جهت تعیین وقت مشاوره و یا انجام آزمایشات شنوایی سنجی با شماره های زیر تماس بگیرید.
86035909 - 8635953 (021)

سمعک

انواع سمعک ها

انواع سمعک ها

انواع سمعک به شرح زیر هستند:

سمعک ها بر حسب سایز، جایگاه قرارگیری در گوش ، میزان تقویت صدا به 5 دسته کلی تقسیم می شوند:

1.سمعک پشت گوشی (B.T.E)
2.سمعک داخل گوشی (I.T.E)
3.سمعک پشت گوشی با رسیور داخل گوشی(RIE)
4.سمعک جیبی
5.سمعک عینکی
6.سمعک دندانی
7.سمعک قابل کاشت

1. سمعک پشت گوشی:

سمعک پشت گوشی در پشت لاله گوش قرار گرفته و صدارا از طریق قالب به گوش می رساند. بهترین سمعک برای کودکان و اطفال هستند زیرا قابلیت اتصال به وسایل کمک شنوایی مانند FM را نیز دارند.

2. سمعک های داخل گوشی:

این سمعک ها در مجرای گوش خارجی قرار می گیرند. ساخت این گروه از سمعک ها سفارشی بوده و از نظر اندازه به سه دسته تقسیم می شوند:

الف) سمعک داخل گوش I.T.E In The Ear
ب) سمعک داخل کانال I.T.C In TheCanal
ج) سمعک کاملا داخل کانال C.I.C Completely In The Canal

الف) داخل گوشی (I.T.E):

اجزاء سمعک ITE درون پوسته ای متناسب با سایز گوش فرد قرار گرفته و جایگاه قرار گیری آن بر روی صدفه گوش خارجی و بخشی از مجرای گوش است. اجزاء سمعک های داخل گوشی مانند کنترل ها و ولوم نسبت به مدل های پشت گوشی ظریف تر است.

ب)داخل کانال (I.T.C):

این دسته از سمعک ها در ابتدای مجرای گوش جای گرفته و اصوات را از طریق رسیور به سمت پرده گوش هدایت می کنند. سایز اینگونه سمعک ها از سمعک های ITE کوچکتر بوده و برای پوشش کم شنوایی های ملایم ، متوسط و نسبتا شدید مناسب است.

ج)سمعک کاملا داخل کانال(C.I.C) :

این سمعک ها که سمعک های نامرئی نیز نامیده می شوند ، از نظر ظاهری از کوچک تری نسایز برخوردار بوده و کل اجزاء آنها درون پوسته بسیار ظریف قرار دارد که در داخل مجرای گوش جای میگیرد.
به طور کلی استفاده از سمعک های داخل گوشی (CIC,ITC,ITE) برای اطفال توصیه نمی شود زیرا قرار گیری آنها در گوش اطفال و کودکان به راحتی استفاده از سمعک پشت گوشی نیست. ضمن اینکه به دلیل رشد کودک، نیاز زود هنگام به صرف هزینه برای تعویض پوسته سمعک خواهد بود.

3.سمعک پشت گوشی با رسیور داخل گوشی (RIE):

در نگاه اول این سمعک ها مشابه سمعک های پشت گوشی هستند اما تفاوت اصلی آنها با سمعک پشت گوشی این است که رسیور (بلندگو) این سمعک ها در کانال گوش قرار گرفته است و یک تیوب بسیار ظریف( شبیه یک سیم نازک پلاستیکی) جایگزین لوله قالب موجود در سمعک های پشت گوشی شده است. سمعک های RIE انواع دیجیتال ، هوشمند و Wireless را در بر می‌گیرند.

استفاده از سمعک های RIE امتیازاتی نسبت به سایر سمعک های داخل گوشی و پشت گوشی موسوم دارد. اولین امتیاز استفاده از این سمعک ها، تولید صدایی با کیفیت بهتر نسبت به نمونه های مشابه پشت گوشی و داخل گوشی از همان خانواده سمعک است.

امتیاز دیگر استفاده از این سمعک ها، کوچکی و ظرافت بسیار سمعک های RIE نسبت به انواع موسوم پشت گوشی بوده و از این جهت مورد استقبال قرار گرفته اند.

4. سمعک جیبی(BW):

در سمعک جیبی، میکروفون و تقویت کننده درون محفظه ای نصب شده که در داخل جیب یا بر روی لباس قرار می گیرد. رسیور آن توسط سیمی به سمعک متصل می شود و به وسیله قالب داخل مجرای گوش فرد قرار می گیرد.

5.سمعک عینکی:

تمام قطعات سمعک در داخل دسته عینک جا سازی می شود. سمعک عینکی بیشتر در مورد افرادی تجویز می شود که مبتلا به کم شنوایی انتقالی یا آمیخته به همراه ترشحات عفونی هستند

6.سمعک دندانی:

سمعک دندانی برای کم شنوایی های یک طرفه طراحی شده و صدا را از مسیر استخوانی منتقل می کند اما بر خلاف سمعک های BAHA ، نیاز به عمل جراحی ندارد. سایز این سمعک بسیار کوچک بوده و بر روی دندان های بالا و عقب و میکروفون آن بر روی گوش کم شنوا قرار میگیرد. میکروفون اصوات را دریافت و پردازش می کند و از طریق Wireless به گیرنده نصب شده در دهان منتقل میکند و در انتها این گیرنده از طریق ارتعاش استخوانی صدا را به گوش داخلی می رساند.

7. سمعک قابل کاشت:

افرادی که کم شنوایی حسی – عصبی در محدوده 35 تا 85 دسیبل دارند، از کاندیداهای این پروتز هستند. این پروتز شامل پردازشگر گفتاری بوده که طی عمل جراحی در زیر پوست و پشت لاله گوش قرار داده می شود.این پردازشگر به وسیله دو سیم به استخوان های گوش میانی (استخوان چکشی و رکابی) وصل می شود. پرده گوش نقش میکروفون را داشته و اصوات پس از ارتعاش پرده گوش ، به استخوانچه چکشی منتقل می شوند. سپس این ارتعاشات به وسیله سیم از استخوانچه چکشی به پردازشگر گفتار منتقل می شود. پس از تقویت و پردازش سیگنال صوتی ، به استخوانچه رکابی و سپس گوش داخلی و عصب شنوایی منتقل شده و درک می شود. این سیستم مجهز به کنترل از راه دور نیز بوده و کاربر می تواند بلندی صدا را کم و زیاد کند.

سیستم های جانبی سمعک (وسایل کمک شنوایی):

انسان امروزی با وجود دنیائی از وسایل بی سیم و بلوتوثی که پیرامونش را احاطه کرده است، خواهان امکانات بیشتری برای رویاروئی با این دنیاست. هدف از دستیابی به این امکانات تفریح و سرگرمی نیست، بلکه ارتباطات انسانی است. افراد کم شنوا نیز چنین حقی را دارند. امکان دسترسی نامحدود به دنیای ارتباطات و مکالمات، خواسته فزاینده کاربران سمعک است.

سیستم FM:

جهت اطلاعات بیشتر می توانید حضوری مراجعه نمایید.