سمعک یکی از اختراعات مهم در علوم پزشکی و فناوری بهداشتی است که به میلیون‌ها انسان در سراسر جهان کمک کرده و زندگی‌شان را بهبود بخشیده است. این دستگاه کوچک و پیشرفته توانایی بهبود شنوایی افراد را داراست و به آن‌ها امکان ارتباط با دنیای پیرامون خود را باز می‌کند.

لطفا خودتان را در این موقعیت تصور کنید. “وقتی در جمع دوستان و یا خانواده خود هستید که نمی‌توانید به خوبی صحبت‌های آنها را بشنوید وقتی که آنها صحبت می‌کنند و شما به سختی حرف‌های آنها را درک می‌کنید و می‌شنوید، آن ها مجبورند که مدام حرف هایشان را تکرار و با صدای بلندتر با شما صحبت کنند.

تکرار همه اینها هم موجب می‌شود که آنها خسته شوند و کمتر با شما صحبت کنند و هم شما هم رفته رفته در جمع های دوستانه و خانوادگی برای این که کسی را اذیت نکنید حاضر می‌شوید. همه اینها از اثرات و تبعات کم‌شنوایی و یا ناشنوایی است که هر کدام به دلایل مختلف و عواملی بستگی دارند که خرید سمعک و قیمت سمعک مناسب می‌تواند تمام این مشکلات را به راحتی حل کند.

 فرض کنید یک فرد مشکل شنوایی علائم کم شنوایی دارد. به عنوان مثال، صداهای محیطی را به خوبی نمی‌شنود. در اینجا وارد عملکرد سمعک می‌شویم. وقتی فرد سمعک را در گوش خود قرار می‌دهد، شروع به جمع‌آوری صداهای محیطی می‌کند، از جمله صداهای گفتار انسانی، صدای باد، صدای ماشین‌ها، و غیره. سپس، با استفاده از تکنولوژی داخلی، این صداها را تقویت می‌کند و به گوش فرد ارائه می‌دهد.

این به فرد امکان می‌دهد تا به خوبی به صداها گوش دهد و در مواقع مختلفی مانند گفتگوهای اجتماعی، تماشای تلویزیون یا گوش دادن به موسیقی از سمعک خود بهره‌برداری کند. سمعک‌ها به افراد مشکل شنوایی کمک می‌کنند تا کیفیت زندگی‌شان را بهبود بخشند و از ایشان در فعالیت‌های روزمره حمایت می‌کنند. هنگام خرید سمعک، ضروری است مطمئن شوید که پول و زمان صرف شده ارزش آن را دارد. تمامی افرادی که قرار است سمعک برایشان تجویز شود به دلیل این که اولین بار است که از این وسیله کمک شنوایی استفاده می‌کنند علاوه بر این که از قیمت سمعک اطلاعی ندارند از فرایندهای تجویز و خرید و تست‌هایی که قرار است طی کنند نیز اطلاعی ندارند.

ما در این مطلب قرار است شما را با کلیه فرآیندهای سمعک که با اسم هایی همچون بلند گوی گوش٬گوشیار٬ شنیدار و … شناخته می‌شود و همچنین قیمت سمعک و  خرید سمعک از تست‌های پزشکی تا گرفتن قالب و نصب برروی گوش را با شما در میان بگذاریم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

سمعک چیست؟

یک جمله طلایی وجود دارد که می‌گویند شنوایی اولین حسی است که به وجود می‌آید و آخرین حسی است که از بین می‌رود. همین جمله نشان‌ دهنده ارزش حس شنوایی برای انسان است و نیاز انسان به وسیله‌ای برای جبران کمبود این حس را بیش از پیش نشان می‌دهد.از گذشته‌های بسیار دور به روش‌های مختلف درست شده و استفاده می‌شده است. به گونه‌ای که در ابتدا انسان از شاخ حیوانات برای جبران مشکل کم‌شنوایی خود استفاده می‌کرده است.

این شاخ روی گوش قرار می‌گرفته و باعث می‌شده که صدا بیشتر و متمرکزتر به سمت مجرای گوش حرکت کند. به همین علت فرد بهتر می‌شنیده است. طبق اطلاعاتی که وجود دارد این شاخ‌ها را از کمر یا شانه خود آویزان می‌کردند و در هنگام صحبت از آن بهره می‌بردند. این دستگاه پیشرفت کرد و در نهایت به لوله‌ای تبدیل شد که از آن به عنوان لوله شنوایی یاد می‌شود. لوله شنوایی نیز دقیقا کار شاخ را انجام می‌داد اما دست‌ساز انسان بود. البته با توجه به ساختی که داشت بهتر از شاخ صدا را متمرکز می‌کرد.

بعد از گذشت سالیان طولانی و ساخت و اختراع تلفن توسط ادیسون، مشاهده شد که افرادی که کم‌شنوایی دارند با تلفن بهتر صحبت می‌کنند. همین مسئله استارت ساخت بلند گوی گوش را در ذهن توماس ادیسون زد. از آن‌جاییکه ادیسون خودش نیز از کم‌شنوایی رنج می‌برد باعث شد تا بیشتر روی این موضوع تمرکز کند. اما فقط ادیسون نبود که به دنبال ساخت وسیله‌ای بود که با گذاشتن یک بلندگو کنار گوش بتواند صداها را تقویت کند.

وبر نیز کس دیگری بود که متوجه این موضوع شد و طبق این الگو، وسیله‌ای ساخت و به دوست خود هدیه کرد. این وسیله طوری طراحی عالی و بی‌نقصی داشت که زمینه‌ساز تولید و ساخت سمعک توسط کمپانی زیمنس شد. توضیحاتی که دادیم از تاریخچه به وجود آمدن سمعک بود. حالا اگر بخواهیم یک تعریف ساده ارائه کنیم، می‌توانیم اینگونه بگوییم که؛ وسیله‌ای است که برای جبران کم‌شنوایی ساخته شده است.

این وسیله با دریافت امواج صدا و تقویت آن و به نوعی پخش آن با یک بلندگو در گوش افراد، باعث می‌شود تا صدا را به صورت عادی و بلند بشنوند. از چندین پخش مختلف مثل میکروفون و تقویت‌کننده ساخته شده است و انواع مختلفی دارد. در ادامه به طور کامل به گوشیار و قیمت سمعک اشاره خواهیم کرد.

دو سمعک
تصویری از دو سمعک در کنار هم

قیمت انواع سمعک در کلینیک دانیال ۱۴۰۲

اکثر افراد مبتلا به کم شنوایی به دو سمعک نیاز دارند. وقتی نوبت به هزینه می‌رسد، باید موارد زیادی را در نظر گرفت. تهیه آن معمولاً شامل تست شنوایی، مشاوره، قالب گیری اولیه و کلیه تنظیمات بعدی، تمیز کردن های معمول و گارانتی‌ای است که می‌تواند از یک تا دو سال متغیر باشد. همه این موارد جزو هزینه‌های شناخته سمعک می‌شود. ضمانت‌نامه‌های سمعک اغلب تمامی تعمیرات را پوشش می‌دهند ولی شکستگی و آب خوردگی جزو گارانتی  نمی‌باشد.

همانطور که قبلا گفته شد هزینه بیشتر از همه عوامل به تکنولوژی های به کار رفته در سمعک و نوع و میزان کم شنوایی و انتظارات فرد بستگی دارد در اینجا قصد داریم تا شمار با حدود قیمت سمعک مختلف آشنا کنیم. بهتر است در صورت وجود کم شنوایی به نزدیک ترین کلینیک شنوایی مراجعه بفرمایید تا تست شنوایی و مشاوره حضوری برای دریافت سمعک انجام شود.

ردیفنوع سمعک(تومان)قیمت حدودی سمعک
۱سمعک داخل گوشی یا CIC۵.۰۰۰.۰۰۰ تا ۱۲.۰۰۰.۰۰۰
۲سمعک نامرئی یا IIC۶.۰۰۰.۰۰۰ تا ۱۵.۰۰۰.۰۰۰
۳سمعک های پشت گوشی ظریف یا RIC۵.۰۰۰.۰۰۰ تا ۳۴.۰۰۰.۰۰۰
۴سمعک های پشت گوشی یا BTE۵.۰۰۰.۰۰۰ تا ۱۵.۰۰۰.۰۰۰
۵سمعک های استخوانی و عینکی۱۴.۰۰۰.۰۰۰ تا ۱۹.۰۰۰.۰۰۰
۶سمعک های شارژی۵.۰۰۰.۰۰۰ تا ۱۷.۰۰۰.۰۰۰
۷سمعک های هوشمند۵.۰۰۰.۰۰۰ تا ۱۷.۰۰۰.۰۰۰

قیمت انواع سمعک  بر اساس برند

قیمت سمعک‌ها در کلینیک‌های شنوایی ممکن است بسته به انواع، برندها، و ویژگی‌های مختلف تفاوت داشته باشد. برای خرید یا انتخاب یک گوشیار مناسب، اهمیت داشتن اطلاعات در مورد قیمت‌های مختلف و ویژگی‌های آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه، به معرفی قیمت انواع برند سمعک در جدول زیر می‌پردازیم.

ردیفبرند(تومان)حداقل قیمتحداکثر قیمت (تومان)
۱سمعک اتیکن۷/۰۰۰/۰۰۰۱۵/۰۰۰/۰۰۰
۲سمعک استارکی۶/۵۰۰/۰۰۰۱۴/۰۰۰/۰۰۰
۳سمعک فوناک۷/۰۰۰/۰۰۰۱۵/۰۰۰/۰۰۰
۴سمعک ویدکس۶/۵۰۰/۰۰۰۱۴/۰۰۰/۰۰۰
۵سمعک زیمنس۷/۰۰۰/۰۰۰۱۵/۰۰۰/۰۰۰
۶سمعک های شارژی۶/۵۰۰/۰۰۰۱۴/۰۰۰/۰۰۰

عوامل مهم در تعیین قیمت سمعک

قیمت سمعک به عوامل محتلفی بستگی دارد و با هم متفاوت هستند. برخی از این عوامل را می‌توان تغییر داد تا قیمت تمام شده برای بیمار کاهش یابد و تاثیر گاها مستقیمی بر خرید سمعک دارد. ضروری است پیش از مراجعه برای دریافت گوشیار به این عوامل توجه نمایید. عامل اصلی که بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد، سطح فناوری و ویژگی‌های گنجانده شده در شنیدار است. همانطور که در مورد اکثر لوازم الکترونیکی مصرفی صادق است، پیچیدگی‌های تکنولوژیکی در طول زمان ارزان تر می‌شوند و این مطمئناً در سمعک هم اتفاق افتاده است.

در حالی که قیمت سمعک ثابت مانده است، فناوری‌ای که می‌توانید با قیمت آن دریافت کنید در حال حاضر بسیار بیشتر از دو سال پیش است. چیزی که زمانی به عنوان یک سمعک برتر در نظر گرفته می‌شد، امروزه به عنوان یک فناوری پایه در نظر گرفته می‌شود. تمام تولیدکنندگان شنیدار در تلاش هستند تا سمعک‌هایی را ارائه دهند که نیازهای بیماران و بودجه آنها را برآورده کند.

برای انجام این کار، تقریباً هر خط تولید از سطوح عملکرد یا نقاط قیمت متعدد شکیل شده است. پیشرفته‌ترین سطح دارای جدیدترین و بهترین ویژگی‌ها مانند پیشرفته‌ترین مدارهای کاهش نویز و قابلیت‌های وایرلس است. با کاهش قیمت سمعک سطوح عملکرد پایین‌تر دارای ویژگی‌های کمتر و ساده ‌تر خواهند بود.

نکات مهم هنگام خرید سمعک

هر وسیله‌ای که مربوط به سلامت باشد جزو موارد بسیار حساس و پیچیده است زیرا سیستم بدن هر فرد می‌تواند با بقیه افراد تفاوت کند بیماری‌های شنوایی هم همین قاعده را طی می‌کنند. تجویز و خرید سمعک برای هر کس فرایند مخصوص به خود را پیش می‌برد و برای هر کسی با هر نوع بیماری شنوایی تفاوت دارد. موارد زیادی در این فرایند دخیل هستند مواردی که مانند:

 • تجویز سمعک‌ها به موارد بالینی و منحصر به افراد فرق می‌کند و این موارد از جمله مواردی است که باید در نظر گفته شود 
 • تکنولوژی مورد استفاده  تفاوت می‌کند و این مورد نیز در تجویز سمعک موثر است 
 • استفاده از بلندگوش گوش هنوز در میان مردم مانند عینک و لنز رایج نشده است و ممکن است دید خوبی را در جامعه نسبت افراد استفاده کننده  به همراه نداشته باشد.

علاوه بر موارد بالا قوانین مختلفی نیز توسط سازمان‌های جهانی و همینطور قوانین داخلی نیز برای تجویز سمعک‌ ها در کشورها وجود دارد. طبق اعلامیه سازمان غذا و دارو (FDA) را نمی‌توان به عنوان بلندگوی گوش به افراد فروخت. دستگاه‌های تقویت صدای شخصی به عنوان دستگاه‌های تقویت صدای محیطی برای کسانی که دچار مشکلات کم شنوایی نیستند طراحی شده‌اند و در آن سور سمعک‌ها برای افراد کم شنوا با توجه به میزان کم شنوایی آن ها طراحی و تولید می‌شوند و هر کدام از امکانات و قابلیت های خاصی بهره می‌برند.

انواع سمعک

انواع سمعک در کلینیک دانیال

شما در بهترین مرکز شنوای سنجی یعنی کلینیک دانیال، می‌توانید انواع سمعک‌هایی که در ادامه برای شما عنوان می‌کنیم را بسته به مشکلی که دارید سفارش داده و از آنها استفاده نمایید. این سمعک ها عبارتند از:

سمعک شارژی

این مدل ها مانند مدل‌های قدیمی، دیگر نیاز به تعویض باطری ندارند. در این دسته معمولا باطری‌های لیتیومی قابل شارژ استفاده می‌شود که شما می‌توانید با متصل کردن آن به برق توسط سیم شارژر آن را شارژ کرده و به یک اندازه مشخصی از آن استفاده کنید.

سمعک ضد آب

این محصول با استفاده از تکنولوژی نانو ساخته می‌شود. این فناوری با ایجاد یک پوشش اجازه عبور رطوبت را به داخل بلندگوش گوش نمی‌دهد. این مدل مناسب کسانی است که زیاد عرق می‌کنند، در آب و هوای شرجی هستند و ترشحات زیادی دارند.

سمعک دیجیتال

سمعک دیجیتال، قابل برنامه ریزی است. منظور از قابل برنامه ریزی یعنی اینکه می‌توان با تنظیم برنامه آن، صداها را بیشتر تقویت کند و نویز و همهمه را تفکیک کرده و صدایشان را کاهش دهد تا صدای بهتر بشنوید.این مدل چون از دسته قدیمی‌تر سمعک‌ها است، در بازار استفاده زیادی ندارد. چون به کیفیت مدل‌های هوشمند موجود در بازار نیست و اکثر رقابت در تولید مدل‌های هوشمند است.

حال با این اوصاف باید قیمت کمتری نیز نسبت به مدل‌های دیگر گوشیار داشته باشد. حدود قیمت سمعک در حال حاضر بین ۳ تا ۸ میلیون تومان است که با توجه به برند، مدل، سطح تکنولوژی و مسائلی از این قبیل متغیر است.

سمعک کودکان
تصویر از یک سمعک برای کودکان

سمعک کودکان

این دسته از این محصولات شامل رده‌های مختلفی چون سمعک‌های هوشمند می‌شود. گفتیم که دسته کودکان باید به طوری خاص طراحی شود که هم آن‌ها را اذیت نکند هم اینکه با توجه به عدم رشد کامل کودکان، مشکلات کم‌شنوایی را با تقویت بیشتر پوشش دهد. برخی برند‌ها مانند فوناک٬ سمعک کودکان دارند، اما برخی دیگر با ظرافت در طراحی و تنظیمات خاص یک بلند گوی گوش عمومی را برای کودکان نیز استفاده می‌کنند. حدود قیمت  در حال حاضر بین ۳ تا ۱۵ میلیون تومان است که با توجه به برند، مدل، سطح تکنولوژی و مسائلی از این قبیل متغیر است.

سمعک هوشمند

یکی از بهترین پیشرفت‌های این علم شناخته می‌شود. این مدل به صورت اتومات توانایی تغییر برنامه‌ها و همگام‌سازی را روی صداها و شرایط مختلف دارد. این توانایی وابسته به تکنولوژی‌هایی است که در ساخت آن به کار رفته است. برخی از این مدل‌ها حتی در لوکیشن‌های خاص یک تنظیم خاص را به طور اتومات می‌توانند اجرا کنند. این نوع طیف گسترده‌ای از محصولات بازار را پوشش می‌دهد. این طیف شامل بسیاری از محصولات فعلی و پیشرفته بازار است که برای انواع کم‌شنوایی‌ها از آن استفاده می‌شود.

انواع برندها این مد‌ل‌های هوشمند را طرح‌های مختلف تولید و روانه بازار می‌کنند. حدود قیمتی این سمعک در بازار، در حال حاضر بین ۳ تا ۱۷ میلیون تومان است که با توجه به برند، مدل، سطح تکنولوژی و مسائلی از این قبیل متغیر است.

سمعک عینکی

نوعی از مدل‌های خاص سمعک است. با اتصال به عینک فرد صداها را دریافت و پردازش کرده و تقویت می‌کند. سپس از طریق استخوان گیجگاهی و گوش داخلی آن را به مغز ارسال می‌کند تا پاسخ‌های لازم از سمت مغز داده شود.

سمعک استخوانی

به عنوان یک پروتز و تقویت کننده صدا شناخته شده است. انواع مختلفی دارد اما شیوه کار همه آن‌ها به این صورت است که صدا را به ارتعاشات صوتی تبدیل کرده و از طریق استخوان گیجگاهی و حلزون گوش به مغز می‌فرستد تا پردازش شده و فیدبک مناسب داده شود. این مدل خود یک دسته خاص و کاملا جدا در دنیای بلندگوش گوش است که برای خود از مدل‌های مختلفی تشکیل شده است. یک پروتز و تقویت‌کننده صدا است. این محصول صدا را به ارتعاشات صوتی تبدیل می‌کند و این مورد از استخوان جمجمه به حلزون گوش منتقل می‌کند و صدا به راحتی شنیده می‌شود.

مدل‌های مختلفی برای نصب نیز دارد که شامل جراحی نیز می‌شود. حدود قیمت آن در حال حاضر٬ قیمت سمعک بالای ۵ میلیون تومان است که با توجه به برند، مدل، سطح تکنولوژی و مسائلی از این قبیل متغیر است. مدل قابل کاشت به قیمتی تا حدود ۴۰ میلیون تومان نیز می‌رسد.

سمعک نامرئی

سمعک نامرئی، جزو مدل‌های پرطرفدار بازار است. زیرا قبل‌تر نیز اشاره کردیم که اکثرا دوست دارند سمعک اصلا دیده نشود و داخل گوش قرار بگیرد. با توجه به اینکه در داخل گوش قرار می‌گیرد و کسی از حضور آن مطلع نمی‌شود، از قیمت نسبتا بالایی برخوردار است. حدود قیمت در حال حاضر بین ۴ تا ۱۹ میلیون تومان است که با توجه به برند، مدل، سطح تکنولوژی و مسائلی از این قبیل متغیر است.

برندهای سمعک

انواع برندهای سمعک در کلینیک دانیال

کلینیک دانیال یکی از مجهزترین کلینیک‌های شنوایی سنجی ایران است. محصولاتی که این کلینیک ارائه می‌دهد جز بهترین برندهای بلندگوش گوش در دنیا هستن که با قیمت سمعک مناسب تجویز می‌شود. موارد زیر نمونه‌ای از برندهایی هستند که ما برای شما عزیزان تجویز می‌کنیم.

سمعک زیمنس

 زیمنس یکی از برندهای معتبر دنیا در بین سازندگان سمعک است. این کمپانی انواع مختلفی از این محصول چون پشت گوشی، داخل گوشی، نامرئی و مواردی از این دست را تولید می‌کند. Styletto یکی از مدل‌های پشت گوشی تولید شده توسط این کمپانی است که جزو بهترین‌های بازار نیز می‌باشد.

 

سمعک فوناک

 فوناک سوئیس از دیگر پرچم‌داران این بازار در دنیا است. این کمپانی قدیمی نیز انواع مختلفی از مدل‌های پشت گوشی، داخل گوشی، هوشمند، آنالوگ و مواردی از این دست را تولید و روانه بازار می‌کند. محصولات این کمپانی یکی از با کیفیت‌ترین و پیشرفته‌ترین‌های بازار شناخته می‌شود.

سمعک ویدکس

 کمپانی ویدکس نیز از قدرت‌های بزرگ بازار است. طیف عظیمی از سمعک سوئیسی را تولید می‌کند و به بازار دنیا عرضه می‌کند. از نظر کیفیت و صدای عالی به تمام جهان ثابت شده و این کمپانی دانمارکی نیازی به تعریف و تمجید ندارد.

سمعک استارکی

 آخرین مدلی که از آن حرف میزنیم، کمپانی آمریکایی استارکی است. از قدرت‌های تکنولوژی و استفاده از فناوری‌های روز دنیا در بازار می‌باشد. از محصولات گوشیار این کمپانی می‌توان به مدلی از آن‌ها اشاره کرد که با استفاده از هوش مصنوعی، سلامت مغز و بدن را ارزیابی می‌کند.

چه زمانی به سمعک نیاز پیدا می‌کنیم؟

در این بخش از مقاله در کنار شما همراهان عزیز کلینیک دانیال، به بحث و بررسی در مورد این موضوع خواهیم پرداخت، که چه زمانی واقعا نیاز است که بیمار از سمعک استفاده کند؟

کلی‌ترین موضوعی که افراد نیازمند استفاده از سمعک می‌شوند، کم‌شنوایی است. البته باید توجه داشته باشید که صرف داشتن کم‌شنوایی باعث استفاده از گوشیار نمی‌شود. مددجویانی که کم‌شنوایی دارند معمولا از جایی متوجه این موضوع می‌شوند که صدای افراد را در مکالمه به خوبی نمی‌شنوند و از آن‌ها درخواست می‌کنند که بلندتر صحبت کنند. یا هنگام دیدن فیلم یا گوش دادن به موزیک، صدای تلویزیون یا اسپیکر را خیلی بلند می‌کنند.

این افراد ابتدا باید به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند تا اول یک معاینه کامل روی این افراد انجام شود. سپس پزشک این افراد به تست شنوایی‌سنجی می‌فرستد تا منبع مشکل شنوایی این افراد را پیدا کند. بعد از پیدا کردن مشکل این افراد و سپس تعیین شدت کم‌شنوایی، طبق صلاحدید خود برای این مددجویان سمعک تجویز می‌کند. مددجویان دیگری که یکی از راه‌های درمان‌ آن‌ها در مواردی استفاده از گوشیار است، بیمارانی هستند که از وزوز گوش خود رنج می‌برند. در این افراد راه‌های متعددی برای درمان وجود دارد که یکی از این روش‌ها استفاده از سمعکی است که دارای برنامه و فناوری مخصوص وزوز گوش می‌باشد.

سمعک پشت گوشی
سمعک پشت گوشی برای مراجعه کننده

نوع و میزان کم شنوایی

از عوامل مهم و اصلی در تعیین قیمت٬ میزان و نوع کم شنوایی است که فرد با آن درگیر بوده و این نوع کم شنوایی است که تعیین می‌کند که کدام یک از دستگاه‌های کم شنوایی مناسب شما می‌باشد. نکته مهم در خرید و قیمت سمعک این است که گران‌ترین مدل ها٬ لزوما بهترین برای افراد نیستند به طور مثال ممکن است میزان کم شنوایی یک فرد به شکلی باشد که استفاده از یک سمعک با تکنولوژی پایه می‌تواند برای فرد بسیار مناسب‌تر از به طور مثال یک سمعک هوشمند باشد.

نکته دیگر نیز در این باره کم شنوایی یک یا دوطرفه می باشد افرادی که دارای کم شنوایی یک طرفه هستند از یک سمعک و کسانی که دارای کم شنوایی دو طرفه هستند از دو سمعک استفاده خواهند کرد.

سفارش آنلاین و پستی سمعک

شما می‌توانید بسیاری از چیزها را به صورت آنلاین ارزان خریداری کنید. اگر کم شنوایی داشته باشید، ممکن است وسوسه شوید که یک سمعک بدون تجویز متخصص شنوایی شناس دریافت کنید. این محصول شبیه به عینک “تقلبی” موجود در یک داروخانه است. کم شنوایی مرتبط با افزایش سن پیچیده‌تر از مشکل بینایی مرتبط با سن است. این محصولات ارزان‌تر همه صداها را تقویت می‌کنند، نه فقط صداهایی را که شما نمی‌شنوید. در یک کلینیک شنوایی، سمعک‌های شما به طور خاص بر اساس کم‌ شنوایی منحصربه ‌فرد شما و هر مشکل دیگری که ممکن است داشته باشید، مانند وزوز گوش، کالیبره می‌شوند.

کلینیک‌ها همچنین می‌توانند گوشیار شما را از قبل برنامه‌ریزی کنند تا وقتی در محیط‌های مختلف هستید، تنظیمات را تغییر دهند.  یک مطالعه موسسه شنوایی بهتر که ۲۰۰۰ کاربر سمعک را در مورد تجربه مناسب و سطح رضایت آنها مورد بررسی قرار داد، نشان داد که یک متخصص شنوایی شناس یا متخصص سمعک نقش مهمی در موفقیت و رضایت بیمار  دارد؛ به عبارت دیگر، آن دسته از بیمارانی که توسط یک متخصص٬ پشتیبانی و خدمات مناسبی دریافت کردند، در واقع بهتر شنیدند!

پس از خرید سمعک با قیمت سمعک مناسب، یک کاربر معمولی به حدود سه بار بازدید بعدی برای تنظیم کیفیت صدا نیاز دارد. شما نمی‌توانید آن نوع خدمات را از طریق پست دریافت کنید. سمعک‌های بدون تجویز متخصص شنوایی شناس احتمالا با چالش‌هایی همراه خواهند بود.

سمعک استخوانی

هزینه‌های جانبی سمعک

هر کدام از انواع سمعک‌ها علاوه بر خود دستگاه دارای وسایل و لوازم جانبی نیز می‌باشند. از زمانی که شما احساس کم شنوایی می‌کنید پرداخت هزینه‌ای درمانی شما شروع می‌شود. مراجعه به شنوایی شناس و پرداخت ویزیت و مشاوره و انجام تست های مختلف شامل هزنیه است و برای این کار باید هزنیه‌های مختلفی را علاوه بر خرید سمعک بپردازید.

برای اینکه سمعک را استفاده کنید معمولا نیاز به قالب گوش نیز دارید در نتیجه هزینه‌ی قالبگیری را نیز به مبالغ بالا بیفزایید. معمولا دارای گارانتی هستند که خدمات بعدی را پوشش می‌دهند اما این پوشش شامل هزینه‌ی باتری نمی‌شود. به طور معمول باتری یکبار مصرف دارند که هر چند روز یکبار به اتمام می‌رسد و باید تعویض شود.

شماره‌های تماس جهت رزرو نوبت و مشاوره رایگان: ۰۲۱۸۶۰۳۵۹۵۳۰۹۳۰۸۹۴۶۵۶۱

برخی  از باتری‌های لیتیوم یون استفاده می‌کنند که قابل شارژ است. پس استفاده از سمعک شارژی می‌تواند هزینه‌ای شما را نیز کاهش دهد. بنابراین دیگر نیازی به خرید دائمی باتری وجود ندارد. اما وجود همین نوع باتری موجب می‌شود تا قیمت تمام شده سمعک نسبت به مدل‌های با باتری یکبار مصرف بیشتر شود. هزینه‌ی تعمیر سمعک نیز بر عهده بیمار می‌باشد و شامل گارانتی نمی‌شود. برخی از افراد ممکن است به آزمایشات جامع، مراقبت‌های بعدی و محصولات تخصصی بیشتری نیاز داشته باشند. این امر نیز موجب افزایش هزینه‌ی سمعک و قیمت سمعک می‌شود. تجهیزاتی مانند ریموت کنترل، رابط تلویزیون و… به عنوان آپشن در اختیار کاربران است که خود شان هزینه ی مجزایی دارند.

۱. محل زندگی

منظور از محل زندگی این است که اگر سمعک خود را از محل زندگی خود و از نزدیک‌ترین کلینیک به خود تهیه کنید دیگر لازم نیست برای انجام خدمات بعد از نصب سمعک برروی گوش خود هزنیه‌های رفت و آمد را بپردازید هر مدلی که می‌خرید٬ باید برای خدمات پس از آن به همان کلینیکی که آن را از آنجا تهیه کرده‌اید بروید واین قطعا برای شما مستلزم هزنیه کرد می‌باشد.

۲. پوشش بیمه

هزینه‌ نسبتا بالاست و برخی از بیماران توان پرداخت تمامی این هزینه‌ها را ندارند. این امر باعث شده است تا شرکت‌های بیمه تمام یا بخشی از هزینه‌ی سمعک را به عنوان کمک هزینه‌ تقبل کنند. این پوشش بیمه‌ای برای تمام بیمه شدگان و افراد تحت تکفل آنها در نظر گرفته شده است و هر ۵ یا ۱۰ سال یکبار پرداخت می‌شود.

برای اینکه بدانید آیا شرکت بیمه‌ی شما نیز این کمک هزینه را پرداخت می‌کند یا نه خیر بهتر است با کارگزار بیمه یا شنوایی شناس خودتان مشورت کنید. برای استفاده از بیمه سمعک باید ابتدا آن را خریداری کنید با درد دست داشتن مدارک مورد نیاز به کارگزاری بیمه مراجعه نمایید تا این کمک هزینه به حساب شما واریز گردد. 

۳. تکنولوژی سمعک

سال به سال و ماه به ماه این شرکت‌ها و کمپانی‌های سازنده سمعک‌ها هستند که با استفاده از تکنولوژی و فن آوری‌های به روز آنها را در سمعک‌ها جای می‌دهند و این مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت است. هر چقدر که به جلو می‌رویم این گوشیار بر اساس تکنولوژی ارزان تر می‌شوند و سمعک‌های جدیدتر گران‌تر می‌شوند و این در تمامی وسایل و تجهیزات که تکنولوژی و فن آوری در آن دخیل است اتفاق می‌افتد. 

سمعک چگونه به درمان کم شنوایی کمک می‌کند؟

به عقیده بسیاری از شنوایی شناس‌ها و پزشکان و کسانی که روزانه با افراد کم شنوای بسیاری در ارتباط هستند سمعک بهترین راه در حال حاضر برای درمان کم شنوایی است. افرادی که به سلول‌های مویی سیستم گوش و شنوایی خود آسیب رسیده و به آن کم شنوایی حسی عصبی می گویند. در درجه اول سمعک به بهبود شنوایی و درک گفتار برای آنها کمک کننده است. کم شنوایی در نتیجه بیماری ، پیری ، مصرف داروها و همچنین قرار گرفتن در معرض صداهای مختلف برای افراد بوجود می آید.

 ارتعاشات صوتی رسیده به گوش را بزرگ می‌کنند این رتعاشات توسط سلول‌های مویی که هنوز زنده‌اند درک و تشخیص داده شده و آنها را به سیگنال‌های صوتی تبدیل می‌کند و منجر به شنیدن در این افراد می‌شود. البته این نکته را هم باید گفت که هر چند که آسیب به سلول‌های مویی گوش بیشتر باشد کار سخت‌تر است به طور مثال اگر به بخش‌های داخلی گوش آسیب‌های جدید وارد شده باشد ممکن است سمعک نیز اثری در بهبود شنوایی نداشته باشد.

سمعک پیشرفته زیمنس

مراحل تجویز سمعک

هر فرد ناشنوا و یا کم شنوا از همان مرحله‌ای که احساس می‌کند که اصوات گوناگون را به درستی نمی‌شوند حتما در روزهای اولیه خیلی به این موضوع توجه نمی‌کند اما بعد از مدتی که این موضوع حادتر و سخت تر شود به پزشک گوش و حلق و بینی یا یک شنوایی سنج مراجعه خواهد کرد در طول معاینه و تشخیص اقداماتی صورت می‌گیرد که فرایند خرید سمعک برای فرد کم شنوا را راحت تر خواهد کرد و بهترین سمعک  با  قیمت سمعک مناسب توسط شنوایی سنج به او تجویز خواهد شد.

۱- مراجعه به پزشک متخصص

اولین مرحله برای دریافت و خرید سمعک مراجعه به پزشک متخصص است. پزشک ابتدا مددجو را معاینه کرده و یک شرح حال کامل از او می‌گیرد. بعد از گرفتن شرح حال و معاینه در صورت تشخیص اولیه فرد را برای انجام تست‌های شنوایی‌ سنجی به ادیولوژیست ارجاع می‌دهد.

۲- مراجعه به مرکز شنوایی سنجی

دومین مرحله، مراجعه به مرکز شنوایی سنجی و انجام تست‌های مربوطه است. در ابتدا شنوایی سنج یا ادیولوژیست تست‌های روتین و اولیه مانند اتوسکوپی، تمپانومتری، ادیومتری و مواردی از این دست را از بیمار می‌گیرد. نتیجه این تست‌ها نشان می‌دهد که فرد به چه نوع کم‌شنوایی مبتلا شده است و چه میزان این کم‌شنوایی چقدر است. این مرحله مهم‌ترین مرحله برای تجویز سمعک است. سپس با استفاده از تست‌های دیگر توانایی فرد برای تفکیک و تمایز کلمات از یکدیگر را بررسی می‌کند.

این تست‌ها در تشخیص اینکه چه نوع سمعکی باید برای بیمار تجویز شود از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر در این مراحل ادیولوژیست به این نتیجه برسد که مشکل فرد با دارودرمانی یا عمل جراحی زودتر رفع می‌شود، دیگر سمعکی تجویز نمی‌کند. یک قانون نانوشته وجود دارد که اگر راه درمانی دیگر وجود دارد و عمل جراحی نیز در دسته جراحی‌های با ریسک بالا (High risk) قرار نمی‌گیرد، از سمعک استفاده نمی‌شود. استفاده از سمعک آخرین راه درمانی برای بیماران با مشکلات شنوایی است.

۳- مشاوره

 مرحله سوم ، مشاوره است. پس از معاینه اولیه و تست‌های شنوایی مانند  با توجه به مشکل بیمار، پزشک یک گوشیار مناسب بیمار را به او پیشنهاد می‌کند. بیماران معمولا سمعکی را می‌پسند که نامرئی باشد و تا حد امکان کسی متوجه استفاده بلندگوی گوش توسط بیمار نشود. علاوه بر این همه دوست دارند که محصولی که استفاده می‌کنند بهترین صدای ممکن را داشته باشد و بتواند یک صدای کاملا طبیعی را برای بیمار فراهم کند اما انتخاب و تجویز و خرید و قیمت سمعک به همین راحتی و آسانی‌ها هم نیست. این قسمت خود از بخش‌های مختلف تشکیل می‌شود و باید نکاتی در آن رعایت شود که به شرح ذیل است:

سبک زندگی نکته‌ای است که در تمامی مراحل و روند زندگی تاثیر به سزایی دارد. یک مثال ساده می‌زنیم که هم توضیح این مطلب آسان‌تر شود هم بهتر برای شما خوانندگان عزیز جا بیافتد. تصور کنید یک خانم مسن خانه دار و یک پرستار جوان که هر دو از کم‌شنوایی یکسان به فرض مثال هر دو از کم‌شنوایی متوسط رنج می‌برند. خانم مسن که خانه‌دار است، اکثر وقت خود را در خانه گذرانده و گاها به خیابان می‌‌رود. بیشترین ارتباط او بین اعضای خانواده خودش است و از تلویزیون هم استفاده می‌کند. محیط منزل یک محیط آرام و ساکت‌تری نسبت به بافت جامعه است.

در طرف دیگر یک پرستار جوان را داریم که اکثریت تایم خود را در شیفت‌های بیمارستانی می‌گذارند. این فرد دائما با افراد مختلف در ارتباط است و در جامعه حضور فعال دارد. محیط کار و بیرون از منزل نیز به هیچ وجه مثل محیط منزل ساکت و آرام و بی سروصدا نیست. کاملا بدیهی است که نیازهای شنوایی این فرد از بانوی مسن بسیار بیشتر است. حال تصور کنید که از یک نوع سمعک هردوی این افراد استفاده کنند.

در این صورت اگر خانم مسن از سمعک خود ۷۰ درصد رضایت داشته باشد و به نظرش یک صدای مطلوب و واضح را می‌شنود، فرد جوان هیچ‌گاه جنین رضایتی از وسیله خود نخواهد داشت. به این دلیل سبک زندگی هر فرد تاثیر به سزایی در انتخاب  و خرید سمعک دارد.پس از یک بلندگوش گوش قوی‌تر و رده بالاتر از هر نظر باید استفاده کند تا نتیجه مطلوب را بگیرد.

تصور کنید همین فرد، ورزشکار هم باشد. مثلا روزانه نیم ساعت به دویدن اختصاص دهد. در این صورت نیز برای شنیدن صدای طبیعی حین دویدن، فرد باید از  تکنولوژی خاص‌تر و بالاتری استفاده کند تا بتواند بهترین نتیجه را بگیرد. بعد از این توضیحات کاملا مشخص می‌شود که یک فاکتور مهم و اساسی در این مورد سبک و شیوه زندگی فرد است. سن بیمار و بیماری‌های دیگر فرد نیز تاثیر مهمی در انتخاب  دارد.

سمعک زیمنس

چون با افزایش سن، بیماری‌ها و مشکلات متعددی به سراغ انسان می‌آید. یکی از این مشکلاتی که می‌توانیم به آن اشاره کنیم، مشکل بینایی است. لرزش دست و گاها حواس‌پرتی نیز از دیگر مشکلات احتمالی است. حال ادیولوژیست و پزشک در مشاوره به بیمار سمعک پشت گوشی را پیشنهاد می‌کنند. چون هم نصب و درآوردن آن بسیار راحت‌تر است.

هم اینکه در صورت فراموشی محل سمعک، راحت‌تر پیدا می‌شود. اما همان‌طور که گفتیم بیماران اصرار دارند که از سمعک نامرئی و داخل گوشی استفاده کنند. این مسئله باعث می‌شود که با گوش نکردن به فرد متخصص در آینده دچار مشکلات متعددی شوند که با توجه به توضیحاتی که دادیم، می‌توانیم به گم کردن یا سختی در نصب آن اشاره کنیم.

موضوع بعدی که در جلسه مشاوره به آن اشاره می‌شود و بر آن اساس به بیمار پیشنهاد سمعک داده می‌شود٬ نوع و شدت کم‌شنوایی است. در این مورد برخی گوشیار ها برای بیمار منع می‌شود. مثلا بیماری که کم‌شنوایی شدید دارد، نمی‌تواند از یک سمعک نامرئی و ظریف  در خرید سمعک استفاده کند. زیرا این مدل‌ها به دلیل کوچک بودن هنوز به حدی پیشرفته نیستند که بتوانند مشکلات کم‌شنوایی عمیق را پوشش دهند. دلیل آن نیز کاملا واضح است، چون هنوز علم به آن درجه پیشرفت نرسیده است که بتوان در این مقیاس کوچک و نانو، همه فناوری‌های موجود در سمعک‌های بزرگتر مانند مدل‌های پشت گوشی را در آن پیاده کرد.

در مواردی که احتمال عفونت و ترشح و خونریزی فعال وجود دارد نیز به هیچ عنوان شما اجازه استفاده از مدل داخل گوشی یا نامرئی را ندارید. زیرا بعد از گذشت مدت کوتاهی، استفاده از این سمعک‌ها این ترشحات و عفونت به داخل آن نفوذ کرده و گیرنده و بلندگو را از کار می‌اندازد. انتخاب اشتباه هم باعث آزار و اذیت و مشکلات خودتان می‌شود. هم باعث پیشرفت شدت کم‌شنوایی شما می‌شود. هم هزینه زیادی را به شما در قیمت سمعک تحمیل می‌کند چون شما را مجبور به خرید دوباره سمعک به دلایل مختلف خواهد کرد.

نکته آخر و حائز اهمیت در این بخش، اهمیت به بخش مشاوره و در نظر گرفتن سلامتی به زیبایی است. هیچکس و هیچکس نمی‌تواند جایگزین پزشکی باشد که مسلط به علم این موضوع است و سال‌ها تجربه کار در این زمینه را دارد. قطعا او نکاتی را می‌داند و بحث‌ها و مشکلاتی را در نظر می‌گیرد که شما با چند سرچ و کمی تحقیق نمی‌توانید به آن‌ها مسلط شده و این موارد را پیش‌بینی کنید. پس توجه به دستور پزشک و اولویت دادن سلامتی به زیبایی کمک‌کننده شما در این بحث خواهد بود.

۴- قالب گیری

مرحله چهارم، قالب‌گیری از گوش است. در این بخش ابتدا باید مجرای گوش بیمار از نظر عدم وجود مایع سرومن و ترشحات بررسی شود. پزشک متخصص با یک اتوسکوپ داخل گوش را بررسی کرده و این موضوعات رو پیگیری می‌کند. اگر جرم و مایع سرومن در گوش وجود داشت ابتدا باید شست‌شو داده شود و سپس به آنتی بیوتیک درمان‌های لازم جهت رفع عفونت و جلوگیری از رشد مجدد آن انجام شود.

سپس بعد از رفع مشکلات نام‌برده، نوبت به قالب‌گیری می‌رسد. ابتدا یک کاتن بلاک در گوش قرار می‌گیرد. کاتن بلاک چیست؟ کاتن بلاک یک ابر نازک یا یک پنبه حدود ۱۵ سانتی‌متری است. کاتن بلاک چه کاربردی دارد؟ کاتن بلاک بعد از پیچ دوم در مجرای گوش قرار گرفته و نمی‌گذارد موادی که برای قالب‌گیری استفاده می‌شود به پرده گوش رسیده و به آن آسیبی وارد کند. بعد از گذاشتن کاتن بلاک، نوبت به خمیر قالب‌گیری می‌رسد.

متخصص خمیر قالب‌گیری را که از یک جنس مخصوص ساخته شده است، با سرنگ به مجرای گوش بیمار تزریق می‌کند. این کار هیج دردی ندارد و یک روند تهاجمی محسوب نمی‌شود. این خمیر مخصوص بعد از چند دقیقه سفت می‌شود و قالب گوش را به خود می‌گیرد. طرح مجرای گوش و لاله گوش را به خود می‌گیرد. سپس متخصص این خمیر را از گوش خارج می‌کند.

در صورت طرح‌گیری کامل و نبود مشکلی، خمیر قالب‌گیری شده را به لابراتور می‌فرستند تا سمعک با قیمت سمعک مناسب ساخته شود. بسته به نوع سمعکی که سفارش داده‌اید، پروسه ساخت آن زمان متفاوتی را در برمی‌گیرد که ممکن است از یک روز تا یک هفته متفاوت است.البته باید به این نکته اشاره کنیم که برخی از سمعک‌ها نیازی به مرحله قالب‌گیری ندارند.

۵- فیتینگ

مرحله بعدی یعنی مرحله پنجم، فیتینگ است. این مرحله یعنی تنظیم سمعک قبل از اینکه فرد از آن استفاده کند. در این مرحله یک جلسه جداگانه برگزار می‌شود. بیمار به همراه سمعک خود حاضر می‌شود و متخصص با انجام برخی تست‌ها تنظیمات این سعمک را برای مددجو انجام می‌دهد. متخصص با استفاده از سیستم وایرلس یا به وسیله کابل سمعک را به سیستم خود متصل کرده و وارد بخش تنظیمات و مدیریت برنامه‌های سمعک می‌شود.

اطلاعات بیمار وارد می‌شود و سپس به بخش تست‌های شنوایی سنجی بیمار می‌رود. در این بخش در فیلدهای مشخص شده و مخصوص، نتایج هر تست را به صورت جداگانه و دقیق وارد سیستم می‌کند. سپس به صورت خودکار تنظیمات اولیه روی آن اعمال می‌شود. به این مرحله فیت اولیه یا First fit می‌گویند. بعد از اتمام این مرحله، سمعک روی گوش بیمار قرار گرفته می‌شود. سپس در فواصل مختلف، حالت‌های مختلف، شدت‌های مختلف و فرکانس‌های مختلف تست می‌شود.

هر مشکلی و موردی بیمار دارد به اطلاع شنوایی سنج می‌رساند. با توجه به این موضوع تنظیمات ثانویه، روی گوشیار اعمال می‌شود. این روند انقدر ادامه پیدا می‌کند که تا مددجو بیشترین رضایت را پیدا کند. در این مرحله تنظیمات سیو شده و مرحله فیتینگ به پایان رسیده و فیتینگ نهایی انجام می‌شود.

۶- آموزش

مرحله ششم آموزش و یاد دادن روش استفاده از سمعک به مددجو است. اگر می‌خواهید یک روند درمان خوب را پیگیری کنید، باید استفاده از صحیح و درست از سمعک را بلد باشید. ابتدایی‌ترین چیز و اولین نکته در این مبحث، یادگیری گذاشتن و برداشتن آن روی گوش است. این بخش بسته به نوع سمعک شما که پشت گوشی یا داخل گوشی باشد متفاوت است. موردی بعدی که به بیماران آموزش می‌دهند، روشن و خاموش کردن است.

بعد از گذاشتن آن، مددجو باید بتواند که برای استفاده آن را روشن کند. نحوه تعویض باطری در محصولات قابل تعویض، مورد بعدی است که به بیماران آموزش می‌دهند. هنگام خرید سمعک باید دقت کنید که آیا قابل شارژ است یا باید باطری را تعویض کنید. اگر قابل شارژ باشد، نحوه شارژ کردن آموزش داده می‌شود.

مورد بعدی در آموزش، طرز نگهداری و رعایت نظافت سمعک است. در این قسمت نکاتی به بیمار یاد می‌دهند تا عمر محصول مورد استفاده‌شان نیز طولانی‌تر شود. مثلا از این موارد می‌توان به مثال‌های زیر اشاره کرد؛

 • پاک کردن دوره‌ای نوک سمعک و جلوگیری از بستن جرم روی قالب سمعک.
 • تعویض فیلتر در تایم مقرر.
 • استفاده از باطری قوی و مناسب مدل محصول.
 • جلوگیری از افتادن در آب و وارد شدن رطوبت مستقیم به آن.
 • عدم برخورد مواردی چون کرم، لوسیون، ژل، تافت و مواردی از این دست با سمعک.
 • جدا کردن و خاموش کردن سمعک در زمان حمام، استخر، سشوار کشیدن و مواردی از این دست.
 • و مواردی دیگر از این دست که به افزایش عمر محصول کمک بسیار شایانی می‌کند.

تمام این آموز‌ش‌ها بهتر است کنار یک همراه به بیمار داده شود تا در صورت فراموشی نکته‌ای، همراهش بتواند به او کمک کند. پیشنهاد می‌شود که از مراحل آموزش فیلم گرفته شود، به صورت نوشته یادداشت شود یا از صحبت‌های متخصص ویس بگیرید تا بعدا در صورت ایجاد مشکل به آن‌ها رجوع کنید.

به طور کلی نیز این محصول برای طیف بزرگی از مردم شامل مسن و جوان، با سواد و بی‌سواد، شاغل و خانه‌دار و موارد دیگری از این دست ساخته شده است. پس سعی می‌شود که با کمترین پیچیدگی ساخته شود تا هر کس بتواند از آن به راحتی استفاده کند و نگرانی بابت استفاده از آن نداشته باشد.

۷- خرید سمعک

مورد هفتم و مرحله آخر در هنگام خرید سمعک، دانستن گارانتی محصول است. سوال کنید و بدانید که این محصول تا چه زمانی شامل گارانتی می‌شود؟ چه مواردی است که شامل گارانتی گوشیار  می‌شود؟ چون بالاخره وسیله الکتریکی و هوشمند ممکن است نیاز به تنظیم و تعمیر و یک چکاپ پیدا کند که با استفاده از گارانتی هم از درستی کار مطمئن خواهید بود و هم در قیمت این خدمات، تفاوت زیادی وجود خواهد داشت.

سمعک ظریف پشت گوشی

چرا سمعک ها گران قیمت هستند؟

به‌عنوان یک پروتز نسبتا گران قیمت شناخته می‌شوند. قیمت تحت تاثیر عوامل متعددی است از جمله نبود پوشش بیمه؛ زیرا بیمه‌ها معمولا تمام هزینه‌ی سمعک را پوشش نمی‌دهند و مبلغ پرداختی آن ها گاهی بسیار ناچیز است. هزینه‌های جانبی از جمله هزینه‌ی جلسات مشاوره و تنظیم، ساخت قالب و … که هزینه نهایی پرداختی بیمار را افزایش می‌دهند.

نوع سمعک و شرکت سازنده‌اش نیز به عنوان یک عامل تعیین کننده در قیمت نهایی مطرح می‌شوند. در بخش بعد به معرفی عواملی می‌پردازیم که قیمت نهایی یک سمعک برای بیمار را تعیین می‌کنند. همچنین می‌تواند راهنمایی مناسبی برای خرید سمعک برای شما باشد.

راهکار های کاهش هزینه سمعک

گوشیار ها گران هستند و اغلب تحت پوشش طرح های بیمه درمانی نیستند. در نتیجه، بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند بدون سمعک زندگی کنند. از دست دادن شنوایی نه تنها ناراحت کننده و گاهی اوقات خطرناک است بلکه می‌تواند به طور جدی بر سلامت شما تأثیر بگذارد. برای اینکه ایمن و خوب بمانید، این نکات را امتحان کنید تا به شما در مدیریت کم شنوایی بدون پرداخت هزینه‌ی بالا کمک کند.

با طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها، خدمات و قیمت‌های موجود، قبل از خرید باید از چشم انداز آن مطلع شوید. فناوری و خدمات (مانند تست، آموزش، تطبیق و آزمون های بعدی) محرک‌های اصلی هزینه هستند. بررسی‌ها نشان داده‌اند که قیمت هر دستگاه، هم بر اساس فناوری و هم بر اساس خدمات، متغیر است. ویژگی هایی که می‌توانند قیمت سمعک را افزایش دهند عبارتند از:

 • اندازه (قابل مشاهده بودن یا نبودن)
 • قابلیت شارژ مجدد (بسیاری  دیگر به باتری‌های یکبار مصرف متکی نیستند، بلکه مانند تلفن‌های همراه شارژ می‌شوند. این امر هزینه‌ را بالاتر می‌برد)
 • میکروفون‌های جهت دار بهتر
 • کانال‌های بیشتر برای کاهش نویز و کاهش فیدبک، و اتصال بی‌سیم یا بلوتوث.

 از نظر سطح تکنولوژی و امکانات به چند دسته تقسیم می‌شوند و شرکت‌های سازنده٬ معمولا محصولات خود را در تمام رده‌های پایه، متوسط و پیشرفته ارائه می‌کنند تا تمامی افراد قدرت خرید سمعک را داشته باشند. اگر سمعکی با رده قیمتی پایین انتخاب کنید، بسیاری از تکنولوژی‌ها و امکانات جانبی را نخواهید داشت با اینحال همه‌ی بیماران نیازی به این امکانات ندارند. با شنوایی شناس خود مشورت کنید تا به شما بگوید کدام یک از این امکانات برای نوع کم شنوایی و سبک زندگی شما ضروری است و کدام یک را می‌توان نادیده گفت.

کلینیک شنوایی سنجی دانیال

سوالات متداول

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۸ از ۵
از مجموع ۶ رای

۱۵ دیدگاه

  • سمعک ضدآب به آن معنی وجود ندارد اما سمعک ها گواهینامه های مقاومت در برابر آب را ارائه می‌کنند که مقابل پاشش آب بر روی آن‌ها مقاومتی نسبی ایجاد می‌کند. اما سمعک به دلیل اینکه یک قطعه الکترونیکی حساس است نمی‌تواند مقابل غرق شدن در آب مقاومتی ایجاد کند ولی قرار گرفتن مقابل باران خطری را برای سمعک شما ایجاد نمی‌کند.

 • من در مورد بیمه سمعک به اطلاعات بیشتری نیاز دارم. به نظرم با توجه به قیمت بالای سمعک بودن یک کمک هزینه برای خرید سمعک می تونه کمک خوبی برای من نا شنوا باشه. من واقعا وضع مالی خوبی ندارم و نمیدونم چیکار باید بکنم.

  • اگر بخوام ساده بگم سمعک نا‌مرئی در داخل مجرای گوش قرار میگیره و از بیرون دیده نمیشه این دسته از سمعک ها به خوبی میتونند کم شنوایی فرد رو پنهان کنند. اما باید توجه کنید که هر نوع سمعک برای هر فردی مناسب نیست برای این که سمعک مناسب خودتون رو پیدا کنید باید به یک کلینیک شنوایی سنجی مراجعه کنید. در کلینیک شنوایی سنجی دانیال ما آماده کمک به شنوایی شما هستیم. با پر کردن فرم مشاوره دانیال کلینیک می توانید وقت مشاوره رزرو کنید

 • قیمت سمعک خیلی گرونه نمیشه سمعک ارزون قیمت پیدا کرد؟ استفاده از سمعک دست دوم چطور توصیه میشه؟

  • سمعک های ارزان قیمت زیادی در بازار موجودند که با توجه به نیاز بیماران قابل تجویز هستند اما لزوما سمعک ها گران قیمت نیستند و با توجه به نیاز و امکاناتی که دارند قیمت می‌گیرند. شما میتونید امکانات مدنظرتون رو با شنوایی شناس در میون بگذارید تا بتونید انتخاب درستی داشه باشید. در مورد سوال دومتون باید گقت که سمعک ها دستگاه های حساسی هستند و با توجه به گوش هر فرد ساخته می شوند. حساسیت این دستگاه ها باعث این میشوند که سمعک ها به راحتی دچار مشکل یا خرابی شوند و از سمتی دیگر باید گفت که سمعک ها با توجه به گوش هر فررد شخصی سازی و انتخاب میشوند و به نوعی قالب گیری می شوند. فلذا باید گفت انتخاب یا خرید یک سمعک دست دوم چندان توصیه نمی شود.

  • بهترین سمعک برای سالمندان با توجه به فرد، سطح شنواییش، و مشکلی که داره متغیره و باید با بررسی المان های مختلفی سمعک مناسب یک فرد تعیین بشه. برای هر فرد یک نوع از سمعک مناسب نیست و در یک مرکز شنوایی با بررسی موارد مختلف سمعک مناسب فرد انتخاب میشه.

  • سلام دوست عزیز، وقتتون بخیر
   سمعک ها قابل تعمیر هستند. البته مد نظر قرار بدید که سمعک ها بسیار حساس هستند و در مواردی امکان تعمیر سمعک وجود ندارد.

  • سلام دوست عزیز، وقت بخیر.
   جهت خرید سمعک، ابتدا باید تست شنوایی سنجی (ادیومتری) انجام بدید و بعد از اینکه میزان کم شنوایی شما تعیین شد، سمعک مناسب برای شما تجویز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *