شما مختل می‌کند و احساس ناخوشایندی پیدا می‌کنید. این مشکل یکی از اختلالت گوش است و شنوایی شناس‌ها و پزشکان برای دلایل وزوز گوش موارد متعددی را معرفی کردند.

وزوز گوش (Tinnitus) زمانی برای شما اتفاق می‌افتد که فرد در گوش‌های خود، صدای زنگی را احساس می‌کند که ناشی از عوامل خارجی نیست و کسی غیر از شما آن را نخواهد شنید. علت وزوز گوش معمولا به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای مانند افزایش سن، آسیب دیدن گوش و یا مشکل در سیستم شنوایی و حتی اختلال در گردش خون اتفاق می‌افتد. این اختلال در سیستم شنوایی یکی از مشکلات شایع در بزرگسالان و افراد مسن است که تقریبا ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد را شامل می‌شود. البته امروزه به دلایلی که در ادامه این مطلب از مجله دانیال کلینیک به آن اشاره خواهیم کرد در جوانان نیز این مشکل مشاهده شده است.

دلایل وزوز گوش و تصویر یک زن در حال اذیت شدن از وزوز گوش

۸ مورد از مهم ترین دلایل وزوز گوش

مهم ترین دلایل وزوز گوش

بیماری‌های شنوایی هر کدام دلایلی دارند هرچند که این دلایل گوچک باشند اما می‌تواند موجب مشکلات بزرگی در سیستم شنوایی شما شود در این قصد شما را با مهم ترین عوامل و دلایل وزوز گوش آشنا خواهیم کرد و با شما سخن خواهیم گفت:

۱. کم شنوایی

در گوش داخلی یک سری سلول‌های بسیار ریز و ظریف وجود دارند که به آنها حلزون گوش می‌گویند این سول‌ها وظیفه تبدیل سیگنال‌های صوتی را دارند و بعد از دریافت این سیگنال‌ها این حلزون‌ها هستند که در گوش به حرکت در می‌آیند، این فایند موجب می‌شود که مغز سیگنال‌های دریافتی را صدا تفسیر کند. با افزایش و کهولت سن که موجب پیر گوشی در افراد می‌شود این سلول‌ها ممکن است خم یا شکسته شوند و به تدریج موجب وزوز گوش در افراد شود.

۲. عفونت گوش

یکی دیگر از عوامل مهم وزوز جرم‌های فشرده گوش می‌باشد وقتی که این مایع‌ها در گوش زیاد جمع شود و موجب فشار بیش از حد برروی گوش شود وزوز گوش اتفاق می‌افتد.

۳. ضربه به سر

سر یکی از حساس ترین نقاط بدن می‌باشد و ضربه خوردن به آن می‌تواند موجب مشکلات بسیار خطرناکی برای افراد بوجود بیاورد و در این جا هم ممکن است ضربه خوردن به سر موجب وزوز گوش شود و اختلالت زیادی را در سیستم شنوایی افراد بوجود بیاورد.

۴. مصرف برخی از داروها

جالب است بدانید که مصرف برخی داروها نیز از دلایل وزوز گوش می‌باشد و در بسیاری از موارد قطع این داروها می‌تواند وزوز را در گوش شما کاهش و یا از بین ببرد برخی از داروهایی که می‌تواند موجب وزوز شود و این موارد را در گوش شما تشدید کنند مانند انتی بیوتیک‌ها، داروهای ضد افسردگی، داروهایی که افراد برای درمان سرطان استفاده می‌کنند و همینطور داروهای غیر استروییدی و همینطور داروهای ضد مالاریا از این دسته داروها می‌باشند.

شماره های تماس جهت رزرو نوبت و مشاوره رایگان: ۰۲۱۸۶۰۳۵۹۵۳ - ۰۹۳۰۸۹۴۶۵۶۱

چهار عاملی که در بالا به آن اشاره کردیم از شایع ترین و اصلی ترین دلایل وزوز گوش در افراد بود اما دلایل دیگری هستند که طبق بررسی‌ها و تجربه افراد و همنیطور نظرات پزشکان جمع آوری شده‌اند:

۵. بیماری منییر

وزوز در گوش می‌تواند از نشانه‌های بروز و ایجاد بیماری به نام منییر که جزو بیماری‌های گوش داخلی است و عمده دلیل آن نیز می‌تواند فشار مایع و جرم در گوش افراد باشد در مقالات قبلی با شما درباره درمان بیماری منییر صحبت کرده بودیم اگر به دنبال این هستید که درباره این بیماری بیشتر بدانید می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

۶. اختلال عملکرد شیپور استاس

شیپور استاش یکی از لوله‌های داخل گوش است که گوش میانی را به قسمت فوقانی و بالایی گوش متصل می‌کند ، منبسط شدن این لوله ممکن است موجب وزوز گوش در فرد شود.

۷. اتوسکلروز

زمانی که استخوان‌های گوش میانی دچار تغییراتی شوند و به اصطلاح سفت شوند می‌تواند از علت‌های وزوز گوش نیز باشد این مورد بیشتر به صورت ارثی اتفاق می‌افتد.

۸. اسپاسم عضلانی در گوش داخلی

از دیگر عوامل و دلایل وزوز گوش در افراد را می‌توان منقبض شدن و اسپاسم عضلات گوش داخلی دانست، از لحاظ علمی هنوز هیچ دلیلی برای این مورد توضیح داده نشده است و البته به عقیده بسیاری از پزشکان این مشکل می تواند ناشی از ام اس نیز باشد.

۹. نوروم آکوستیک

تقریبا تمامی بیماری‌های شنوایی می‌تواند جزو علت‌های وزوز در گوش افراد باشد نوروم آکوستیک هم جزو همین مواردی است نوروم یک توده سرطانی خوش خیم است که در جمجمه ایجاد می‌شود و وضعیت شنوایی را کنترل می‌کند و تشدید آن می تواند موجب وزوز گوش شود.

عوامل دیگری نیز مانند دیابت ، فشار خون، مشکلات تیروییدی ، کم خونی و همینطور میگرن نیز می تواند از دلایل وزوز گوش باشد.

انواع مدل های وزوز گوش و تصویر وکتور گوش و امواج

وزوز گوش چند نوع دارد؟

آشنایی با انواع وزوز گوش

افرادی که مبتلا به وزوز گوش هستند نسبت به صداها دچار حساسیت می‌شوند و این عملکرد در مغز و شنوایی آنها تاثیر گذار است. وجود وزوز در گوش ممکن است برای برخی اهمیت نداشته باشد و سال‌ها با این مشکل زندگی کنند ما برخی از افراد هستند که نسبت به چنین صداهایی حساس بوده و نمی‌توانند به راحتی زندگی کنند و دچار مشکلات فراوانی می‌شوند. وزوز گوش دارای انواع مختلفی است که در ادامه به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت :

 • وزوز ذهنی یا عینی: از نظر نوع شنیدن توسط درمانگر و شنوایی شناس وزوز به دو دسته ذهنی و عینی تقسیم می‌شود. اگر شنوایی شناش شما وزوز را در گوش شما هم بشنود از نوع عینی ولی اگر این صدا را در گوش نشنود از نوع ذهنی می‌باشد.
 • وزوز ممتد یا ضربانی: در صورتی که فرد دچار وزوز ضربانی شود، در اینگونه موارد وزوز معمولا با ضربان قلب فرد هماهنگ است و می‌تواند ناشی از مشکلات عروقی باشد. این دسته از وزوزها بیشتر احتمال دارد که عینی نیز باشند. اما گاهی وزوز ممتد است یعنی قطع و وصل نمی‌شود. این نوع وزوز شیوع بالاتری دارد.
 • وزوز حاد یا مزمن: همانند هر بیماری و مشکل دیگری در بدن اگر وزوز طولانی شده و خود به‌خود بهبود نیابد به آن وزوز مزمن می‌گویند.
 • وزوز یک طرفه یا دو طرفه: درک صدای وزوز ممکن است فقط در یک گوش/سمت و یا در دو گوش باشد.

البته تقسیم بندی‌های دیگری نیز درباره وزوز گوش بر اساس میزان شدت این بیماری نیز شده است.

 • وزوز ملایم، متوسط یا شدید: می‌توان وزوز را بر اساس شدت درک آن توسط بیمار طبقه بندی نمود. وزوزهای ملایم معمولا مشکل خاصی ایجاد نمی‌کنند و اغلب در سکوت درک می‌شوند اما وزوز متوسط می‌تواند با خواب یا کارهایی که نیاز به دقت بالایی دارد تداخل ایجاد کند. وزوز شدید تاثیرات زیادی بر زندگی فرد دارد و می‌تواند خواب و فعالیت‌های روزمره فرد را به کلی مختل سازد.
 • تدریجی یا ناگهانی: شروع وزوز در اغلب موارد به صورت تدریجی است اما گاهی نیز در برخی از بیماران وزوز به صورت ناگهانی شروع می‌شود.
یک دختر جوان ناراحت از وزوز گوش

جوانان به چه دلایلی به وزوز گوش مبتلا می شوند؟

وزوز گوش در جوانان

مشکل وزوز گوش در جوانان زودتر از بقیه افراد رشد و می‌کند و ممکن است مشکلات زیادی را در رابطه با روابط و رفتارهای آنها بوجود آورد. این شاید تعجب آور نباشد، زیرا جوانان و نوجوانان به شرکت در کنسرت‌ها، مهمانی‌ها و جشنواره‌های زیادی معروف هستند. و این‌ها می‌تواند از دلایل وزوز گوش در جوانان باشد. این مشکلات و صداهایی که اغلب برای آنها بوجود می‌آیند اغلب شامل گوش دادن به موسیقی بلند برای مدت طولانی است. یک مطالعه در بلژیک نشان داده است که که از هر پنج نوجوان یک نفر صدای زنگ دائمی در گوش‌ها را تجربه می‌کند و از هر چهار نوجوان، سه نفر دچار مشکل وزوز گوش می‌باشد.

قابل توجه است که تنها ۵ درصد از آنها از صدای بلند با گوش گیر محافظت می‌کنند. این بی توجهی به خطر صداهای بلند همان چیزی است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) را بر آن داشته تا اعلام کند که ۱.۱ میلیارد نوجوان و جوان در سراسر جهان در معرض خطر کم شنوایی ناشی از ترکیب سمی استفاده از گوشی ناایمن و همچنین سطح بالایی از قرار گرفتن در معرض صداهای بلند از زندگی شبانه، مکان‌های سرگرمی و رویدادهای ورزشی هستند.

شماره های تماس جهت رزرو نوبت و مشاوره رایگان: ۰۲۱۸۶۰۳۵۹۵۳ - ۰۹۳۰۸۹۴۶۵۶۱

طبق مطالعه‌ای که سازمان بهداشت جهانی در این زمنیه انجام داد به نتیجه رسید که تقریبا نیمی از جوانان ۱۲ تا ۳۵ سال به صورت مداوم از گوش‌های نا ایمن استفاده می‌کنند. ۴۰ درصد به طور منظم وقت خود را در بارها و کلوپ‌های شبانه می‌گذرانند آنها برای ساعته‌ای صداهایی را می‌شنوند که از ۱۰۰ دسی بل فراتر می‌رود و طبق گفته پزشکان برخی این صداها انقدر بلند هستند که تنها گوش ۱۵ دقیقه قادر به شندن آن می‌باشد.

دکتر اتین کروگ، مدیر دپارتمان مدیریت بیماری‌های غیرواگیر، ناتوانی، خشونت و پیشگیری از آسیب‌های سازمان جهانی بهداشت، در این باره گفته است که: “جوانان «باید توجه داشته باشند که وقتی شنوایی خود را از دست بدهید، دیگر باز نمی‌گردد.» انجام اقدامات پیشگیرانه ساده به افراد این امکان را می‌دهد که بدون به خطر انداختن شنوایی خود به لذت خود ادامه دهند.»” بسیاری از جوانان از یک شب بیرون رفتن با همسر خود وزوز گوش را تجربه می‌کنند، اما زمانی که عادت به قرار گرفتن در معرض صداهای ناامن پیدا می‌کنند، این می‌ تواند منجر به وزوز گوش شود. آسیب دائمی سلول‌های حسی گوش این منجر به از دست دادن شنوایی می‌شود که درمان شناخته شده ای برای آن وجود ندارد.

یک خانم مبتلا به وزوز گوش

آشنایی با عوارض وزوز گوش

عوارض وزوز گوش

وزوز یک مشکل صرفا شنوایی نیست. این علامت می‌تواند جنبه‌های مختلفی از زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در بیشتر بیماران وزوز به یک مشکل جدی تبدیل نمی‌شود و درمان مناسب می‌تواند آن را رفع کند. با اینحال هستند افرادی که وزوزشان موجب تداخل در زندگی روزمره می‌شود. مشکلات خواب، مشکل در خواندن و تمرکز، مشکل در انجام تکالیف دشوار و یا اختلال در تعاملات اجتماعی می تواند از عوارض وزوز باشد. عوامل روانشناختی بر میزان آزاردهندگی وزوز موثر هستند که باعث می‌شود برخی از افراد نسبت به آن واکنش بیشتری نشان دهند. افسردگی و اختلالات اضطرابی نیز در بیماران مبتلا به وزوز به شایع است. وزوز نمی‌تواند افسردگی ایجاد کند اما می‌تواند عامل تشدید کننده‌ای برای آن باشد.

شماره های تماس جهت رزرو نوبت و مشاوره رایگان: ۰۲۱۸۶۰۳۵۹۵۳ - ۰۹۳۰۸۹۴۶۵۶۱

پیشگیری از وزوز گوش

استفاده از محافظ شنوایی در محل کاری که پرسر و صدا است می‌تواند از بروز کم شنوایی و وزوز جلوگیری نماید. اگر داروهایی مصرف می‌کنید که دارای سمیت گوشی هستند یعنی ممکن است به شنوایی آسیب بزنند، با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت امکان داروهایتان را تغییر دهد. مصرف برخی مواد از جمله آنتی اکسیدان‌ها، بتاکاروتن، ویتامین c ویتامین e و منیزیم برای جلوگیری از وزوز توصیه شده‌اند. استفاده از سلول‌های بنیادی و ژن درمانی نیز از جمله مواردی است که تحت مطالعه و تحقیق است.

در اینجا چند کار وجود دارد که بیماران می‌توانند برای کمک به پیشگیری و به حداقل رساندن وزوز گوش انجام دهند:

 • قرار گرفتن در معرض صدای بسیار بلند را کاهش دهید زیرا می‌تواند به شنوایی آسیب زده و زمینه ساز وزوز باشد.
 • از سکوت کامل بپرهیزید زیرا درک وزوز و آزار دهندگی آن در سکوت بیشتر است.
 • مصرف نمک را کاهش دهید زیرا مشکلات فشار خون به عنوان عاملی در ایجاد وزوز مطرح شده است.
 • فشار خون خود را کنترل کنید.
 • از محرک‌هایی مانند کافئین و نیکوتین خودداری کنید.
 • ورزش کنید و به طور کلی سبک زندگی سالم و فعالی داشته باشید.
 • کاهش خستگی می‌تواند موثر باشد.
 • استرس را مدیریت کنید زیرا می‌تواند به تشدید علائم وزوز منجر شود.
 • آموزش فردی می‌تواند مفید باشد که این اطلاعات لازم توسط شنوایی شناس به بیماران داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: معرفی سمعک پیش ساخته

اگرچه هیچ درمان شناخته شده‌ای برای اکثر انواع وزوز گوش وجود ندارد، گزینه‌های مدیریتی زیادی وجود دارد و اکثر مبتلایان به وزوز گوش می‌توانند به درجات مختلفی تسکین بیابند. برای اینکه بدانید کدام روش درمانی برای شما بهتر است باید حتما با پزشک و شنوایی شناس خود مشورت کنید.

دکتر شنوایی سنجی در حال ارزیابی وزوز گوش یک خانم

وزوز گوش چگونه ارزیابی می شود؟

ارزیابی میزان وزوز گوش

شنوایی شناسان از برخی پرسشنامه‌ها استفاده می‌کنند که می‌تواند شدت تاثیر وزوز و همچنین دلایل وزوز گوش را تشخیص داده و تاثیر آن بر زندگی فرد را بسنجد. همچنین ارزیابی‌هایی در مورد خود وزوز توسط شنوایی شناس و در اتاقک اکوستیک با استفاده از دستگاه ادیومتر انجام می‌شود. ابتدا فرکانس وزوز تعیین می‌شود. شنوایی شناس تعدادی صدا به گوش فرد ارائه می‌کند تا بگوید صدای وزوزش شبیه به کدام صدا بوده است. سپس شدت وزوز تعیین می‌شود تا مشخص شود بلندی آن چقدر است. در مرحله بعد میزان پوشش پذیری وزوز بررسی می‌شود یعنی اینکه در صورت وجود صدایی دیر آیا وزوز به طور کامل محو می‌شود؟ شدتش کم شده و یا بدون تغییر می‌ماند؟ از نتایج این بررسی‌ها می‌توان برای تعیین روند درمان وزوز در فرد استفاده کرد.

ویدئو زیر، دکتر محمدرضا تقوی درباره دلایل  وزوز گوش، نکاتی را با شما به اشتراک می‌گذارند:

تحقیقات در مورد وزوز گوش

طبق تحقیقات در حدود ۹۴ درصد مردم در محیط های آرام وزوز گوش را تجربه می‌کنند. با این وجود وقتی شما دچار کاهش شنوایی هم می‌شود مقداری از صداهای محیط را از دست می‌دهید و به عبارتی تجربه محیط‌های آرامتان بیشتر می‌شود و این به معنی افزایش اگاهی شما از وزوز است. بسیاری از سمعک‌های امروزی این قابلیت را دارند که وزوز افراد را کنترل کنند. سمعک‌های پیشرفته دارای مدارات ویژه‌ای برای کنترل وزوز هستند؛ بدین صورت که این مدارات نویز خاصی را در محدوده فرکانسی وزوز در فاز مخالف تولید می‌کنند که بدین صورت وزوز بیمار پوشش داده می‌شود.

استفاده از سمعک در این مورد از وزوز دو مزیت را نشان می‌دهد: با افزایش ورودی صوتی و بهبود مکالمات، بیمار آگاهی کمتری از وزوز داشته باشد. در واقع در این مورد کافی است که تقویتی که توسط سمعک انجام می‌شود صدای افراد یا تلویزیون یا … را مقداری بالاتر از انچه وزوز گوش فرد هست افزایش دهد. در این صورت پوششی که قبلا توسط وزوز انجام می‌شده برطرف می‌شود و تمرکز فرد بر روی مکالمات بهبود میابد. این بدان معنی است که مغز شما می‌تواند روی صداهای دلخواهتان ( بجای وزوز ) تمرکز کند.

سمعک‌های مخصوص وزوز گوش

همچنین یک راه دیگر استفاده از سمعک‌هایی خاص است که سطح نویز داخلی بالایی دارند که به عنوان درمان وزوز گوش شناخته می‌شود که این مورد هم باعث می‌شود درک فرد از وزوز کاهش یابد. از این طریق با افزایش عادت پذیری فرد تاثیر وزوز را در زندگی خود از یاد می‌برد.

در این مورد باید سمعک در ساعات ابتدایی بیداری هم استفاده شود تا به مرور به حداکثر کارایی خود برسد. طبق بررسی‌هایی که انجام شده برای تعداد مشخصی از مردم ، سمعک تاثیر وزوز را کاهش می‌دهد و باعث افزایش کیفیت زندگی آنان می‌شود. همچنین سمعک دوطرفه در این زمینه کارایی بیشتری نسبت به سمعک یک طرفه دارد. طبق آمار ۶۷ درصد افرادی که سمعک یکطرفه دریافت می‌کنند و ۶۹ درصد افرادی که سمعک دوطرفه دریافت می‌کنند بهبود وزوزشان را گزارش کرده‌اند. اما این نسبت‌ها در شنیدن مکالمات روزمره کمی متفاوت است و شنوایی دو گوشی تاثیر بسزایی در شنیدن مکالمات دارد و راحتی بیشتری را در حین مکالمات فراهم می‌اورد.

علی رغم همه‌ی فوایدی که در کنار استفاده از سمعک برای بهبود وزوز ذکر شده است و بیماران اکثرا رهایی از وزوز را هنگام استفاده از آن گزارش کرده‌اند اما بیشتر این بیماران از درک دوباره‌ی وزوز هنگام برداشتن سمعک، برای مثال در شب شاکی و ناراضی هستند. به همین دلیل است که پیشنهاد می‌شود در بیمارانی که مبتلا به وزوز هستند تنها از یک روش ( که در این جا استفاده از سمعک است ) استفاده نشود. بلکه برای مدیریت وزوز باید روش‌های مختلف را در کنار یکدیگر استفاده کرد از جمله برنامه‌های اموزشی و مشاوره‌ای و حمایت‌های گروهی، درمان زوز به روش بازاموزی، درمان شناختی رفتاری وزوز و …

برای مثال در این روش، بیماری که فقط از سمعک استفاده می‌کند، روند خوگیری یا عادت پذیری مغز نسبت به وزوز را به تاخیر می‌اندازد. زیرا زمانی که مغز نمی‌تواند محرک را کشف کند قادر نیست که به آن عادت کند. بنابراین توصیه می‌شود که سمعک‌ها در ساعاتی از روز برداشته شوند و در شرایطی که وزوز قابل شنیدن است مشاوره های وزوز برای خوگیری با آن انجام شود.

سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی با کسانی که به دنبال درمان وزوز گوش هستند باید این نکته مهم را یادآور شویم که مهم‌ترین اقدام در جهت درمان این اختلال این است که پزشک و یا شنوایی شناس این اختلال و بیماری را به درستی و خوبی تشخیص دهد و روش‌های درمانی را به عنوان یک روش مطمعن و مناسب به کسانی که از این بیماری رنج می‌برند تجویز کند تشخیص این اختلال مهم‌ترین اقدام است و می‌تواند اقدام پایانی برای شما خرید سمعک باشد. واقعا سخت است که یک صدایی به طور مداوم در گوش شما وزوز کند، این مشکل می‌تواند زندگی را برای شما مختل کرده و مشکلات عصبی بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد.

از ابتدای این مطلب درباره علل بروز وزوز گوش با شما صحبت کردیم و فهمیدیم که وزوز گوش بیمای شایعی فقط برای افراد سالخورده نیست و حتی ممکن است تا جوانان نیز به این مشکل دچار شوند، پس ماقبت از گوش‌ها بای شنوایی بهتر بهترین راه برای دچار نشدن به این نوع بیماری ها می‌باشد، وزوز گوش دلایل و علت‌های خاصی دارد که می‌توانید بارعایت کردن برخی نکات ساده از بروز وزوز گوش جلوگیری کنید. همانطور که کفتیم وجود صدا در سر و این که به غیر از شما هیچکس دیگری این صدا را نمی‌شوند می‌تواند باعث آزار شما و دور شدن از جامعه و کاهش روابط اجتماعی فرد شود.

برای دریافت وقت مشاوره می‌توانید فرم درخواست مشاوره دانیال کلینیک را پر کنید. برای مشاوره سمعک و استفاده از خدمات کلینیک دانیال می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۶۰۳۵۹۵۳ تماس بگیرید و نسبت به تعیین وقت اقدام فرمایید.

در این مقاله با نظارت دکتر محمدرضا تقوی کاندیدای دکتری دانشگاه تهران و مدیر مرکز ارزیابی شنوایی دانیال در مورد وزوز گوش خواندیم.

منبع: Mayoclinic

کلینیک شنوایی سنجی دانیال

سوالات متداول

 • گوش من وزوز می کند چه کار باید انجام دهم؟

اگر گوش شما وزوز می کند بهتر است برای درمان وزوز گوش به یک شنوایی شناس مراجعه کرده و اول علت وزوز گوش شما تشخیص و ارزیابی شود و سپس در این مورد درمان آن تصمیم گیری شود.

 • هزینه درمان وزوز گوش چقدر است ؟

این مورد بستگی به نوع و میزان شدت این مشکل در سیستم شنوایی شما دارد ممکن است خرید سمعک فقط تنها راه حل باشد ممکن هم هست که موارد دیگر که ارزان تر هم هستند استفاده کنید.

 • صدایی بعضی وقت ها در گوش من مانند زنگد یا وزوز به صدا در می آید آیا قرار است کم شنوا شوم؟

حتما وزوز در گوش علت کم شنوایی نیست ولی بهتر است که برای رفع این مشکل به شنوایی شناس خود مراجعه کنید.

 • کدام روش ها غیر از سمعک برای وزوز گوش مناسب است ؟

روش های درمانی مانند دارو و مدیریت استرس و حتی رفتار درمانی یکی از روش هایی درمان وزوز گوش است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

۶ دیدگاه

  • سلام دوست عزیز.
   همانطور که گفته شد وزوز گوش بر اثر عوامل مختلفی به وجود می‌آید. گاهی ممکن است در اثر بیماری خطرناکی باشد که سلامت شنوایی شما را به خطر می‌اندازد و گاهی بر اثر شنیدن صدای بلند ناگهانی. اگر وزوز گوش چندبار برای شما پیش آمد، باید فورا به پزشک شنوایی سنجی مراجعه کنید. سمعک می‌تواند گزینه خوبی برای درمان وزوز گوش باشد.

  • سلام وقتتون بخیر.
   شما اول باید به پزشک شنوایی سنجی مراجعه کنید تا علت وزوز گوشتان مشخص شود. سپس با تشخیص پزشک، سمعک مورد نظر برای شما انتخاب می‌کنند.
   اغلب از سمعک هوشمند و سمعک دیجیتال برای درمان وزوز گوش استفاده می‌کنند

 • سلام. من بخاطر شغلم در معرض صدای بلند هستم. گوشم گاها وزوز میکنه و سنگین هم شده. راهکار درمانی برای بنده دارید؟

  • سلام دوست عزیز، وقتتون بخیر
   به شما توصیه میکنم در محل کار حتما از گوشی های محافظ استفاده کنید و بیشتر از این سلامت گوش خود را به خطر نندازین.
   برای درمان وزوز گوش و سنگینی آن نیز توصیه میکنم ابتدا به متخصص شنوایی سنجی مراجعه کنید، سپس با مشورت ایشون از سمعک استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *