برای تمامی بیماری‌های موجود راه‌های تشخیصی وجود دارد که کادر درمان و پزشکان به وسیله آن‌ها، به تشخیص و تفکیک بیماری‌ها می‌پردازند. تست‌های تشخیصی انواع مختلفی دارد که اندام به اندام متفاوت است، یعنی فقط برای تشخیص بیماری‌های آن اندام مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی دیگر مانند CT SCAN نیز به صورت عمومی برای چندین اندام استفاده می‌شود.

به نتایجی که از تست شنوایی به دست می‌آید، نوار گوش می‌گویند. این تست به روش‌ها و دستگاه‌های متنوعی توسط پزشک برای هر گوش به صورت جداگانه انجام می‌شود که با توجه با نتیجه‌ای که از نوار گوش به دست آمده، پزشک یک روش درمان را برای بیمار تجویز می‌کند.

در این مقاله به همراهی شما عزیزان کلینیک دانیال، می‌خواهیم در رابطه با یکی از تست‌های تشخیصی نوع اول صحبت کنیم. نوار گوش یک تست تشخیصی بسیار مهم و پرکاربرد است که در تفکیک و تمایز بیماری‌های گوش از آن بهره می‌برند که در ادامه به تفصیل درباره آن با شما صحبت خواهیم کرد.

نمودار نوار گوش

نوار گوش یا ادیو گرام چیست؟

نوار گوش یا ادیوگرام یک اصطلاح کلی است که به تست شنوایی سنجی یا تست گوش می‌گویند. ادیوگرام یک منحنی ثابت است که با توجه به آن و نتایجش، نوع درمان و مراقبتی که باید برای مددجو انجام بگیرد، تعیین می‌شود.

نوار گوش به ما نشان می‌دهد که فرد در کدام گوش و چقدر کم شنوایی دارد. تست نوار گوش توسط دکتر شنوایی سنجی انجام می‌شود. ما به طور کلی ۸ نوع تست شنوایی (ادیومتری) داریم که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

نوار گوش ادیوگرام

تفسیر نوار گوش

در این قسمت به همراه شما همراهان عزیز کلینیک دانیال، سراغ تفسیر نوار گوش می‌رویم. همان‌طور که پیشتر به آن اشاره کردیم نوار گوش یا ادیوگرام یک نمودار است. این نمودار از یک محور افقی و یک محور عمودی تشکیل شده است. با توجه به این محورها آستانه شنوایی فرد به درجات مختلف تقسیم و تعیین می‌شود که محور افقی یا همان محور X نشان‌دهنده فرکانس صدا و محور عمودی یا محمور Y نمایشگر شدت صدا است.

انواع فرکانس‌های صدا در آزمون شنواییبازه
مادون‌سوز (Infrasound)زیر ۲۰ هرتز
صداهای پایین (Low Frequency)۲۰ هرتز تا ۲۵۰ هرتز
صداهای متوسط (Mid Frequency)۲۵۰ هرتز تا ۲۰۰۰ هرتز
صداهای بالا (High Frequency)۲۰۰۰ هرتز تا ۲۰,۰۰۰ هرت
فوق‌صوتی (Ultrasound)بالای ۲۰,۰۰۰ هرتز

تست شنوایی در بزرگسالان خود انواع مختلفی دارد که ۲ تا از پرکاربردترین‌ آن، ABR و نوار گوش‌ تون خالص است. تست شنوایی تون خالص اصلی‌ترین و پایه‌ای ترین تست شنوایی است که انجام می‌شود. در این تست فرد در یک اتاق ضدصوت قرار گرفته و با هدفون مخصوص به مددجو، صداهایی با فرکانس ثابت و شدت مختلف می‌دهند. فرد هر صدایی را که شنید با دکمه‌ای که در دست دارد اعلام می‌کند. همزمان نیز روی نمودار نوار گوش رسم می‌شود. در این تست آستانه شنوایی فرد تعیین می‌شود. این آزمایش را در فرکانس‌های مختلف با شدت‌های متغیر تست می‌کنند.

تست ABR دیگر تستی است که به طور مشترک هم در بزرگسالان و هم در کودکان گرفته می‌شود. در این تست، نتایج را به طور مستقیم از عصب شنوایی ثبت می‌کنند. به همین خاطر، هر کسی به هر دلیلی توانایی و تمایل به همکاری را نداشته باشد، می‌تواند گزینه خوبی برای انجام این تست باشد. در این تست از ۳ الکترود استفاده می‌کنیم که روی سر مددجو نصب شده و با توجه به صداهایی که با هدفون مخصوص به وی می‌دهیم، امواج الکتریکی ایجاد شده در اعصاب شنوایی و ساقه مغزی را رصد و ثبت می‌کنیم. این تست نیز نشان‌دهنده میزان کم‌شنوایی فرد است.

نمونه ای از نوار گوش کودکان

انواع تست در کودکان

تست بعدی که در انواع نوار گوش می‌خوایم راجع به آن صحبت کنیم، تمپانومتری است. این تست عملکرد گوش میانی فرد را بررسی می‌کند. در این تست فشار هوا را روی پرده گوش تغییر داده و پاسخ‌های آن را بررسی می‌کنند. این تست به غیر از مواقعی که التهابی وجود دارد، بسیار سریع و بدون درد است. تمپانومتری به روش‌های مختلفی انجام می‌شود.

تست آخری که از آن در نوار گوش صحبت می‌کنیم، تست OAE می‌باشد. این تست مخصوص بخشی از گوش داخلی می‌باشد که مسئول دریافت و واکنش به صداها می‌باشد. در این تست با ارسال ۴ نوع صدا به گوش داخلی، واکنش‌های آن را بررسی می‌کنند و مهم‌ترین کاربرد آن بررسی کم‌شنوایی و ناشنوایی در نوازادان تازه متولد شده می‌باشد. در این تست ۲ میکروفون در کانال گوش قرار می‌گیرد که یکی تولید کننده صدا و دیگری دریافت کننده موج و پژواک‌های تولید شده است.

با بررسی این پژواک‌ها کم‌شنوایی داشتن یا نداشتن نوزادان و کودکان را بررسی کرده و راه‌های درمانی مناسب را برای آن‌ها در پیش می‌گیرند. حالا که به طور خلاصه از انواع نوار گوش صحبت کردیم و به عنوان مبحث آخر سراغ قیمت نوار گوش می‌رویم.

نمونه ای از نوار گوش کودکان

قیمت نوار گوش

همان‌طور که گفتیم، نوار گوش انواع مختلفی دارد. اگر بخواهیم به طور خلاصه از قیمت آن صحبت کنیم در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های مختلف، هزینه متفاوتی دارد که در بازه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزارتومان متناسب با نوع تست متفاوت است.

سخن پایانی

در این مقاله به طور خلاصه چند تا از تست‌های شنوایی را معرفی کرده و از ادیوگرام حرف زدیم. معمولا هر کسی که مشکل شنوایی دارد با مراجعه به پزشک، یک نوع از این تست‌ها را انجام می‌دهد تا پژشک با تفسیر آن مشکلات شنوایی را از هم تفکیک کرده و یک راه درمانی برای آن مشکل در پیش بگیرید. به این دلیل است که نوار گوش از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید با دقت زیادی انجام شود.

کلینیک شنوایی سنجی دانیال

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *