تست سرگیجه vng چیست و چگونه انجام می شود

تست سرگیجه vng چیست و چگونه انجام می شود

فهرست مطالب

سرگیجه و صدای گوش یکی از عارضه‌هایی است که برای همه انسان‌ها اتفاق می‌افتد. با انجام تست سرگیجه می‌توان دلیل اصلی این مشکل را پیدا کرد. دلیل این سرگیجه‌ها می‌تواند بسته به شرایط بدنی افراد، متفاوت باشد. از عوامل موثر در ایجاد این مشکل می‌توان به اختلالات سیستم عصبی، مشکلات غدد درون‌ریز و مشکلات قلبی اشاره کرد.

اما مهم‌ترین عامل ایجاد حس گیجی، مشکلات به‌وجود آمده در گوش داخلی است. هنگامی­که افراد دچار این مشکل می‌شوند، چشم‌ها برای حفظ دید و بینایی خود، واکنش‌های غیر‌ارادی انجام می‌دهند‌. ثبت حرکات غیر‌ارادی چشم‌ها و بررسی آن‌ها، می‌تواند منشا اصلی ایجاد این سرگیجه‌ها را پیدا کند که همان vng نام دارد.

تست سرگیجه vng

تست سرگیجه vng چیست؟

به‌منظور درک بهتر این تست، ابتدا عارضه سرگیجه را معرفی می‌کنیم. سرگیجه یک اصطلاح نه‌چندان دقیق برای توصیف حالات ضعف و نا‌توانی، سبک‌سری، عدم تعادل و بی‌ثباتی است. به‌طور‌معمول درک افراد از حرکات اطراف به‌صورت چرخشی است.

اما برخی از افراد احساس می‌کنند که به یک سمت کشیده می‌شوند. این عارضه مختص به سن خاصی نیست و احتمال ابتلا به آن، برای همه افراد در سنین مختلف وجود دارد.

در‌حالت‌کلی٬ تست سرگیجه به متخصصین مانند شنوایی سنجی کمک می‌کند تا دلیل عدم‌تعادل و بی‌ثباتی بدن شما را پیدا کنند. این تست حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد که بیمار در ‌این مدت‌زمان هیچ چیزی از روند آن احساس نمی‌کند.

برای ثبت حرکات چشم، از یک عینک مجهز به دوربین استفاده می‌شود. این دوربین به‌دنبال حرکات غیر‌ارادی، ثابت، سریع یا پرشی از سمت چشم است.

این حرکات غیر‌ارادی، نیستاگموس نامیده می‌شوند. نیستاگموس به حرکاتی گفته می‌شود که چشم‌ها به سمت بالا و پایین یا پهلوی چپ و راست کشیده شوند. این اتفاق زمانی می‌افتد که مغز پیام‌های اشتباهی را از چشم‌ها و سیستم تعادل که در گوش داخلی قرار دارد، دریافت می‌کند.

کاربرد تست vng

تست سرگیجه برای تشخیص بیماری‌های مختلف و علائم کم شنوایی کاربرد دارد. از این تست برای ردیابی بیماری‌های مختلف یا بیماری‌های مغزی که در فعالیت مغز دخالت دارد، استفاده می‌شود؛ بنابراین، اگر به هر‌یک از علائم این عارضه مبتلا هستید، برای انجام این تست اقدام کنید.

از این علائم می‌توان به مشکلات تعادلی، گیجی‌های متوالی و طولانی، احساس پر بودن یا فشار در گوش و سوت کشیدن گوش٬ وزوز و …. اشاره کرد.

موارد تست vng

در‌صورت مشاهده هر‌ یک از علائم اختلال دهلیزی، به پزشک مراجعه کنید. این مشکل خود را به‌صورت احساس چرخش در سر افراد نشان می‌دهد؛ اما در برخی مواقع افراد فکر می‌کنند محیط اطراف آن‌ها است که می‌چرخد. همچنین در‌حین راه رفتن می‌لرزید و احساس می‌کنید که سر شما بسیار سبک است.

اگر این علائم از ‌نظر پزشک شدید و نیازمند بررسی باشند، انجام تست سرگیجه را برای شما تجویز می‌کند.

مردی در حال دادن تست سرگیجه vng

نحوه انجام تست vng

تست سرگیجه می‌تواند توسط متخصصان مختلف از‌جمله متخصص گوش و حلق و بینی، متخصص شنوایی سنجی در تهران و متخصص مغز و اعصاب تجویز شود. در ‌حالت‌ کلی روند این تست شامل ۳ بخش مختلف است.

بخش اول آزمایش عینک

نحوه انجام تست به‌گونه‌ای است که افراد در یک اتاق تاریک می‌نشینند. سپس پزشک، یک عینک را روی چشمان آن‌ها قرار می‌دهد. در ‌این ‌هنگام دوربین‌هایی که داخل عینک قرار دارند، حرکت چشم‌ها را ثبت و بررسی می‌کنند. دوربین‌ها به‌دنبال حرکات نیستاگموسی چشم‌ها هستند؛ زیرا در ‌صورت ایجاد این حرکت‌ها می‌توان از بیماری‌های افراد، اطلاع پیدا کرد.

بخش دوم آزمایش چشمی:

در این قسمت، نقاط متحرک و غیر‌متحرکی روی یک میله نمایش داده می‌شوند. شما باید با چشمان خود آن‌ها را دنبال کنید. در‌ حین انجام این مرحله، متخصص سر و بدن شما را در حالت‌های مختلف قرار می‌دهد. هدف متخصص از انجام اینکار، بررسی احتمال ایجاد نیستاگموس است.

بخش سوم آزمایش کالریک

پزشک متخصص برای انجام آزمایش کالری، آب یا هوای گرم و خنک را در هر‌گوش قرار می‌دهد. هنگامی­که آب‌و‌هوای سرد وارد گوش می‌شود، باید زمینه ایجاد نیستاگموس را فراهم کند. به‌طوری­که چشم‌ها از سرمای داخل گوش داخلی دور شده و به سمت عقب برگردند.

اگر به دنبال کلینیک گوش تهران  می گرید این مطلب برای شما است.

عوارض تست vng

انجام برخی از تست‌ها، با عوارض جانبی همراه است. به‌طوری­که برخی از عوارض، به سلامت افراد پیرامون بیمار آسیب می‌رسانند اما تست سرگیجه مانند تمپانومتری از این موضوع پیروی نمی‌کند؛ زیرا این آزمایش هیچ عوارضی ندارد و بی‌خطر است. بنابراین، می‌توانید با آسودگی‌خاطر این آزمایش را انجام دهید.

فردی در حال دادن تست سرگیجه vng

آمادگی قبلی برای تست vng

متخصصانی که این آزمایش را انجام می‌دهند، دستور‌العمل‌های خاصی را توصیه می‌کنند؛ بنابراین، برای اینکه آزمایش به بهترین شکل انجام شود، نکات زیر را رعایت کنید.

  • اگر از لنز استفاده میکنین قبل از انجام تست لنز را از چشم دربیاورید.
  • برای انجام vng صورت خود را پاک کنید؛ زیرا نباید هیچ ماده آرایشی روی صورت شما باشد.
  • ۲ تا ۴ ساعت پیش از انجام تست، از خوردن غدا‌های جامد و شیر خودداری کنید.
  • از مصرف قهوه، کافئین، چای و نوشابه تا نیمه‌شب روز آزمایش اجتناب کنید.
  • دو روز پیش از آزمایش، مصرف آسپرین یا دارو‌های حاوی آسپرین را با مشورت پزشک قطع کنید.
  • اگر از دارو‌های ضد‌سرگیجه استفاده می‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید.
  • به مدت ۲ روز قبل از تست سرگیجه، از مصرف الکل یا دارو‌های مایع دارای الکل خودداری کنید.

بدون‌شک پس از انجام تست هم باید از سلامت بدن خود اطمینان حاصل کنید؛ بنابراین باید مراقبت‌های پس از آزمایش را انجام دهید.  

  • پس از انجام vng تا یک روز پس از آن استراحت کنید و فقط در موارد ضروری حرکت کنید.
  • از تکان دادن سر خود اجتناب کنید.

خطرات تست vng

انجام تست سرگیجه هیچ خطری برای بیماران ندارد؛ اما با انجام این آزمایش ممکن است دچار سرگیجه یا حالت ‌تهوع شوید. این حالات پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از بین خواهند رفت. اگر احساس سرگیجه شما طولانی شد، نیازی نیست نگران شوید؛ زیرا با کمی استراحت این مشکل بر‌طرف می‌شود.

هزینه تست vng

هزینه تست vng

هزینه انجام تست سرگیجه بر ‌اساس تعرفه وزارت بهداشت تعیین می‌شود. این آزمایش تحت‌ پوشش اکثر بیمه‌ها قرار دارد؛ بنابراین اگر بیمه داشته باشید، فقط قسمتی از هزینه‌ها را پرداخت خواهید کرد

. اما در‌ حالت ‌کلی هزینه آن همانند قیمت سمعک به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ به‌عنوان مثال ممکن است پزشک برای برخی از افراد، تمام مراحل تست را توصیه کند. در ‌این‌ صورت هزینه تست افزایش می‌یابد.

 

کلینیک شنوایی سنجی دانیال

این مطلب زیر نظردکتر سید محمدرضا تقوی کاندیدای دکتری تخصصی شنوایی و تعادل دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیریت مرکز ارزیابی شنوایی دانیال نوشته شده است.

منبع

«سوالات متداول»

۱. آیا تست سرگیجه مناسب برای همه است؟

بله، تقریباً همه افراد می‌توانند این تست vng را انجام دهند، با این حال، برخی از شرایط پزشکی ممکن است انجام این تست را محدود کنند.

۲. آیا این تست دقیق است؟

تست دقیقی است، اما ممکن است در برخی موارد نتایج اشتباهی نیز ایجاد شود. پزشک شما نتایج را به درستی تفسیر خواهد کرد.

۳. آیا این تست درمانی است؟

خیر، تست vng درمانی نیست، بلکه به منظور تشخیص و ارزیابی انجام می‌شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۷ از ۵
از مجموع ۳ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات