می‌دانید که در حال حاضر پیشگیری از مشکلات و همچنین غربالگری‌ها در سراسر دنیا در حال رواج است. از غربالگری‌هایی که در کشور ما نیز به طور کامل جا افتاده است می‌توانیم به مواردی چون چکاپ کامل بدن با آزمایش یا مراجعه به دندان‌پزشکی اشاره کنیم. اما در سراسر دنیا امروزه یکی از مشکلاتی که بسیاری از مردم را درگیر خود کرده است، مشکلات گوش و شنوایی است.

به همین منظور نیز برای تشخیص زود‌تر و همچنین به موقع چکاپ دوره‌ای گوش توصیه شده است. از همین قبیل، تست ارزیابی شنوایی آنلاین به عنوان یک غربالگری عرضه شده است. شاید نام این تست را شنیده باشید اما احتمالا نمی‌دانید که ارزیابی شنوایی آنلاین چیست؟ این شنوایی سنجی به طور آنلاین چگونه انجام می‌شود و چه مراحلی دارد.
در این مقاله در کنار شما همراهان عزیز کلینیک دانیال، می‌خواهیم از ارزیابی شنوایی آنلاین صحبت کنیم. به زمان انجام آن اشاره کنیم و ببینم چه زمانی نیاز است که به متخصص مراجعه کنیم. همراه ما باشید.

تست-ارزیابی-شنوایی-آنلاین-

تست شنوایی سنجی چیست

قبل از اینکه راجع به ارزیابی شنوایی آنلاین، نحوه انجام و زمان لازم برای انجام آن صحبت کنیم می‌خواهیم به موضوع کمی با دید کلی‌تر نگاه کنیم. آیا شما می‌دانید که تست شنوایی‌سنجی چیست و برای چه کاری استفاده می‌شود؟!

در این بخش از مقاله در کنار شما همراهان محترم و عزیز کلینیک دانیال٬ مرکز شنوایی سنجی در تهران به این سوال پاسخ دهیم و کمی درباره تست شنوایی‌سنجی به بحث و گفتگو بپردازیم.
تست ادیومتری یا تست شنوایی‌سنجی در واقع نامی است که به صورت کلی به همه تست‌های شنوایی می‌دهند. این تست شامل تست‌ها، آزمایشات و پروسیجرهای مختلفی می‌شود که همگی برای مددجویان با یک هدف واحد انجام می‌شوند. این هدف اندازه‌گیری میزان شنوایی افراد و همچنین ارزیابی عملکرد هر یک از گوش‌ها در مددجویان است. ما در این تست‌ها به دنبال پاسخ دادن به چند سوال هستیم.

سوال اول این است که آیا شما کم‌شنوایی دارید یا خیر؟ سوال دوم این است که در کدام گوشتان کم‌شنوایی دارید؟ سوال سوم ارزیابی میزان کم‌شنوایی در گوش‌های شما است. پاسخ سوال آخر نیز این است که کم‌شنوایی مربوط به کدام قسمت از گوش است.

این تست‌ها معمولا بعد از گرفتن تاریخچه و معاینه اولیه توسط پزشک درخواست شده و انجام می‌شود.

 از  قیمت سمعک بیشتر بدانید

انواع تست شنوایی سنجی

گفتیم که تست‌های شنوایی‌سنجی به طور کلی ادیومتری نام دارد. یعنی این دسته از تست‌ها انواع مختلفی دارد که در ادامه می‌خواهیم به آن‌ها اشاره کنیم؛
شنوایی‌سنجی تون خالص از راه هوایی
شنوایی‌سنجی تون خالص از راه استخوانی
شنوایی‌سنجی گفتاری
تست تمپانومتری
تست رفلکس شنوایی
پاسخ شنوایی ساقه مغز
تست کالریک
تست صندلی چرخان
و مواردی دیگر از این دست که هر کدام کاربردهای قابل ملاحظه‌ای داشته و در مواقع مختلفی استفاده می‌شوند. ارزیابی آنلاین شنوایی نیز با الهام گرفتن از این تست‌ها و انجام برخی از آن‌ها ما را به نتیجه دلخواهمان یعنی غربالگری مشکلات شنوایی می‌رساند.

ارزیابی شنوایی آنلاین

تست شنوایی سنجی آنلاین چگونه انجام می شود

در این بخش از مقاله در کنار شما همراهان گرانقدر کلینیک دانیال، می‌خواهیم به بررسی ارزیابی شنوایی به صورت آنلاین بپردازیم و توضیح دهیم که این ارزیابی چگونه انجام می‌شود.
ارزیابی آنلاین شنوایی به طور کلی ۲ نوع دارد. نوع اول که اصطلاحا به آن ارزیابی آنلاین شنوایی آزمونی می‌گویند به این صورت است که؛ تعدادی سوال از شما پرسیده می‌شود. از جمله این سوالات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

آیا در خانواده شما سابقه کاهش سطح شنوایی وجود دارد؟
آیا احساس وزوز یا سوت در گوشتان می‌کنید؟
آیا در جاهای شلوغ از کسی می‌خواهید که دوباره حرف‌هایش را تکرار کند؟
و مواردی دیگر از این دست که با این پرسش‌ها به دنبال ارزیابی شنوایی در شما است.

نوع دوم ارزیابی آنلاین شنوایی بسیار دقیق‌تر است. این نوع بر اساس پخش صداها عمل می‌کند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که منظورمان از بر اساس صدا چیست؟! در این مدل از آزمون ارزیابی شنوایی آنلاین، برای مددجو صداهای مختلفی در مراحل مختلف پخش می‌شود و از او خواسته می‌شود تا فیدبک لازم را بدهد.

در ابتدای آزمون شما می‌توانید انتخاب کنید که صدا را از بلندگو می‌شنوید یا از هدفون استفاده می‌کنید‌.در قسمتی از این آزمون از شما خواسته می‌شود که صدا را از محل معین زیاد کنید و هر کجا که صدا را شنیدید به مرحله بعدی آزمون بروید‌.

این قسمت از ارزیابی برای هر گوش جداگانه انجام می‌شود. بعد از اینکه صداهای مختلف تست شد و فیدبک لازم گرفته شد، وارد فاز بعدی این مرحله می‌شویم که کلمه‌ای خوانده می‌شود و از شما خواسته می‌شود تا آن را از بین گزینه‌ها انتخاب کنید. این مرحله دقیقا آزمون شنوایی‌سنجی گفتاری است.

فاز بعدی این مرحله نیز بر این اساس است که چیزی گفته می‌شود و از شما خواسته می‌شود مربوط‌ترین عکس را به آن انتخاب کنید‌. در نهایت هر یک از این موارد را برای گوش‌های شما بررسی کرده و نتیجه این ارزیابی شنوایی آنلاین را به شما می‌دهد.

از سمعک نامرئی بیشتر بدانید

زمان انجام تست شنوایی آنلاین

مدت انجام ارزیابی شنوایی آنلاین بسیار کوتاه است و چیزی حدود ۵ الی نهایتا ۱۰ دقیقه زمان می‌برد. اما نکته حائز اهمیت این است که این یک آزمون غربالگری است و ممکن است مشکلاتی داشته باشد. پس به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگزین معاینه متخصص را بگیرد.

ارزیابی شنوایی آنلاین

آزمایش ادیومتری هوایی چیست؟

این آزمون در یک اتاق ضدصوت انجام می‌شود. روی گوش مددجو یک هدفون قرار می‌گیرد. صداها با شدت‌های متفاوت و همچنین فرکانس‌های صدایی مختلف از طریق هدفون پخش می‌شود. مددجو فیدبک لازم را با فشردن دکمه به ما می‌دهد. این تست آستانه  شنوایی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در مورد وزوز گوش بیشتر بدانید

چه زمانی به یک متخصص مراجعه کنید

بعد از ارزیابی آنلاین شنوایی، همان موقع نتیجه به شما گفته می‌شود. درست است که این آزمون به اندازه کافی دقیق نیست و باگ‌هایی دارد اما اگر نتیجه آزمون مبنی بر مشکلی در شنوایی شما بود باید حتما برای بررسی بیشتر به متخصص مراجعه کنید.

در این مقاله از ارزیابی شنوایی آنلاین صحبت کردیم و گفتیم که این ارزیابی به صورت دوره‌ای بهتر است که انجام شود و در صورت نیاز به متخصص شنوایی سنجی در تهران و در شهرهای دیگر مراجعه شود. این آزمون را می‌توانید از طریق کلینیک دانیال به بالاترین دقت ممکن انجام داده و نتایج آن را دریافت کنید.

 

کلینیک شنوایی سنجی دانیال

سوالات متداول

۱-تست ارزیابی آنلاین شنوایی به چه صورت انجام می گیرد؟

این تست به دو صورت انجام می گیرد. در نوع اول تعدادی سوال از شما پرسیده می شود و نوع دوم بر اساس پخش صداها می باشد.

۲-تست شنوایی آنلاین چه مقدار طول می کشد؟
زمانی که برای این تست تخمین زده شده است٬ بین ۵ الی ‍۱۰دقیقه می باشد.

۳-آیا به جواب تست آنلاین شنوایی می توان اعتماد کرد؟
این آزمون به اندازه کافی دقیق نیست. به همین علت شما لازم است بعد از این آزمون٬بهتر است به متخصص شنوایی مراجعه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *