همان‌طور که می‌دانید سمعک یک راه درمان خوب و مناسب برای کم شنوایی مختلف است. سمعک خود از سالیان دور در حال تولید است و دائما در حال تغییر و پیشرفت می‌باشد. به همین دلیل است که مدل‌ها و انواع مختلف سمعک مانند سمعک یادگیرنده به وجود آمده است. مثلا در طی این سال‌ها سمعک‌های پشت گوشی، داخل گوشی (cic)، داخل کانال گوشی (iic) به وجود آمده‌اند. در طی پیشرفت‌های بیشتر سمعک نامرئی نیز به وجود آمده است.

شماره‌های تماس جهت رزرو نوبت و مشاوره رایگان: ۰۲۱۸۶۰۳۵۹۵۳۰۹۳۰۸۹۴۶۵۶۱

سمعک‌ها از نظر تکنولوژی استفاده شده نیز به انواع مختلف تقسیم می‌شوند و رفته رفته پیشرفته‌تر و پیشرفته‌تر شده‌اند.

چندین سال پیش بود که سمعک‌های هوشمند با تکنولوژی و فناوری خاصی که داشتند مانند به بازار عرضه شدند. در پی ورود این سعمک‌‌ها به مارکت جهانی، بیشتر مشکلات و علائم کم شنوایی حل شد و ایراداتی که در سمعک‌های عادی وجود داشت تا حد زیادی رفع شد. این سمعک‌ها صدای واضح‌تر، طبیعی‌تر با نویز کمتر را به گوش مددجو می‌رسانند.

با وجود این همه پیشرفت و کیفیت بالا، کمپانی‌های ساخت سمعک معتقد بودند که هنوز هم جای پیشرفت در کیفیت و تکنولوژی سمعک وجود دارد. تا اینکه در حدود سال ۲۰۰۰ میلادی، کمپانی بزرگ آلمانی زیمنس اقدام به رونمایی از محصول جدید خود یعنی سمعک یادگیرنده یا فراهوشمند کرد. زیمنس با این حرکت باعث ترقی چند پله‌ای در دنیا و تکنولوژی سمعک‌سازی شد.

در این مقاله در کنار شما همراهان عزیز کلینیک دانیال، به بررسی و معرفی سمعک یادگیرنده می‌پردازیم و ویژگی و مشخصات آن را برای شما شرح می‌دهیم.

سمعک یادگیرنده

معرفی سمعک یادگیرنده یا فراهوشمند

سمعک‌های یادگیرنده با این دیدگاه وارد بازار شدند که کمپانی‌‌ها معتقد بودند، هوش مصنوعی به کار رفته در سمعک هوشمند به اندازه کافی قدرتمند نیست. در نظر آن‌ها سمعک‌ها باید توانایی این را داشتند که بر اساس زندگی کاربر خود تنظیم و آپدیت شوند. اگر بخواهیم بهتر توضیح بدهیم آن‌ها معتقد بودند که اگر ۲ نفر همزمان یک نوع کم‌شنوایی متوسط دارند و مشکل آن‌ها کاملا مشابه یکدیگر است، با توجه به نوع زندگی، کار، رفت و آمد و فعالیت و مواردی از این دست نیاز متفاوتی نسبت به یکدیگر به سمعک دارند و باید استفاده متفاوتی نیز از سمعک ببرند‌. به همین دلیل بود که سمعک یادگیرنده ساخته و به بازار عرضه شد.

کمپانی‌ها دنبال این بودند که هر سمعک که فرد خریداری می‌کند در ابتدا باید به خوبی تنظیم شود و کار کند. در وهله بعدی خود سمعک ها باید بتواند نیاز‌های هر مددجو را جداگانه بشناسد. سپس آن‌ها را در موقعیت‌های مختلف به خاطر بسپرد‌. در نهایت باید تنظیمات خود را مطابق آن‌ها به صورت کاملا خودکار تغییر دهد و یک ری‌اکشن مناسب نسبت به این موقعیت‌ها داشته باشد. این پاسخ‌ها باید به صورت شخصی طبق نیاز هر فردی متفاوت باشد و نباید از پاسخی از پیش تنظیم شده برای همه افراد بدهد.

سمعک یادگیرنده و فراهوشمند یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و وسایل ساخته شده توسط بشر  است که بسیار کمک‌کننده بوده و باعث راحتی هر چه بیشتر کاربران خود شده‌ است. در حال حاضر نیز این سمعک‌ها، با تکنولوژی روز دنیا ساخته می‌شوند و ویژگی‌های دیگری نیز روی آن‌ها سوار شده است تا انسان بهترین صدای ممکن را در شرایط مختلف بشنود و از آن لذت ببرد.

حالا بعد از یک معرفی کلی از سمعک یادگیرنده در بخش سراغ ویژگی‌های این سمعک فراهوشمند می‌رویم تا بیشتر با آن آشنا شویم.

ویژگی‌های سمعک یادگیرنده چیست؟

در ابتدا سمعک‌های ارائه شده به بازار فقط می‌توانستند صدا را تقویت کنند و به گوش فرد برسانند. برای آن‌ها فرقی نداشت که چه صدایی با چه شدتی است، فقط آن را تقویت می‌کردند. در نسل بعدی ویژگی‌های اضافه شد که صداهای زمینه را کمتر تقویت می‌کرد یا صدای باد را تشخیص می‌داد و کمتر تقویت می‌کرد. اما این‌ها برای انسان کافی نبود. اولین ویژگی که از سمعک یادگیرنده به آن اشاره می‌کنیم، ویژگی و تکنولوژی است به نام یادگیری صوتی چندباندی. این فناوری شدت و میزان صداهای نامطلوب را با فرکانس مخصوص آن‌ها تشخیص می‌دهد و به حافظه می‌سپارد. اگر در جایی دوباره با آن صدا و فرکانس رو به رو شد، به صورت خودکار تنظیمات سمعک را تغییر می‌دهد. نکته مهم اینجاست که سمعک فقط همان فرکانس را شناخته و فقط آن را کاهش می‌دهد.

از دیگر ویژگی‌های سمعک یادگیرنده می‌توان به وجود قابلیت بلوتوث یا وایرلس در همه این سمعک‌ها اشاره کرد. وجود این قابلیت در این سمعک‌ها این اجازه را به فرد می‌دهد تا با اتصال به تلویزیون، دستگاه پخش موسیقی، موبایل و مواردی از این دست صدا را بدون نویز و صدای مزاحم دیگری به صورت امواج رادیویی دریافت کند. این نوع دریافت صدا باعث می‌شود که بهترین صدا، با بالاترین کیفیت و وضوح و کمترین نویز و صدای زمینه به بیمار برسد. حتی فرد با استفاده از این قابلیت می‌تواند به موبایل خود متصل شود و مکالمات تلفنی خود را بدون صدای مزاحمی به راحتی انجام دهد.

یک قابلیت و ویژگی بسیار جالب که در این سمعک تعبیه شده است و بسیار برای افراد سالمند، کم‌توان جسمی یا هر کسی که خطر سقوط دارد مفید است، تکنولوژی fall detection است. کار و مزیت این فناوری چیست؟ این فناوری با سیستمی که دارد، روی سمعک نصب می‌شود. وقتی سالمندی که از این سمعک استفاده می‌کند به هر دلیلی زمین بخورد. این سمعک پیامی را به تلفن همراهی که به آن متصل است می‌فرستد. این پیام از طریق موبایل به نزدیکان مددجو ارسال می‌شود و آن‌ها می‌توانند خودشان را سریعا به محل مورد نظر برسانند.

یک فناوری دیگر که در این نوع از سمعک‌ها به کار رفته است، فناوری کاهش نویز و سروصدا است. یکی از بهترین و مهم‌ترین ویژگی‌های هر سمعکی، قابلیت پردازش صدای خوب و واضح در محیط‌های پر سر و صدا است. سمعک یادگیرنده، با این تکنولوژی می‌تواند منبع صدای اصلی و گفتار را بین سروصدا پیدا کند. با این کار، فقط آن صدا را تقویت کرده و سعی در کاهش بقیه صداها دارد. این کار یک صدای خوب و بدون صدای اضافی پس زمینه در حین مکالمه به بیمار می‌رساند.

سیستم مهار فیدبک نیز آخرین ویژگی است که از سمعک یادگیرنده به آن اشاره می‌کنیم. سمعک وقتی یک صدا را تقویت می‌کند، ممکن است بخشی از آن صدا علاوه بر گوش مددجو به بیرون نیز پخش شود. این صدا هر چقدر کم و ضعیف هم باشد، سمعک دوباره آن را شنیده و تقویت می‌کند. اگر این اتفاق بیافتد و صدا باز هم خارج شود، سمعک دوباره بعد از هر بار که صدا خارج می‌شود این کار را تکرار می‌کند. اصطلاحا به این حالت چرخه فیدبک می‌گوییم. سمعک فراهوشمند این قابلیت را دارد که این صدای تکراری و وزوز را تشخیص دهد و به طور کامل آن را حذف کند.

سمعک-یادگیرنده-هوشمند

مشخصات سمعک یادگیرنده چیست؟

اگر بخواهیم به مشخصات سمعک یادگیرنده به طور کلی اشاره کنیم، می‌توانیم از موارد زیر نام ببریم؛

 • پیشرفته‌ترین و هوشمندترین سمعک موجود در بازار
 • بهترین و طبیعی‌ترین صدا در بین سمعک‌های تولیدشده
 • تنظیم خودکار نسبت به قرار گرفتن مددجو در شرایط مختلف
 • استفاده از سیستم چندکانالی
 • مجهز به سیستم وایرلس
 • مجهز به سیستم ضدنویز
 • مجهز به تکنولوژی مهار فیدبک
 • مجهز به فناوری fall detection
 • استفاده از GPS در طراحی آن‌ها
 • توانایی تشخیص جهت صدا و فاصله تا منبع صدا
 • پوشش ضد آب و ضد گردوغبار
 • طراحی بسیار ریز و نامرئی

با پیشرفت علم و استفاده بیشتر از هوش مصنوعی در سیستم ساخت سمعک‌ها، این سعمک‌ها روبه‌روز هوشمندتر خواهند شد و به نظر می‌رسد تا چندین سال آینده همه رقبای خود را از بازار خارج خواهند کرد.

سمعک یادگیرنده چگونه کار می‌کند؟

کارکرد سمعک یادگیرنده به ساده‌ترین حالت ممکن، بدین گونه است که شما وقتی بعد از ادیومتری شنوایی سنجی٬ سمعک را خریداری می‌کنید. حدود یک الی دو هفته اول در موقعیت‌های مختلف سمعک خود را طوری که در شنوایی راحت‌تر هستید، تنظیم می‌کنید. سمعک این موارد را به حافظه خود می‌سپارد. دفعات بعدی که شما در این مکان‌ها و شرایط  حضور پیدا می‌کنید، سمعک با استفاده از لوکیشن و موقعیت آن محیط را تشخیص داده و به صورت خودکار تنظیمات شخصی شما را اجرا می‌کند تا به راحتی بتوانید به وضوح صدا‌ها را بشنوید. با این قابلیت دیگر نیازی نیست که در تمامی مکان‌ها شما درگیر تنظیم سمعک خود با آن محیط و شرایط باشید، چون خود سمعک این کار را برای شما انجام خواهد داد.

انواع-سمعک-یادگیرنده

خرید سمعک یادگیرنده

سمعک فراهوشمند و یا یادگیرنده که به تازگی به دنیا عرضه شده است، تنوع بسیار زیادی ندارد. سمعک آلمانی زیمنس بزرگ‌ترین تولیدکننده این نوع از سمعک در جهان شمرده می‌شود. برای خرید این نوع سمعک باید در ابتدا مشکل شنوایی خود را بشناسید و مناسب آن خرید خود را انجام بدهید. قیمت این سمعک نیز نسبت به سمعک‌های عادی به علت تکنولوژی پیشرفته و هوش مصنوعی به کار رفته در آن قطعا بالاتر خواهد بود.

سخن پایانی؛ به همراه شما عزیزان، بررسی کردیم که سعمک یادگیرنده با این ویژگی‌های جذاب و منحصر به فرد چیست و چگونه کار می‌کند. این سعمک با قابلیت GPS و Fall detection که دارد بهترین نوع سمعک برای افراد آلزایمری و سالمندانی که محدودیت حرکتی دارند، محسوب می‌شود. البته موضوعی که حائز اهمیت است، قیمت بالاتر این محصول به دلیل ویژگی‌های خاص و بی‌همتای آن است. اگر قصد خرید یک سمعک را دارید که از کیفیت صدای بالا، تنظیم خودکار بدون کمترین زحمت، طراحی جدید و زیبا و مواردی از این دست برخوردار باشد؛ سمعک های یادگیرنده یا فراهوشمند باید جزو گزینه‌های خرید شما در تجویز سمعک باشد.

کلینیک شنوایی سنجی دانیال