سمعک ها، اختراعات شگفت انگیزی برای درمان کم شنوایی هستند. آنها دستگاه های الکترونیکی کوچکی هستند و مانند رایانه، تبلت یا تلفن هوشمند شما به طور طبیعی آب را دوست ندارند. با این حال، مدل های جدید به عنوان مقاوم در برابر آب یا ضد آب به بازار عرضه می شوند. بیشتر سمعک ها مقاوم در برابر آب هستند ولی نمی توان نام سمعک ضد آب را برروی آنها نهاد. قطعات الکترونیکی ظریف این دستگاه های گران قیمت خیلی آب دوست نیستند. قطعات سمعک زمانیکه تمیز و خشک بمانند درست مانند تلفن های هوشمند و لپ تاپ ها کار کنند.

به همین دلیل است که اکثر سازندگان سمعک توصیه نمی کنند هیچ یک از دستگاه های خود را در آب فرو ببرند. در واقع بخشی از مشاوره هایی که از متخصص شنوایی دریافت می کنید شامل اطلاعاتی در مورد چگونگی دور نگه داشتن رطوبت از سمعک است.

تصویر سمعک ضد آب

سمعک ضد آب چیست؟

در حقیقت، سمعک کاملا ضد آب عملا وجود ندارند و تنها مدل واقعا ضد آب، سمعک Aquaris از سمعک زیمنس است. اکثر سمعک‌های مدرن، مقاوم در برابر آب هستند که به آنها محافظت محدودی در برابر آب می‌دهد. برای محافظت بیشتر، می‌توانید از پوشش‌های ضدآب سمعک استفاده کنید که به محافظت از لوازم الکترونیکی حساس داخل دستگاه کمک می‌کند. به طور طبیعی، سمعک‌های آزمایش‌شده در آزمایشگاه ممکن است در آب غوطه‌ور شده باشند، اما این امر به ندرت تأثیر آب نمک، آب کلردار یا جریان‌های تحت فشار آب را در نظر می‌گیرد. در حالی که سمعک های کاملا ضد آب نادر هستند، اکثر مدل های برتر، سطح بالایی از محافظت در برابر باران، تعریق، رطوبت و حتی شنا را ارائه می دهند.

شماره‌های تماس جهت رزرو نوبت و مشاوره رایگان: ۰۲۱۸۶۰۳۵۹۵۳۰۹۳۰۸۹۴۶۵۶۱

سمعک یک وسیله کوچک الکترونیکی است که جهت بهبود وضعت شنوایی بیماران با ارزیابی شنوایی تجویز می گردد. بیماران در طول روز از آن استفاده کرده و با خود به محیط های مختلف می برند. گاهی سمعک در معرض رطوبت قرار می یرد و حتی ممکن است طی فعالیت ها روزانه خرد، خیس شود. رطوبت می تواند به قطعات داخلی سمعک آسیب بزند و حتی موجب از کار افتادن دائمی آن شود. هزینه خرید سمعک اندکی بالا است بنابراین احتیاط در این زمینه لازم است تا از خرابی سمعک جلوگیری شود. در تبلیغات می بینیم که برخی سمعک ها را ضد آب معرفی می کنند. اما آیا واقعا سمعک ضدآب وجود دارد؟

سمعک های مقاوم در برابر آب (قالب ضد آب) می توانند در برابر رطوبت مقاومت کنند، اما نمی توانید آنها را در هیچ مایعی غوطه ور کنید. سمعک های مقاوم در برابر آب برای محافظت از قطعات الکترونیکی حساس در برابر رطوبت طراحی شده اند. بنابراین نمی‌توانید در استخر بپرید، اما می‌توانید در باران گرفتار شوید یا وقتی هوای بیرون مرطوب است در باغ کار کنید.

تصویر دو عدد سمعک ضد آب

کاربرد سمعک ضد آب

آیا داشتن سمعک با رتبه IP بالا به نفع شماست؟ شاید ارزش آن را داشته باشد اگربه شدت عرق می کنید. اگر در طول کار یا بازی به طور مداوم عرق را از صورت خود پاک می کنید، احتمالا سمعک‌های شما بیشتر از سایرین در معرض رطوبت قرار می‌گیرند. شما در آب و هوای مرطوب/گرم زندگی می‌کنید یا از سرگرمی های مربوط به آب مانند قایق سواری یا ماهیگیری لذت می برید. شما فراموشکار هستید یا دستگاه هایتان بسیار راحت است به نحوی که آنها قبل از دوش گرفتن فراموش می‌کنید بیرون بیاورید. به یاد داشته باشید، سمعک های خشک بهترین عملکرد را دارند.

حتی اگر در یکی از این دسته ها قرار نمی‌گیرید، همیشه خوب است که سمعک خود را تا حد ممکن خشک و تمیز نگه دارید. زیرا به افزایش طول عمر آنها کمک می‌کند و به طور موثرتری کار می‌کنند. اگر نگران این هستید که عرق به سمعک شما آسیب برساند، از محافظ عرق استفاده کنید. این لوازم جانبی ارزان باعث می شود عرق در حین فعالیت بدنی شدید به سمعک شما آسیب نرساند.

شماره‌های تماس جهت رزرو نوبت و مشاوره رایگان: ۰۲۱۸۶۰۳۵۹۵۳۰۹۳۰۸۹۴۶۵۶۱

اگر سمعک‌ها ضدآب باشند مطمئنا مزیت خوبی خواهد بود، اما متأسفانه، سمعک‌های واقعا ضد آب بسیار محدودی در حال حاضر در بازار موجود هستند. در عوض، بیشتر سمعک های مدرن در برابر آب مقاوم هستند، به این معنی که نباید در آب غوطه ور شوند، اما می توانند کمی رطوبت را تحمل کنند. سمعک های ضد آب سمعک هایی هستند که می توانند به طور عادی عمل کنند و در عین حال در برابر تماس مداوم با آب در مدت زمان طولانی مقاومت کنند. اکثر سمعک ها ضد آب یا مقاوم در برابر آب نیستند، به همین دلیل است که سمعک های ضد آب این نام خاص را دارند.

لازم به ذکر است که اصطلاح ” سمعک ضد آب” کمی گمراه کننده است، زیرا هیچ محصول یا شیئی را نمی توان واقعا در مدت زمان طولانی (به عنوان مثال روز، ماه یا سال) ضد آب در نظر گرفت. حتی مواد ظاهرا “ضد آب” مانند پلاستیک، فلز و شیشه دارای منافذ میکروسکوپی هستند که اجازه می دهد تا درجه کمی از نفوذپذیری را ایجاد کنند. اگر فردی به واسطه ی فعالیت های روزمره اش در معرض رطوبت بیشتری نسبت به سایرین قرار دارد و احتمال اسیب به سمعک وجود داشته باشد، شنوایی شناس ممکن است سمعک مقاوم در برابر آب را توصیه کند.

سمعک ضد آب و قطعات آن
ویژگی های برجسته سمعک ضد آب چیست؟

ویژگی های سمعک ضد آب

چگونه می‌توان تشخیص داد که یک مدل سمعک ضد آب است یا خیر؟ اینجاست که درجه بندی IP مطرح می‌شود. این رتبه بندی دو رقمی که از کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک سرچشمه گرفته است، درجه حفاظت از ذرات و آب را توصیف می‌کند. رتبه بندی IP از یک تا هشت متغیر است، رقم اول درجه حفاظت در برابر ذرات مانند گرد و غبار یا شن و ماسه را درجه بندی می‌کند و در مقیاس ۱-۷ رتبه بندی می‌شود. رقم دوم که در مقیاس ۱ تا ۹ رتبه بندی شده است، نشان می‌دهد که دستگاه الکتریکی چقدر در برابر رطوبت مقاوم است. این رقم دوم است که نشان می دهد دستگاه چقدر در برابر آب مقاوم است.

به عنوان مثال، سمعک با درجه IP67 به این معنی است که در برابر اجسام جامد مانند شن یا گرد و غبار بسیار محافظت می شود و برای حداقل ۳۰ دقیقه در عمق کمتر از سه فوت آزمایش شده است. هر عدد کمتر از این بدان معناست که دستگاه‌ها نمی‌توانند در برابر هر نوع غوطه‌وری مقاومت کنند. در اینجا یک مقیاس مفید در رابطه با درجه بندی مقاومت در برابر آب وجود دارد (X زمانی استفاده می شود که اولین عدد، رتبه‌بندی ذرات، مشخص نباشد). هنگام جستجوی بهترین سمعک ضد آب، در مورد رتبه بندی IP با شنوایی شناس خود صحبت کنید.

سمعک ضد آب مناسب چه کسانی است؟

رطوبت، دوستی برای قطعات الکترونیکی ظریف این دستگاه های گران قیمت مانند سمعک سوئیسی نیست. اجزای سمعک زمانی بهترین عملکرد را دارند که تمیز و خشک باشند، درست مانند گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌. به همین دلیل است که اکثر سازندگان سمعک غوطه ور شدن هیچ یک از دستگاه های خود را در آب توصیه نمی کنند. در واقع، برخی از مشاوره هایی که از متخصص شنوایی خود دریافت خواهید کرد، شامل اطلاعاتی در مورد نحوه دور نگه داشتن رطوبت از سمعک است.

سمعک های مقاوم در برابر آب در برابر چه چیزی محافظت می کنند و چه کسانی بیشترین بهره را از این مدل  سمعک ها خواهند برد؟

  • استفاده کننده هایی که به شدت عرق می کنند. اگر از آن دسته از افراد هستید که در طول روز دائما عرق خود را پاک می کنند باید بدانید که سمعک های مقاوم در برابر آب برای شما مناسب اند.
  • استفاده کننده هایی که در آب و هوای مرطوب زندگی می کنند. رطوبت و شرجی بودن هوا می توانند بر عملکرد سمعک تاثیر بگذارد و عمر مفید آن را کاهش می دهد. استفاده از سمعک مقاوم در برابر آب می تواند یک تصمیم اقتصادی باشد.
  • خطرات مرتبط با سرگرمی هایی مانند ماهیگیری و قایق سواری. افرادی که زیاد در محیط های آبی هستند بهتر از است از سمعک های مقاوم در برابر آب استفاده کنند.
  • استفاده کنندگان از سمعک که فراموشکار و حواس پرت هستند. اگر فردی هستید که فراموشکار هستید بهتر است سمعک مقاوم در برابر آب سفارش دهید زیرا ممکن است سهوا با سمعک خود زیر دوش رفته یا در جایی قرارش دهید که به رطوبت و مایعات نزدیک است و این موارد ریسک آسیب به سمعک را بیشتر می کند.

نکات مهم جهت نگهداری مناسب از سمعک ضد آب

سمعک ای خود را به طور مداوم تمیز کنید برای این که بتوانید به درستی سمعک خود را تمیز کنید می توانید مقاله تمیز کردن سمعک را نیز مطالعه کنید. قبل از خواب هر شب کل دستگاه را با یک پارچه خشک و بدون گرد و غبار پاک کنید. اگر سمعک شارژی دارید طبق دستورالعمل آنها را به شارژر متصل کنید. برای سمعک با باتری یکبار مصرف، درب محفظه باتری را تا صبح روز بعد باز نگه دارید. این کار اجازه می دهد تا رطوبت موجود در روز در طول شب تبخیر شود. در صورت نیاز سمعک را روی دستگاه رطوبت گیر بگذارید. این تجهیزات ارزان قیمت محل مناسبی برای نگهداری سمعک های شما در طول شب است. از شنوایی شناس خود در کلینیک گوش تهران بخواهید آن را در اختیارتان قرار دهد.

جمع بندی

در گذشته فقط اصطلاح سمعم آنالوگ را در مورد این تجهیزات شنوایی به کار می بردیم اما امروزه از سمعک هوشمند گرفته تا شارژی و نامرئی و وایرلس و حتی ضد توسط تولید کنندگان این تجهیزات با پیشرفتخ ترین فناوری و تکنولوژی به کار رفته در آنها روز به روز پیشرفت می کند تا بتوانند یک تجربه ای لذت بخش را برای کسانی که شاید ماه ها لذت شنیدن صداهای مختلف را از دست داده بودن بدست بیاورند. ما در این مطلب سعی کردیم هر چیزی که لازم است را در مورد یکی از جدید ترین سمعک ها یعنی سمعک ضد آب به شما معرفی کنیم.

این مطلب زیر نظر دکتر سید محمدرضا تقوی کاندیدای دکتری تخصصی شنوایی و تعادل دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیریت مرکز ارزیابی شنوایی دانیال نوشته شده است.

کلینیک شنوایی سنجی دانیال

سوالات متداول

  • منظور از سمعک ضد آب چیست؟

اکثر سمعک‌های مدرن، مقاوم در برابر آب هستند که به آنها محافظت محدودی در برابر آب می‌دهد ولی این بدان معنا نیست که کاملا ضد آب باشند.

  • آیا سمعک‌های نامرئی هم ضد آب هستند؟

سمعک‌های نامرعی در برابر آب بسیار مقاوم هستند ولی با این حال بهترین عملکرد را زمانی دارند که کاملا خسک باشند.

  • بهترین برند سمعک ضد آب چیست؟

در حقیقت، سمعک کاملا ضد آب عملا وجود ندارند و تنها مدل واقعا ضد آب، سمعک Aquaris از سمعک زیمنس است.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۳ از ۵
از مجموع ۳ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *