دلیل استفاده از دو سمعک به جای یک سمعک چیست؟ ۶ دلیل مهم استفاده

دلیل استفاده از دو سمعک به جای یک سمعک چیست؟ ۶ دلیل مهم استفاده

دو سمعک

فهرست مطالب

تا قبل از حدود دهه ۱۹۸۰، برای افراد معمول بود که فقط از یک سمعک به جای دو سمعک استفاده کنند. با این حال، در نهایت علم با اطمینان مطلق ثابت کرد که بهتر است از سمعک در هر گوش استفاده شود. کم شنوایی و علائم کم شنوایی مشکلی است که زندگی فرد و اطرافیانش را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. اکثر افراد مبتلا به کم شنوایی این مشکل را در هر دو گوش دارند. در این مطلب قصد داریم دلایل استفاده از یک جفت سمعک را مورد بررسی قرار دهیم پس ما را همراهی کنید.

به چه دلیل به دو سمعک نیاز دارید؟

شنوایی یکی از حواس پنجگانه انسان بوده و خوب گوش دادن برای درک دنیای اطراف ما ضروری است. بنابراین استفاده از سمعک در هر دو گوش در صورت داشتن کم شنوایی در هنگام خرید سمعک توصیه می شود. یکی از دلایل اصلی این امر این است که یک جفت به شما امکان می دهد صداها را بهتر درک کنید. اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم:

۱-نپذیرفتن خطر محرومیت شنوایی

شنیدن صدا برای برقراری ارتباط بین افراد و انجام کارهای روزمره ضروری خواهد بود. وقتی کم شنوایی رخ می دهد و به بهترین مرکز شنوایی سنجی مراجعه نمی کنیم و در نهایت از سمعک استفاده نمی کنیم، عدم تحریک در عصب شنوایی منجر به تحلیل رفتن آن می شود. امروزه این مشکل به عنوان کم شنوایی در بین مردم معروف است. بنابراین، استفاده از دو سمعک نه تنها برای بهتر شنیدن، بلکه برای تحریک شنوایی باقی‌مانده و جلوگیری از ناشنوا شدن مهم است.

استفاده از سمعک در سنین مختلف
یکی از کربردهای دو سمعک تحریک کردن کامل مغز است

۲-تحریک کردن کامل مغز توسط سمعک های دو نفره

مغز شما از دو قسمت تشکیل شده است و هر دو با هم کار می کنند تا صدا ها را به خوبی پردازش کنند. در شرایط عادی، سیگنال های صوتی از هر دو گوش با شدت یکسانی توسط مغز دریافت می شوند. مغز می تواند صداها را به عنوان سیگنال های مهم تفسیر کرده و آن ها را از نویز پس زمینه متمایز کند. وقتی در هر دو گوش کم شنوایی وجود دارد و از یک سمعک استفاده کنیم، پردازش گفتار برای مغز دشوار خواهد بود.

۳-عدم نیاز داشتن به میزان تقویت بالا

هنگامی که از دو سمعک استفاده می شود، می توانید میزان صدای آن ها را در حدود کم تنظیم کنید و همچنان به درستی بشنوید. اگر از یک سمعک استفاده کنید، اغلب مجبورید برای جبران صدا، میزان صدا را تا حد ناخوشایندی افزایش دهید. یکی از شایع ترین شکایات کاربرانی که از یک سمعک استفاده می کنند مربوط به همین امر است. همچنین پایین نگه داشتن صدا به محافظت از شنوایی شما در برابر آسیب های بعدی مانند وزوز کمک می کند.

تجویز سمعک توسط پزشک متخصص
عکس از تجویز کردن سمعک به وسیله متخصص شنوایی

 

۴-کیفیت بهتر صدا با دو سمعک

معمولاً، سیستم شنوایی ما اطلاعات را از هر دو گوش چپ و راست دریافت می کند. توانایی تشخیص گفتار از نویز و فقط شنیدن صدای اصلی با استفاده از دو دستگاه سمعک بسیار بهتر است. بسیاری از افرادی که از یک سمعک استفاده می کنند در مکالمه گروهی و همچنین در مکان های پر سر و صدا در شنیدن مشکل دارند. بنابراین برای بهبود کیفیت صدا و ارتباط بهتر با اطرافیان از دو دستگاه استفاده کنید.

۵-رضایت بیشتر کاربران

بر اساس تحقیقات افرادی که از دو دستگاه استفاده می کنند نسبت به افرادی که فقط یک سمعک و سمعک هوشمند را انتخاب می کنند، رضایت بیشتری دارند. کیفیت صدای ارائه شده توسط دو سمعک به طور قابل توجهی تجربه شنیداری را بهبود می بخشد. بیشتر افراد اذعان دارند که پس از امتحان دو دستگاه، هرگز به استفاده از یک سمعک بر نمی گردند.

۶-واقف بودن به جهت آمدن صدا در دو سمعک ها

بسیاری از افراد، پس از تشخیص کم شنوایی در ادیومتری شنوایی سنجی، می خواهند با استفاده از یک سمعک خود را درمان کنند. اما باید برای اطلاع دقیق از جهت آمدن صدا دو دستگاه سمعک را مورد استفاده قرار دهید. سیگنال های صوتی که از هر دو گوش به مغز انتقال می یابند امکان پیدا کردن منبع و جهت صداها را می دهند. در صورتی که این سیگنال ها همیشه فقط از یک گوش دریافت شوند، مغز نمی تواند منشا آن ها را تشخیص دهد.

 ویدیو زیر صحبت های دکتر تقوی در ارتباط با استفاده از سمعک تک گوشی و دو گوشی است:

چه زمانی استفاده از دو سمعک بهتر از یک سمعک است؟

با پیشرفت علم، مشخص شد عملکرد گوش ‌های افرادی که سمعک ماننند سمعک داخل گوشی استفاده نمی‌ کنند به مرور زمان  بدتر می شود. بیمار در درک گفتار به مشکل بر می خورد، علاوه بر این شنوایی دو طرفه را نیز از دست می دهد. در صورت کم شنوایی در هر دو گوش متخصص شنوایی شما توصیه می کند، بهتر است از دو سمعک استفاده کنید.

در فردی که دچار این مدل کم شنوایی است، سمعک ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. آن ها اطلاعات دریافتی را رد و بدل خواهند کرد و پاسخ بهتری به مغز می دهند. همچنین درک گفتار را بهبود می بخشند و توانایی تشخیص اینکه صدا از کجا می آید را بالا می برند. به علاوه استفاده از دو دستگاه می ‌تواند به شنیدن بهتر صداهای خاص در محیط‌ هایی با نویز زیاد کمک کند‌.

بیشتر بخوانید: آشنا شدن با نکاتی جهت استفاده از سمعک

تجویز سمعک در کلینیک گوش دانیال

هنگامی که مشکلات شنوایی رخ می دهد، افراد معمولاً غمگین تر و منزوی تر می شوند و به خوبی نمی توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند. بنابراین، استفاده از سمعک ضروری است، زیرا مزایای متعددی از جمله ارتباط خوب با خانواده، سلامت روان و زندگی بهتر به همراه دارد. به طور مختصر سمعک یک وسیله الکترونیکی با میکروفون کوچک است که صداها را تقویت می کند. در واقع کم شنوایی به دلایل مختلفی رخ می دهد، بنابراین تجویز کردن سمعک باید توسط متخصص شنوایی سنجی در تهران انجام شود.

یک پزشک ماهر به شما کمک می کند تا بتوانید سمعک مناسبی را برای خود تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید. کلینیک گوش دانیال با برخورداری از متخصصان ماهر و تجهیزات مدرن گزینه بسیار مناسبی است. در این کلینیک آزمایش های مختلف (شنوایی‌ سنجی با فرکانس بالا ، تحقیق آستانه ناراحتی و سایر موارد) جهت بررسی وضعیت شنوایی انجام می شود. از طریق این آزمایشات به خوبی ارزیابی می‌ کنند که چه سمعکی با نیازهای بیمار تطبیق دارد.

تجویز دو سمعک برای شنوایی بهتر
تصویری از دو سمعک

در آخر

وقتی فرد برای مدت طولانی طیف خاصی از صداها را نمی شنود، معمولاً مغز توانایی تشخیص صداها را از دست می دهد. بر همین اساس هنگامی که کم شنوایی در هر دو گوش وجود دارد، توصیه می شود از دو سمعک استفاده کنید. حتی اگر یکی از گوش ها کم شنوایی بیشتری داشته باشد باز نیز یک جفت پیشنهاد می شود. همچنین تجویز سمعک برای استفاده از سمعک در هر دو گوش به شما کمک می‌ کند تا روی گفتگوی خود با اطرافیان بهتر تمرکز کنید.

 

کلینیک دانیال

منبع: health harvardregueraudifonos

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات