۴ عامل از اصلی ترین دلایل وزوز گوش را بشناسید

احساس وزوز گوش دانیال کلینیک کلینیک شنوایی و تجویز سمعک

یک مگس یا پشه ای را تصور کنید که در طول یک روز بارها در کنار گوش شما وزوز می کند قطعا ناراحت می شوید و قصد دارید که از شر آن خلاص شوید . حال تصور کنید که در طول روز چندین بار چیزی در گوش شما وزوز کند ، قطعا زندگی را برای شما مختل می کند و احساس ناخوشایندی دارید این مشکل یکی از اختلالت گوش است و شنوایی شناس ها و پزشکان برای دلایل وزوز گوش موارد متعددی را معرفی کردند.

وزوز گوش ( Tinnitus ) زمانی برای شما اتفاق می افتد که فرد در گوش های خود صدای زنگی را احساس می کند که ناشی از عوامل خارجی نیست و کسی غیر از شما آن را نخواهد شنید. علت وزوز گوش معمولا به دلیل بیماری های زمینه ای مانند افزایش سن ، آسیب دیدن گوش و یا مشکل در سیستم شنوایی و حتی اختلال در گردش خون اتفاق می افتد. این اختلال در سیستم شنوایی یکی از مشکلات شایع در بزرگسالان و افراد مسن است که تقریبا ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد را شامل می شود. البته امروزه به دلایلی که در ادامه این مطلب از مجله  دانیال کلینیک  به آن اشاره خواهیم کرد در جوانان نیز این مشکل مشاهد شده است.

مهم ترین دلایل وزوز گوش

بیماری های شنوایی هر کدام دلایلی دارند هرچند که این دلایل گوچک باشند اما می تواند موجب مشکلات بزرگی در سیستم شنوایی شما شود در این قصد شما را با مهم ترین عوامل و دلایل وزوز گوش آشنا خواهیم کرد و با شما سخن خواهیم گفت:

کم شنوایی

در گوش داخلی یک سری سلول های بسیار ریز و ظریف وجود دارند که به آنها حلزون گوش می گویند این سول ها وظیفه تبدیل سیگنال های صوتی را دارند و بعد از دریافت این سیگنال ها این حلزون ها هستند که در گوش به حرکت در می آیند ، این فایند موجب می شود که مغز سیگنال های دریافتی را صدا تفسیر کند. با افزایش و کهولت سن که موجب  پیر گوشی در افراد می شود این سلول ها  ممکن است خم یا شکسته شوند و به تدریج موجب وزوز گوش در افراد شود.

عفونت گوش

یکی دیگر از عوامل مهم وزوز جرم های فشرده گوش  می باشد وقتی که این مایع ها در گوش زیاد جمع شود و موجب فشار بیش از حد برروی گوش شود وزوز گوش اتفاق می افتد.

ضربه به سر

سر یکی از حساس ترین نقاط بدن می باشد و ضربه خوردن به آن می تواند موجب مشکلات بسیار خطرناکی برای افراد بوجود بیاورد و در این جا هم ممکن است ضربه خوردن به سر موجب وزوز گوش شود و اختلالت زیادی را در سیستم شنوایی افراد بوجود بیاورد.

مصرف برخی از داروها

جالب است بدانید که مصرف برخی داروها نیز از دلایل وزوز گوش می باشد و در بسیاری از موارد قطع این داروها می تواند وزوز را در گوش شما کاهش و یا از بین ببرد برخی از داروهایی که می تواند موجب وزوز شود و این موارد را در گوش شما تشدید کنند مانند انتی بیوتیک ها، داروهای ضد افسردگی، داروهایی که افراد برای درمان سرطان استفاده می کنند و همینطور داروهای غیر استروییدی و همینطور داروهای ضد مالاریا از این دسته داروها می باشند.

دلایل دیگر وزوز گوش

چهار عاملی که در بالا به آن اشاره کردیم از شایع ترین و اصلی ترین دلایل وزوز گوش در افراد بود اما دلایل دیگری هستند که طبق بررسی ها و تجربه افراد و همنیطور نظرات پزشکان جمع آوری شده اند:

بیماری منییر

وزوز در گوش می تواند از نشانه های بروز و ایجاد بیماری به نام منییر که جزو بیماری های گوش داخلی است و عمده دلیل آن نیز می تواند فشار مایع  و جرم در گوش افراد باشد در مقالات قبلی با شما درباره درمان بیماری منییر  صحبت کرده بودیم اگر به دنبال این هستید که درباره این بیماری بیشتر بدانید می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

اختلال عملکرد شیپور استاس

شیپ.ر استاش یکی از لوله های داخل گوش است که گوش میانی را به قسمت فوقانی و بالایی گوش متصل می کند ، منبسط شدن این لوله ممکن است موجب وزوز گوش در فرد شود.

اتوسکلروز

زمانی که استخوان های گوش میانی دچار تغییراتی شوند و به اصطلاح سفت شوند می تواند از علت های وزوز گوش نیز باشد این مورد بیشتر به صورت ارثی اتفاق می افتد.

اسپاسم عضلانی در گوش داخلی

از دیگر عوالم و دلایل وزوز گوش در افراد را می توان منقبض شدن و اسپاسم عضلات گوش داخلی دانست، از لحاظعلمی هنوز هیچ دلیلی برای این مورد توضیح داده نشده است و البته به عقیده بسیاری از پزشکان این مشکل می تواند ناشی از ام اس نیز باشد.

نوروم آکوستیک

تقریبا تمامی بیماری های شنوایی می تواند جزو علت های وزوز در گوش افراد باشد نوروم آکوستیک هم جزو همین مواردی است نوروم یک توده سرطانی خوش خیم است که در جمجمه ایجاد می شود و وضعیت شنوایی را کنترل می کند و تشدید آن می تواند موجب وزوز گوش شود.

عوامل دیگری نیز مانند دیابت ، فشار خون، مشکلات تیروییدی ، کم خونی  و همینطور میگرن نیز می تواند از دلایل وزوز گوش باشد.

نشان دادن دلایل وزوز گوش در افراد

 

انواع وزوز گوش

افرادی که مبتلا به وزوز گوش هستند نسبت به صداها دچار حساسیت می شوند و این عملکرد در مغز و شنوایی آنها تاثیر گذار  است.وجود وزوز در گوش ممکن است برای برخی اهمیت نداشته باشد و سال ها با این مشکل زندگی کنند ما برخی از افراد هستند که نسبت به چنین صداهایی حساس بوده و نمی توانند به راحتی زندگی کنند و دچار مشکلات فراوانی می شوند.

وزوز گوش دارای انواع نختلفی است که در ادامه به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت :

 • وزوز ذهنی یا عینی. از نظر نوع شنیدن توسط درمانگر و شنوایی شناس وزوز به دودسته ذهنی و عینی تقسیم می شود اگر شنوایی شناش شما وزوز را در گوش شما هم بشنود از نوع عینی ولی اگر این صدا را در گوش نشنود از نوع ذهنی می باشد.
 • وزوز ممتد یا ضربانی: در صورتی که فرد دچار وزوز ضربانی شود، در اینگونه موارد وزوز معمولا با ضربان قلب فرد هماهنگ است و می تواند ناشی از مشکلات عروقی باشد. این دسته از وزوز ها بیشتر احتمال دارد که عینی نیز باشند. اما گاهی وزوز ممتد است یعنی قطع و وصل نمی شود. این نوع وزوز شیوع بالاتری دارد.
 • وزوز حاد یا مزمن: همانند هر بیماری و مشکل دیگری در بدن اگر وزوز طولانی شده و خودبخود بهبود نیابد به آن وزوز مزمن می گویند.
 • وزوز یک طرفه یا دو طرفه: درک صدای وزوز ممکن است فقط در یک گوش/سمت و یا در دو گوش باشد.

البته تقسیم بندی های دیگری نیز درباره وزووز گوش بر اساس میزان شدت این بیماری نیز شده است

 • وزوز ملایم:  متوسط یا شدید. می توان وزوز را بر اساس شدت درک آن توسط بیمار طبقه بندی نمود. وزوز های ملایم معمولا مشکل خاصی ایجاد نمی کنند و اغلب در سکوت درک می شوند اما وزوز متوسط می تواند با خواب یا کارهایی که نیاز به دقت بالایی دارد تداخل ایجاد کند. وزوز شدید تاثیرات زیادی بر زندگی فرد دارد و می تواند خواب و فعالیت های روزمره فرد را به کلی مختل سازد.
 • تدریجی یا ناگهانی: شروع وزوز در اغلب موارد به صورت تدریجی است اما گاهی نیز در برخی از بیماران وزوز به صورت ناگهانی شروع می شود.

وزوز گوش در جوانان

مشکل وزوز گوش  در جوانان زودتر از بقیه افراد رشد و می کند و ممکن است مشکلات زیادی را در رابطه با روابط و رفتارهای آنها بوجود آورد. این شاید تعجب آور نباشد، زیرا جوانان و نوجوانان به شرکت در کنسرت ها، مهمانی ها و جشنواره های زیادی معروف هستند. و این ها می تواند از دلایل وزوز گوش در جوانان باشد. این مشکلات و صداهایی که اغلب برای آنها بوجود می آیند اغلب شامل گوش دادن به موسیقی بلند برای مدت طولانی است. یک مطالعه در بلژیک نشان داده است که  که از هر پنج نوجوان یک نفر صدای زنگ دائمی در گوش‌ها را تجربه می‌کند و از هر چهار نوجوان،سه نفر دچار مشکل وزوز گوش می باشد. قابل توجه است که تنها ۵ درصد از آنها از صدای بلند با گوش گیر محافظت می کنند. این بی توجهی به خطر صداهای بلند همان چیزی است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) را بر آن داشته تا اعلام کند  که ۱.۱ میلیارد نوجوان و جوان در سراسر جهان در معرض خطر کم شنوایی ناشی از ترکیب سمی استفاده از گوشی ناایمن و همچنین سطح بالایی از قرار گرفتن در معرض صداهای بلند از زندگی شبانه، مکان های سرگرمی و رویدادهای ورزشی هستند.

طبق مطالعه ای که سازمان بهداشت جهانی در این زمنیه انجام داد به نتیجه رسید که تقریبا نیمی از جوانان ۱۲ تا ۳۵ سال به صورت مداوم از گوش های نا ایمن استفاده می کنند. و ۴۰ درصد به طور منظم وقت خود را در بارها و کلوپ‌های شبانه می‌گذرانند آنها برای ساعته ای صداهایی ا می شنوند که از ۱۰۰ دسی بل فراتر می رود و طبق گفته پزشکان برخی این صداها انقدر بلند هستند که تنها گوش ۱۵ دقیقه قادر به شندن آن می باشد. دکتر اتین کروگ، مدیر دپارتمان مدیریت بیماری‌های غیرواگیر، ناتوانی، خشونت و پیشگیری از آسیب‌های سازمان جهانی بهداشت،در این باره گفته است که: جوانان «باید توجه داشته باشند که وقتی شنوایی خود را از دست بدهید، دیگر باز نمی‌گردد.» انجام اقدامات پیشگیرانه ساده به افراد این امکان را می دهد که بدون به خطر انداختن شنوایی خود به لذت خود ادامه دهند.» بسیاری از جوانان از یک شب بیرون رفتن با همسر خود وزوز گوش را تجربه می کنند، اما زمانی که عادت به قرار گرفتن در معرض صداهای ناامن پیدا می کنند، این می تواند منجر به وزوز گوش شود. آسیب دائمی سلول های حسی گوش این منجر به از دست دادن شنوایی می شود که درمان شناخته شده ای برای آن وجود ندارد.

وزوز در گوش

 

عوارض وزوز گوش

وزوز یک مشکل صرفا شنوایی نیست. این علامت می تواند جنبه های مختلفی از زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در بیشتر بیماران وزوز به یک مشکل جدی تبدیل نمی شود و درمان مناسب می تواند آن را رفع کند. با اینحال هستند افرادی که وزوزشان موجب تداخل در زندگی روزمره می شود. مشکلات خواب، مشکل در خواندن و تمرکز، مشکل در انجام تکالیف دشوار و یا اختلال در تعاملات اجتماعی می تواند از عوارض وزوز باشد. عوامل روانشناختی بر میزان آزاردهندگی وزوز موثر هستند که باعث می شود برخی از افراد نسبت به آن واکنش بیشتری نشان دهند. افسردگی و اختلالات اضطرابی نیز در بیماران مبتلا به وزوز به شایع است. وزوز نمی تواند افسردگی ایجاد کند اما می تواند عامل تشدید کننده ای برای آن باشد.

پیشگیری از وزوز گوش

استفاده از محافظ شنوایی در محل کاری که پرسروصدا است می تواند از بروز کم شنوایی و وزوز جلوگیری نماید. اگر داروهایی مصرف می کنید که دارای سمیت گوشی هستند یعنی ممکن است به شنوایی آسیب بزنند، با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت امکان داروهایتان را تغییر دهد. مصرف برخی مواد از جمله آنتی اکسیدان ها، بتاکاروتن، ویتامین c ویتامین e و منیزیم برای جلوگیری از وزوز توصیه شده اند. استفاده از سلول های بنیادی و ژن درمانی نیز از جمله مواردی است که تحت مطالعه و تحقیق است.

در اینجا چند کار وجود دارد که بیماران می توانند برای کمک به پیشگیری و به حداقل رساندن وزوز گوش انجام دهند:

 • قرار گرفتن در معرض صدای بسیار بلند را کاهش دهید زیرا می تواند به شنوایی آسیب زده و زمینه ساز وزوز باشد.
 • از سکوت کامل بپرهیزید زیرا درک وزوز و آزار دهندگی آن در سکوت بیشتر است.
 • مصرف نمک را کاهش دهید زیرا مشکلات فشار خون به عنوان عاملی در ایجاد وزوز مطرح شده است.
 • فشار خون خود را کنترل کنید.
 • از محرک هایی مانند کافئین و نیکوتین خودداری کنید.
 • ورزش کنید و به طور کلی سبک زندگی سالم و فعالی داشته باشید.
 • کاهش خستگی می تواند موثر باشد.
 • استرس را مدیریت کنید زیرا می تواند به تشدید علائم وزوز منجر شود.
 • آموزش فردی می تواند مفید باشد که این اطلاعات لازم توسط شنوایی شناس به بیماران داده می شود.

اگرچه هیچ درمان شناخته شده ای برای اکثر انواع وزوز گوش وجود ندارد، گزینه های مدیریتی زیادی وجود دارد و اکثر مبتلایان به وزوز گوش می توانند به درجات مختلفی تسکین بیابند. برای اینکه بدانید کدام روش درمانی برای شما بهتر است باید حتما با پزشک و شنوایی شناس خود مشورت کنید.

ارزیابی وزوز گوش

 

ارزیابی میزان وزوز گوش

شنوایی شناسان از برخی پرسشنامه ها استفاده می کنند که می تواند شدت تاثیر وزوز و همچنین دلایل وزوز گوش را تشخیص داده و تاثیر آن  بر زندگی فرد را بسنجد. همچنین ارزیابی هایی در مورد خود وزوز توسط شنوایی شناس و در اتاقک اکوستیک با استفاده از دستگاه ادیومتر انجام می شود. ابتدا فرکانس وزوز تعیین می شود. شنوایی شناس تعدادی صدا به گوش فرد ارائه می کند تا بگوید صدای وزوزش شبیه به کدام صدا بوده است. سپس شدت وزوز تعیین می شود تا مشخص شود بلندی آن چقدر است. در مرحله بعد میزان پوشش پذیری وزوز بررسی می شود یعنی اینکه در صورت وجود صدایی دیر آیا وزوز به طور کامل محو می شود؟ شدتش کم شده و یا بدون تغییر می ماند؟ از نتایج این بررسی ها می توان برای تعیین روند درمان وزوز در فرد استفاده کرد.

تحقیقات در مورد وزوز گوش

طبق تحقیقات در حدود ۹۴ درصد مردم در محیط های آرام وزوز گوش را تجربه میکنند. با این وجود وقتی شما دچار کاهش شنوایی هم میشود مقداری از صداهای محیط را از دست میدهید و به عبارتی تجربه محیط های آرامتان بیشتر میشود و این به معنی افزایش اگاهی شما از وزوز است . بسیاری از سمعک های امروزی این قابلیت را دارند که وزوز افراد را کنترل کنند. سمعک های پیشرفته دارای مدارات ویژه ای برای کنترل وزوز هستند؛ بدین صورت که این مدارات نویز خاصی را در محدوده فرکانسی وزوز در فاز مخالف تولید می کنند که بدین صورت وزوز بیمار پوشش داده می شود.

استفاده از سمعک در این مورد از وزوز دو مزیت را نشان میدهد: با افزایش ورودی صوتی و بهبود مکالمات ، بیمار آگاهی کمتری از وزوز داشته باشد . در واقع در این مورد کافی است که تقویتی که توسط سمعک  انجام میشود صدای افراد یا تلویزیون یا … را مقداری بالاتر از انچه وزوز گوش فرد هست افزایش دهد. در این صورت پوششی که قبلا توسط وزوز انجام میشده برطرف میشود و تمرکز فرد بر روی مکالمات بهبود میابد. این بدان معنی است که مغز شما میتواند روی صداهای دلخواهتان (بجای وزوز ) تمرکز کند.

گوش

 

سمعک های مخصوص وزوز گوش

همچنین یک راه دیگر استفاده از سمعک هایی خاص است که سطح نویز داخلی بالایی دارند که به عنوان  درمان وزوز گوش  شناخته می شود که این مورد هم باعث میشود درک فرد از وزوز کاهش یابد. از این طریق با افزایش عادت پذیری فرد تاثیر وزوز را در زندگی خود از یاد میبرد.
در این مورد باید سمعک در ساعات ابتدایی بیداری هم استفاده شود تا به مرور به حداکثر کارایی خود برسد. طبق بررسی هایی که انجام شده برای تعداد مشخصی از مردم ، سمعک تاثیر وزوز را کاهش میدهد و باعث افزایش کیفیت زندگی آنان میشود. همچنین سمعک دوطرفه در این زمینه کارایی بیشتری نسبت به سمعک یک طرفه دارد.

طبق آمار ۶۷ درصد افرادی که سمعک یکطرفه دریافت میکنند و ۶۹ درصد افرادی که سمعک دوطرفه دریافت میکنند بهبود وزوزشان را گزارش کرده اند. اما این نسبت ها در شنیدن مکالمات روزمره کمی متفاوت است و شنوایی دو گوشی تاثیر بسزایی در شنیدن مکالمات دارد و راحتی بیشتری را در حین مکالمات فراهم می اورد.

علی رغم همه ی فوایدی که در کنار استفاده از سمعک برای بهبود وزوز ذکر شده است و بیماران اکثرا رهایی از وزوز را هنگام استفاده از آن گزارش کرده اند اما بیشتر این بیماران از درک دوباره ی وزوز هنگام برداشتن سمعک ، برای مثال در شب، شاکی و ناراضی هستند. به همین دلیل است که پیشنهاد میشود در بیمارانی که مبتلا به وزوز هستند تنها از یک روش ( که در این جا استفاده از سمعک است ) استفاده نشود. بلکه برای مدیریت وزوز باید روش های مختلف را در کنار یکدیگر استفاده کرد از جمله برنامه های اموزشی و مشاوره ای و حمایت های گروهی، درمان زوز به روش بازاموزی، درمان شناختی رفتاری وزوز و …

برای مثال در این روش، بیماری که فقط از سمعک استفاده میکند، روند خوگیری یا عادت پذیری مغز نسبت به وزوز را به تاخیر می اندازد. زیرا زمانی که مغز نمیتواند محرک را کشف کند قادر نیست که به آن عادت کند. بنابراین توصیه میشود که سمعک ها در ساعاتی از روز برداشته شوند و در شرایطی که وزوز قابل شنیدن است مشاوره های وزوز برای خوگیری با آن انجام شود.

جمع بندی

از ابتدای این مطلب تا بحل درباره علل بروز وزوز گوش با شما صحبت کردیم و فهمیدیم که وزوز گوش بیمای شایعی فقط برای افراد سالخورده نیست و حتی ممکن است تا جوانان نیز به این مشکل دچار شوند، پس ماقبت از گوش ها بای شنوایی بهتر بهترین راه برای دچار نشدن به این نوع بیماری ها می باشد، وزوز گوش دلایل و علت های خاصی دارد که می توانید بارعایت کردن برخی نکات ساده از بروز وزوز گوش جلوگیری کنید. همانطور که کفتیم وجود صدا در سر و این که به غیر از شما هیچکس دیگری این صدا را  نمی شوند می تواند باعث ازار شما و دور شدن از جامعه و کاهش روابط اجتماعی فرد شود.

برای دریافت وقت مشاوره می‌توانید  فرم درخواست مشاوره  دانیال کلینیک را پر کنید.

برای مشاوره سمعک و استفاده از خدمات کلینیک دانیال می توانید با شماره  ۰۲۱۸۶۰۳۵۹۵۳  تماس بگیرید و نسبت به تعیین وقت اقدام فرمایید.

در این مقاله با نظارت دکتر محمدرضا تقوی کاندیدای دکتری دانشگاه تهران و مدیر مرکز ارزیابی شنوایی دانیال در مورد وزوز گوش خواندیم

 

سوالات متداول

 • گوش من وزوز می کند چه کار باید انجام دهم؟

اگر گوش شما وزوز می کند بهتر است که به یک شنوایی شناس مراجعه کرده و اول علت وزوز گوش شما تشخیص و ارزیابی شود وسپس در این مورد درمان آن تصمیم گیری شود

 • هزینه درمان وزوز گوش چقدر است ؟

این مورد بستگی به نوع و میزان شدت این مشکل در سیستم شنوایی شما دارد ممکن است سمعک فقط تنها راه حل باشد ممکن هم هست که موارد دیگر که ارزان تر هم هستند استفاده کنید

 

منبع:Mayoclinic

 

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.