شاید شما هم نام تست ادیومتری٬تست ادیومتری آنلاین و تست شنوایی‌سنجی را شنیده باشید و برایتان این سوال پیش آمده باشد که تست ادیومتری چیست؟ چه فرقی با تست شنوایی‌سنجی دارد؟ انواع مختلفی دارد یا خیر؟
در این مقاله خدمت شما همراهان عزیز و گرانقدر کلینیک دانیال می‌خواهیم به بررسی تست ادیومتری بپردازیم. تست ادیومتری یا تست شنوایی‌سنجی در واقع نامی است که به صورت کلی به تست شنوایی داده‌اند. این تست شامل تست‌ها، آزمایشات و پروسیجرهای مختلفی می‌شود که همگی یک هدف واحد را دنبال می‌کنند؛ یعنی ارزیابی شنوایی افراد و همچنین ارزیابی عملکرد هر یک از گوش‌ها.

بنر-کال-تو-اکشن
کال-تو-اکشن-موبایل-

این تست یک پروسیجر غیرتهاجمی و کاملا بدون درد است که به وسیله ادیولوژیست در مراکز درمانی و کلینیک‌های تخصصی گوش از جمله کلینیک دانیال توسط متخصص شنوایی سنجی در تهران٬ انجام می‌شود. نحوه انجام کلی و عمومی این آزمایش به وسیله یک هدفون و پخش صداهایی با فرکانس‌های متنوع برای بیمار و سپس گرفتن فیدبک لازم از وی است.

در نهایت نتایج این تست روی یک نمودار به نام ادیوگرام چارت می‌شود. نتایج این تست به ۴ دسته تقسیم می‌شود؛ دسته اول کم‌شنوایی و علائم کم شنوایی خفیف است که بین ۲۵ تا ۴۰ دسی بل است. دسته دوم کم‌شنوایی متوسط است که آن را بین ۴۱ تا۶۰ دسی بل طبقه‌بندی می‌کنند. دسته سوم که کم‌شنوایی شدید است۶۱  تا ۹۰ دسی بل است. دسته آخر یعنی چهارم نیز با رنج بالای ۹۰ دسی بل کم‌شنوایی عمیق نامیده می‌شود.

تست ادیومتری

تست ادیومتری گفتاری چیست؟

یکی از روش‌های مهم و پرکاربرد تست ادیومتری که می‌خواهیم در این بخش خدمت شما همراهان عزیز و محترم کلینیک دانیال از آن صحبت کنیم، تست ادیومتری گفتاری است. گفتیم که کارایی این تست‌ها به طور کلی ارزیابی عملکرد شنوایی مددجویان است.

در این تست ما به طور تخصصی به دنبال ارزیابی عملکرد شنوایی مددجویان در درک گفتار توسط آن‌ها هستیم. این درک شنوایی گفتاری باید متناسب و مطابق با فرکا‌نس‌های شنیداری او باشد. این تست در یک اتاق آکوستیک یا ضدصوت انجام می‌شود. به این گونه که مریض رو یک صندلی نشسته و یک هدفون روی گوش او قرار می‌گیرد.

متخصصی که در حال گرفتن تست است، یک سری کلمات مشخص را با شدت‌ها و فرکانس‌های مختلف برای مددجو پخش می‌کند تا ببیند بیمار تا چه حدی می‌تواند این کلمات را تشخیص بدهد. بیمار هر کلمه‌ای که می‌شنود را باید تکرار کند تا در چارت امتیازدهی این عملکرد مریض ثبت بشود.

در مورد صدای گوش بیشتر بدانید

آزمایش ادیومتری استخوانی چیست؟

یک نوع دیگر از آزمایشات یا انواع تست ادیومتری، ادیومتری استخوانی یا راه استخوانی است. در این آزمایش می‌خواهیم راه شنوایی را بررسی کنیم. به همین دلیل یک ویبراتور را پشت هر گوش مددجو می‌چسبانیم.

تا جایی که امکان دارد باید این دستگاه به گوش مددجو نزدیک باشد. نکته مهم در انجام این آزمایش این است که نباید این ویبراتور مخصوص، تماسی با لاله گوش مددجو داشته باشد. محدوده فرکانس که بیمار داده می‌شود۲۵۰ ۰ تا ۴۰۰۰ دسی بل است.

در هنگامی که این تحریک در حال صورت گرفتن است، در دست بیمار یک دکمه وجود دارد. قبل از شروع تست به مددجو آموزش داده‌ایم که هر جا و هر لحظه که صدا را شنید دکمه را فشار دهد. با فشردن این دکمه توسط مددجو نتایج نیز به طور همزمان ثبت می‌شود.

تست ارزیایی ادیومتری

آزمایش ادیومتری هوایی چیست؟

تست ادیومتری هوایی، به طور معمول روتین‌ترین و پراستفاده‌ترین آزمایش از دسته تست‌های شنوایی‌سنجی است. این تست همان‌طور که گفتیم در یک اتاق آکوستیک یا ضدصوت انجام می‌شود. روی گوش مددجو یک هدفون مخصوص قرار می‌گیرد.

صداها از طریق این هدفون به مددجو ارسال می‌شود. صداها با شدت‌های متفاوت و همچنین فرکانس‌های صدایی مختلف از طریق هدفون پخش می‌شود. مددجو فیدبک لازم را با فشردن دکمه به ما می‌دهد. تست ادیومتری راه هوایی، به دنبال بررسی تک تک مراحل شنوایی از ورود صوت و انتقال آن به پرده گوش تا شنیدن صدا است.

 همچنین در مورد وزوز گوش بیشتر بخوانید.

تست ادیومتری آنلاین

تست ادیومتری آنلاین یک پلن جدید برای غربالگری است. تست ادیومتری آنلاین به گونه‌ای طراحی شده است که بدون حضور فرد متخصص و بدون نیاز به مراجعه به مرکز کلینیک شنوایی، یک تست و ارزیابی کلی از گوش‌های شما همراهان گرامی کلینیک دانیال به عمل آید.

قبل از تست چندین سوال از شما پرسیده می‌شود مبنی بر اینکه آیا احساس کم‌شنوایی دارید؟ از بقیه افراد می‌خواهید که بلندتر صحبت کنند؟ و مواردی دیگر از این دست. باید بدانید که این تست بسیار ساده‌است و از دو طریق امکان‌پذیر است یکی با استفاده از بلندگوی گوشی یا سیستم کامپیوتر شما.

روش دوم استفاده از هدفون یا هندزفری است. قطعا روش دوم به دلیل پخش بهتر و مستقیم صدا بهتر است. قبل از انجام این تست کافی است که از سکوت در محیطی که در آن هستید اطمینان حاصل کنید، صدای دستگاه خود را روی ۵۰ درصد تنظیم کرده و تست را آغاز می‌کنید. هر جایی که صدا را شنیدید به مرحله بعدی می‌روید. در آخر یک برآیند کلی از عملکرد شنوایی هر دو گوش شما داده می‌شود.

همچنین در ارتباط با ارزیابی شنوایی آنلاین بدانید

مهم‌ترین مسئله در این بحث، این است که دقت کنید تست ادیومتری آنلاین فقط یک تست غربالگری است و به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگزین تستی که با دقت بالا در کلینیک شنوایی گرفته می‌شود را پر کند.

برای اطمینان از سلامت گوش‌های خودتان و یک غربالگری کلی، می‌توانید در این آزمون آنلاین شرکت کنید و در صورت نیاز به چکاپ می‌توانید به کلینیک دانیال٬مرکز شنوایی سنجی در تهران مراجعه کنید تا تست‌های شنوایی‌سنجی در اسرع وقت با بالاترین دقت ممکن برای شما همراهان گرانقدر انجام شود.

منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *