خرید سمعک | سمعک | قیمت سمعک – دانیال کلینیک

لطفا خودتان را در  این موقعیت تصور کنید؛ وقتی که در جمع دوستان و یاخانواده خود هستید که نمی توانید به خوبی صحبت های آنها را بشنوید وقتی که آنها صحبت می کنند و شما به سختی حرف های آنها را درک می کنید و می شنوید ، آنها مجبورند که مدام حرف هایشان را تکرار و با صدای بلند تر باشما صحبت کنند تکرار همه این ها هم موجب می شود که آنها خسته شوند و کمتر با شما صحبت کنند و هم شما هم رفته رفته در جمع های دوستانه و خانوادگی برای این که کسی را اذیت نکنید حاضر می شوید. همه این ها از اثرات و تبعات کم شنوایی و یا ناشنوایی است که هر کدام به دلایل مختلف و عواملی بستگی دارند و خرید سمعک می تواند تمام این مشکلات را به راحتی حل کند.

وقتی که صحبت از کم شنوایی می شود بیشتر افراد نا خودآگاه ذهنشان به سمت افراد مسن می رود افرادی که با افزایش سن منجر به بیماری پیر گوشی می شوند و برای درمان کم شنوایی خود نیاز به تهیه سمعک برای خود دارند. البته فقط این افراد نیستند که ممکن است منجر به کم شنوایی شوند بیماری هایی مختلفی برای سیستم شنوایی گوش وجود دارد که می تواند اقشار مختلف در سنین مختلف را نیز درگیر بیماری های شنوایی کند بیماری هایی مانند وزوز ، اتوسکلروز از این قبلیل بیماری ها هستند که می تواند در سنین پایین تری نیز برای افراد اتفاق بیوفتد.

تمامی افرادی که قرار است سمعک برایشان تجویز شود به دلیل این که اولین بار است که از این وسیله کمک شنوایی استفاده می کنند علاوه بر این که از قیمت سمعک اطلاعی ندارند از فرایند های تجویز و خرید و تست هایی که قرار است طی کنند نیز اطلاعی ندارند ما در این مطلب قرار است شما را با کلیه فرآیندهای خرید سمعک از تست های پزشکی تا گرفتن قالب و نصب برروی گوش را با شما در میان بگذاریم پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

سمعک 

یک دستگاه الکترونیکی کوچک است که از سه بخش اصلی میکروفن ، تقویت کننده و بلندگو تشکیل شده است. سمعک صداهایی که از طریق میکروفن دریافت می کند و این امواج را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند و پس از ارسال به تقویت کننده صدا را از طریق بلندگو به گوش می رساند. از سمعک ها می توانید در داخل یا پشت گوش خود استفاده می کنید برخی از آنها  صداها را بلندتر می کند به طوری که فرد مبتلا به کم شنوایی می تواند صداها را  گوش دهد، ارتباط برقرار کند و به طور کامل در فعالیت های روزانه شرکت کند. سمعک می تواند به افراد کمک کند هم در موقعیت های ساکت و هم در موقعیت های پر سر و صدا بیشتر بشنوند و از هر پنج نفری که از سمعک بهره می‌برند، تنها یک نفر واقعاً از یک سمعک استفاده می‌کند. 

نکات مهم در خرید سمعک 

هر وسیله ای که مربوط به سلامت باشد جزو موارد بسیار حساس و پیچیده است زیرا سیستم بدن هر فرد می تواند با بقیه افراد تفاوت کند بیماری های شنوایی هم همین قاعده را طی می کنند. تجویز و خرید سمعک برای هر کس فرایند مخصوص به خود را پیش می برد و برای هر کسی با هر نوع بیماری شنوایی تفاوت دارد.

موارد زیادی در این فرایند دخیل هستند مواردی که مانند:

  • تجویز سمعک ها به موارد بالینی و منحصر به افراد فرق می کند و این موارد از جمله مواردی است که باید در نظر گفته شود 
  • تکنولوژی مورد استفاده در سمعک ها تفاوت می کند و این مورد نیز در تجویز سمعک موثر است 
  • استفاده از سمعک هنوز در میان مردم مانند عینک و لنز رایج نشده است و ممکن است دید خوبی را در جامعه نسبت افراد استفاده کننده ازسمعک به همراه نداشته باشد.

علاوه بر موارد بالا قوانین مختلفی نیز توسط سازمان های  های جهانی و همینوطر قوانین داخلی نیز برای تجویز سمعک ها در کشور ها وجود دارد. طبق اعلامیه سازمان غذا و دارو ( FDA ) را نمی توان به عناون سمعک به افراد فروخت. دستگاه های تقویت صدای شخصی به عنوان دستگاه های تقویت صدای محیطی برای کسانی که دچار مشکلات کم شنوایی نیستند طراحی شده اند و در آن سور سمعک ها برای افراد کم شنوا با توجه به میزان کم شنوایی آنها طراحی و تولید می شوند و هر کدام از امکانات و قابلیت های خاصی بهره می برند.

سمعک در بین انگشتان فرد

عوامل مهم در تعیین  قیمت سمعک 

سمعک ها دارای رده های مختلف قیمتی هستند و عوامل مختلفی وجود دارند که قیمت نهایی آن را مشخص می سازند. برخی از این عوامل را می توان تغییر داد تا قیمت تمام شده سمعک برای بیمار کاهش یابد. وتاثیر گاها مستقیمی بر خرید سمعک دارد. ضروری است پیش از مراجعه برای دریافت سمعک به این عوامل توجه نمایید.

عامل اصلی که بر قیمت خرید سمعک تأثیر می گذارد، سطح فناوری و ویژگی های گنجانده شده در سمعک است. همانطور که در مورد اکثر لوازم الکترونیکی مصرفی صادق است، پیچیدگی های تکنولوژیکی در طول زمان ارزان تر می شوند و این مطمئناً در سمعک هم اتفاق افتاده است.

در حالی که قیمت کلی سمعک ثابت مانده است، فناوری ای که می توانید با قیمت آن دریافت کنید در حال حاضر بسیار بیشتر از دو سال پیش است. چیزی که زمانی به عنوان یک سمعک برتر در نظر گرفته می شد، امروزه به عنوان یک فناوری پایه در نظر گرفته می شود.

تمام تولیدکنندگان سمعک در تلاش هستند تا سمعک هایی را ارائه دهند که نیازهای بیماران و بودجه آنها را برآورده کند. برای انجام این کار، تقریباً هر خط تولید از سطوح عملکرد یا نقاط قیمت متعدد تشکیل شده است. پیشرفته ترین سطح دارای جدیدترین و بهترین ویژگی ها مانند پیشرفته ترین مدارهای کاهش نویز و قابلیت های وایرلس است. با کاهش قیمت، سطوح عملکرد پایین‌تر دارای ویژگی‌های کمتر و ساده ‌تر خواهند بود.

نوع و میزان کم شنوایی

از عوامل مهم و اصلی در تعیین قیمت سمعک  میزان و نوع کم شنوایی است که فرد با آن درگیر بوده و این نوع کم شنوایی است که تعیین می کند که کدام یک از دستاه های کم شنوایی مناسب شما می باشد. نکته مهم در  قیمت و خرید سمعک این است که گران ترین سمعک لزوما بهترین سمعک برای افراد نیستند به طور مثال ممکن است میزان کم شنوایی یک فرد به شکلی باشد که استفاده از  یک سمعک با تکنولوژی پایه می تواند برای فرد بسیار مناسب تر از به طور مثال یک سمعک هوشمند  باشد. نکته دیگر نیز در این باره کم شنوایی یک یا دوطرفه می باشد افرادی که دارای کم شنوایی یک طرفه هستند از یک سمعک و کسانی که دارای کم شنوایی دو طرفه هستند از دو سمعک استفاده خواهند کرد.

سفارش آنلاین و پستی سمعک

شما می توانید بسیاری از چیزها را به صورت آنلاین ارزان خریداری کنید. اگر کم شنوایی داشته باشید، ممکن است وسوسه شوید که یک سمعک بدون تجویز متخصص شنوایی شناس دریافت کنید. این محصول شبیه به عینک “تقلبی” موجود در یک داروخانه است. کم شنوایی مرتبط با افزایش سن پیچیده‌تر از مشکل بینایی مرتبط با سن است.

 

این محصولات ارزان‌تر همه صداها را تقویت می‌کنند، نه فقط صداهایی را که شما نمی‌شنوید. در یک کلینیک شنوایی، سمعک‌های شما به طور خاص بر اساس کم‌شنوایی منحصربه ‌فرد شما و هر مشکل دیگری که ممکن است داشته باشید، مانند وزوز گوش، کالیبره می‌شوند. کلینیک‌ها همچنین می‌توانند سمعک‌های شما را از قبل برنامه‌ریزی کنند تا وقتی در محیط‌های مختلف هستید، تنظیمات را تغییر دهند.

 

یک مطالعه موسسه شنوایی بهتر که ۲۰۰۰ کاربر سمعک را در مورد تجربه مناسب و سطح رضایت آنها مورد بررسی قرار داد، نشان داد که یک متخصص شنوایی شناس یا متخصص سمعک نقش مهمی در موفقیت و رضایت بیمار با سمعک دارد؛ به عبارت دیگر، آن دسته از بیمارانی که توسط یک متخصص سمعک پشتیبانی و خدمات مناسبی دریافت کردند، در واقع بهتر شنیدند!

پس از خرید سمعک، یک کاربر معمولی به حدود سه بار بازدید بعدی برای تنظیم کیفیت صدا نیاز دارد. شما نمی توانید آن نوع خدمات را از طریق پست دریافت کنید.

سمعک های بدون تجویز متخصص شنوایی شناس احتمالا با چالش هایی همراه خواهند بود

هزینه های جانبی سمعک

هر کدام از این دستگاهه ا علاوه بر خود دستگاه دارای وسایل و لوازم جانبی نیز می باشند. از زمانی که شما احساس کم شنوایی می کنید پرداخت هزینه ای درمانی شما شروعم می شود مراجعه به شنوایی شناس و پرداخت ویزیت و مشاوره و انجام تست های مختلف شامل هزنیه است و برای این کار باید هزنیه های مختلفی را علاوه بر خرید سمعک بپردازید. برای اینکه سمعک را استفاده کنید معمولا نیاز به قالب گوش نیز دارید در نتیجه هزینه ی قالبگیری را نیز به مبالغ بالا بیفزایید. سمعک ها معمولا دارای گارانتی هستند که خدمات بعدی را پوشش می دهند اما این پوشش شامل هزینه ی باتری نمی شود. سمعک ها معمولا باتری یکبار مصرف دارند که هر چند روز یکبار به اتمام می رسد و باید تعویض شود. برخی از سمعک ها از باتری های لیتیوم یون استفاده می کنند که قابل شارژ است. پس استفاده از سمعک شارژی می تواند هزینه ای شما را نیز کاهش دهد. بنابراین دیگر نیازی به خرید دائمی باتری وجود ندارد. اما وجود همین نوع باتری موجب می شود تا قیمت تمام شده سمعک نسبت به مدل های با باتری یکبار مصرف بیشتر شود. هزینه ی تعمیر سمعک نیز بر عهده بیمار می باشد و شامل گارانتی نمی شود. برخی از افراد ممکن است به آزمایشات جامع، مراقبت های بعدی و محصولات تخصصی بیشتری نیاز داشته باشند. این امر نیز موجب افزایش هزینه ی سمعک می شود. تجهیزاتی مانند ریموت کنترل، رابط تلویزیون و… به عنوان آپشن در اختیار کاربران است که خود شان هزینه ی مجزایی دارند.

محل زندگی

منظور از محل زندگی این است که اگر سمعک خود را از محل زندگی خود و از نزدیک ترین کلینیک به خود تهیه کنید دیگر لازم نیست برای انجام خدمات بعد از نصب سمعک برروی گوش خود هزنیه های رفت و امد را بپردازید هر سمعکی که می خرید باید برای خدمات پس از آن به همان کلینیکی که سمعک را از آنجا تهیه کرده اید بروید واین قطعا برای شما مستلزم هزنیه کرد می باشد.

پوشش بیمه

هزینه ی سمعک ها نسبتا بالاست و برخی از بیماران توان پرداخت تمامی این هزینه ها را ندارند. این امر باعث شده است تا شرکت های بیمه تمام یا بخشی از هزینه ی سمعک را به عنوان کمک هزینه ی سمعک تقبل کنند. این پوشش بیمه ای برای تمام بیمه شدگان و افراد تحت تکفل آن ها در نظر گرفته شده است و هر ۵ یا ۱۰ سال یکبار پرداخت می شود. برای اینکه بدانید آیا شرکت بیمه ی شما نیز این کمک هزینه را پرداخت می کند یا نه خیر بهتر است با کارگزار بیمه یا شنوایی شناس خودتان مشورت کنید. برای استفاده از بیمه سمعک  باید ابتدا آن را خریداری کنید  با درد دست داشتن مدارک مورد نیاز به کارگزاری بیمه مراجعه نمایید تا این کمک هزینه به حساب شما واریز گردد. 

کم شنوایی یک مرد جوان

تکنولوژی سمعک

سال به سال و ماه به ماه این شرکت ها و کمپانی های سازنده سمعک ها هستند که با استفاد ها از تکنولوژی و فن آوری های به روز آنها را در سمعک ها جای می دهند و این مهم ترین عامل در تعیین قیمت سمعک است هر چقدر که به جلو می رویم سمعک ها بر اساس تکنولوژی ارزان تر می شوند و سمعک های جدید تر گران تر می شوند و این در تمامی وسایل و تجهیزات که تکنولوژی و فن آوری در آن دخیل است اتفاق می افتد. 

سمعک چگونه به درمان کم شنوایی کمک می کند 

به عقیده بسیاری از شنوایی شناس ها و پزشکان و کسانی که روزانه با افراد کم شنوای بسیاری در ارتباط هستند سمعک بهترین راه در حال حاضر برای درمان کم شنوایی است. افرادی که به سلول های مویی سیستم گوش و شنوایی خود آسیب رسیده و به آن کم شنوایی حسی عصبی می گویند. در درجه اول سمعک به بهبود شنوایی و درک گفتار برای آنها کمک کننده است. کم شنوایی در نتیجه بیماری ، پیری ، مصرف داروها و همچنین قرار گرفتن در معرض صداهای مختلف برای افراد بوجود می آید. سمعک ها ارتعاشات صوتی رسیده به گوش را بزرگ می کنند این رتعاشات توسط سلول های مویی که هنوز زنده اند درک و تشخیص داده شده  و آنها را به سیگنال های صوتی تبدیل می کند و منجر به شنیدن در این افراد می شود. البته این نکته را هم باید گفت که هر چند که آسیب به سلول های مویی گوش بیشتر باشد کار سمعک سخت تر است به طور مثال اگر به بخش های داخلی گوش آسیب های جدید وارد شده باشد ممکن است سمعک نیز اثری در بهبود شنوایی نداشته باشد.

مراحل تجویز سمعک

هر فرد ناشنوا و یا کم شنوا از همان مرحله ای که احساس می کند که اصوات گوناگون را به درستی نمی شوند حتما در روز های اولیه خیلی به این موضوع توجه نمی کند اما بعد از مدتی که این موضوع حادتر و سخت تر شود به پزشک گوش و حلق و بینی یا یک شنوایی سنج مراجعه خواهد کرد در طول معاینه و تشخیص اقداماتی صورت می گیرد که فرایند خرید سمعک برای فرد کم شنوا را راحت تر خواهد کرد و بهترین سمعک توسط شنوایی سنج به او تجویز خواهد شد.

معاینه و تشخیص شنوایی

اگر که در درک و شنیدن اصوات اطراف خود دچار مشکل هستید ابتدا باید به یک شنوایی شناس مراجعه کنید آنها پس از انجام تست ها و ازمایش های مختلف برروی سیستم شنوایی شما اقدام به تجویز سمعک برای شما خواهند کرد. این افراد در تشخیص میزان کم شنوایی و شنوایی شما تخصص دارند و حتی ممکن است با تجویز داروها و یا خالی کردن جرم های فشرده داخل گوش مشکل کم شنوایی شما را تا حد زیادی برطرف کنند

انتخاب سمعک مناسب

بعد از این فرد معاینه و انجام تست های مختلف شنوایی را با موفقیت پشت سر و بعد از این شنوایی سنج میزان دقیق و علت شنوایی فرد را به اون توضیح داد اگر که در این تست ها مشخص شود که فرد به سمعک نیاز دارد شنوایی شناس از شما درباره نیاز های مختلف شنوایی سوالاتی را می پرسد و همچنین درباره این کدام سمعک از نظر اندازه و میزان تکنولوژی مناسب شما است به شما مشاوره می دهد.

قالب گیری

تقریبا برای هرکسی که کداندید دریافت سمعک باشد قالب گیری انجام می شود و تقریبا تمامی سمعک ها نیاز به قالب گیری دارند. قالب گیری مهم ترین بخش است تجویز و دریافت سمعک بوده و اگر قالب گیری به خوبی انجام نشود سمعک مورد استفاده شما عملکرد مطلوبی نخواهد داشت.

تست شنوایی برای تشخیص کم شنوایی

چرا سمعک ها گران قیمت هستند؟

سمعک ها بعنوان یک پروتز نسبتا گران قیمت شناخته می شوند. قیمت سمعک تحت تاثیر عوامل متعددی است از جمله نبود پوشش بیمه؛ زیرا بیمه ها معمولا تمام هزینه ی سمعک را پوشش نمی دهند و مبلغ پرداختی آن ها گاهی بسیار ناچیز است. هزینه های جانبی سمعک از جمله هزینه ی جلسات مشاوره و تنظیم، ساخت قالب و …. که هزینه نهایی پرداختی بیمار را افزایش می دهند. نوع سمعک و شرکت سازنده اش نیز به عنوان یک عامل تعیین کننده در قیمت نهایی سمعک مطرح می شوند. در بخش بعد به معرفی عواملی می پردازیم که قیمت نهایی یک سمعک برای بیمار را تعیین می کنند. و همچنین می تواند راهنمایی مناسبی برای خرید سمعک برای شما باشد.

قیمت سمعک

همانطور که قبلا گفته شد هزینه سمعک بیشتر از همه عوامل به تکنولوژی های به کار رفته در سمعک و نوع و میزان کم شنوایی و انتظارات فرد بستگی دارد در اینجا قصد داریم تا شمار با حدود قیمتی سمعک های مختلف آشنا کنیم. بهتر است در صورت وجود کم شنوایی به نزدیک ترین کلینیک شنوایی مراجعه بفرمایید تا تست شنوایی و مشاوره حضوری برای دریافت سمعک انجام شود.

 

نوع سمعک قیمت حدودی
 سمعک داخل گوشی یا CIC ۳۰۰۰۰۰۰ تومان تا ۱۲۰۰۰۰۰۰
سمعک نامرئی یا IIC از ۶۰۰۰۰۰۰ تومان تا ۱۵۰۰۰۰۰۰ تومان
سمعک های پشت گوشی ظریف یا RIC ۳۰۰۰۰۰۰ تومان تا ۳۴۰۰۰۰۰۰
سمعک های پشت گوشی یا BTE ۳۰۰۰۰۰۰ تومان تا ۱۵۰۰۰۰۰۰
سمعک های استخوانی و عینکی ۱۴۰۰۰۰۰۰ تومان تا ۱۹۰۰۰۰۰۰
سمعک های شارژی از ۵۰۰۰۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰۰۰۰
سمعک های هوشمند از ۵۰۰۰۰۰۰ تومان تا ۱۷۰۰۰۰۰۰

راهکار های  کاهش هزینه ی سمعک

سمعک ها گران هستند و اغلب تحت پوشش طرح های بیمه درمانی نیستند. در نتیجه، بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند بدون سمعک زندگی کنند .از دست دادن شنوایی نه تنها ناراحت کننده  و گاهی اوقات خطرناک است بلکه می تواند به طور جدی بر سلامت شما تأثیر بگذارد. برای اینکه ایمن و خوب بمانید، این نکات را امتحان کنید تا به شما در مدیریت کم شنوایی بدون پرداخت هزینه ی بالا کمک کند.

با طیف گسترده ای از دستگاه ها، خدمات و قیمت های موجود، قبل از خرید باید از چشم انداز آن مطلع شوید. فناوری و خدمات (مانند تست، آموزش، تطبیق و آزمون های بعدی) محرک های اصلی هزینه هستند. بررسی‌ها نشان داده‌اند که قیمت هر دستگاه، هم بر اساس فناوری و هم بر اساس خدمات، متغیر است.

ویژگی هایی که می توانند قیمت سمعک  را افزایش دهند عبارتند از:

اندازه (قابل مشاهده بودن یا نبودن)، قابلیت شارژ مجدد (بسیاری از سمعک ها دیگر به باتری های یکبار مصرف متکی نیستند، بلکه مانند تلفن های همراه شارژ می شوند. این امر هزینه ی سمعک را بالاتر می برد)، میکروفون های جهت دار بهتر، کانال های بیشتر برای کاهش نویز و کاهش فیدبک، و اتصال بی سیم یا بلوتوث. سمعک ها از نظر سطح تکنولوژی و امکانات به چند دسته تقسیم می شوند و شرکت های سازنده سمعک معمولا محصولات خود را در تمام رده های پایه، متوسط و پیشرفته ارائه می کنند تا تمامی افراد قدرت خرید سمعک را داشته باشند. اگر سمعکی با رده قیمتی پایین انتخاب کنید، بسیاری از تکنولوژی ها و امکانات جانبی را نخواهید داشت با اینحال همه ی بیماران نیازی به این امکانات ندارند. با شنوایی شناس خود مشورت کنید تا به شما بگوید کدام یک از این امکانات برای نوع کم شنوایی و سبک زندگی شما ضروری است و کدام یک را می توان نادیده گفت.

این مقاله زیر نظردکتر سید محمدرضا تقوی کاندیدای دکتری تخصصی شنوایی و تعادل دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیریت مرکز ارزیابی شنوایی دانیال نوشته شده است.

سوالات متداول

چه چیزی در تعیین قیمت سمعک مهم است ؟

  • تکنولوژی مهم ترین و اصلی ترین عامل در تعیین قیمت سمعک است

سمعک هوشمند بهتر است یا دیجیتال ؟

  • این مورد به نوع و کم شنوایی و استفاده ای که قرار است از سمعک بکنید بستگی دارد

3.7 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
11 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تیرداد
تیرداد
5 ماه قبل

سمعک ضد ابم دارید؟

پويا محمدي
پويا محمدي
5 ماه قبل

من در مورد بیمه سمعک به اطلاعات بیشتری نیاز دارم. به نظرم با توجه به قیمت بالای سمعک بودن یک کمک هزینه برای خرید سمعک می تونه کمک خوبی برای من نا شنوا باشه. من واقعا وضع مالی خوبی ندارم و نمیدونم چیکار باید بکنم.

سینا حدادپور
سینا حدادپور
5 ماه قبل

واقعا سمعک نامرئی دیده نمیشه یا فقط بی رنگه؟

raha
raha
5 ماه قبل

قیمت سمعک خیلی گرونه نمیشه سمعک ارزون قیمت پیدا کرد؟ استفاده از سمعک دست دوم چطور توصیه میشه؟

سامان
سامان
5 ماه قبل

بهترین سمعک برای سالمندان چه سمعکیه؟

راضیه
راضیه
5 ماه قبل

مقاله خیلی مفیدی بود، شما خودتون سمعک میفروشید؟

11
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x